Author Topic: Meni vazno objasnjenje!  (Read 2720 times)

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Meni vazno objasnjenje!
« on: February 08, 2014, 08:50:06 PM »
drugar kupio camac i na njemu ima bateriju od 7,2V a sad bi da koristi bateriju od helikoptera od 11,1v na camcu da moze duze da vozi camac,
 pitanje je sledece: sta uraditi sa bateriom 11.1v da daje napon od 7,2 v????

ex pseudonijum: sova

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Meni vazno objasnjenje!
« Reply #1 on: February 08, 2014, 09:11:50 PM »
Najjednostavnije je da promeni motor na čamcu.

Poz
Veljko

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Meni vazno objasnjenje!
« Reply #2 on: February 08, 2014, 09:13:03 PM »
Pretpostavljam,posto se radi o naponu 11,1v da je u pitanju lipo baterija.Onda treba da se izvadi jedna celija.

Sad se postavlja pitanje koji je motor na tom camcu,jer ako je sa cetkicama nece puno da se ovajdi jer je veliki pad napona kad se koristi lipo baterija na motoru sa cetkicama.

Daj malo vise detalja o ovm pitanju.Pozzzzzzz
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Meni vazno objasnjenje!
« Reply #3 on: February 08, 2014, 10:43:49 PM »
Neka pažljivo ukloni PVC zaštitu beterije, odlemi vezu jedne krajnje ćelije (bakarni listić), ukloni tu ćeliju, poveže žicu izlaza (+ ili -) na preostalu - drugu ćeliju, zamijeni konektor za balansiranje (sa 4 na 3 žice), ćelije udihtuje termobužirom... i... bježi gdje te noge nose!!! Šala.  (yay) To bi bilo to.  (pijemo)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Meni vazno objasnjenje!
« Reply #4 on: February 09, 2014, 04:22:59 AM »
Veljko ti je dao najbolji savet - ZAMENI MOTOR.
Druga dva saveta em što nisu preporučljiva, em što više ne bi mogla da se koristi za heli...
Ako je motor sa četkicama, onda mora i ESC da se menja.
Bilo kakvo, elektronsko, skidanje napona nije nimalo jeftino i ne isplati se zbog velikih struja, a gubici bi bili toliki da je zahvat totalno neisplativ!
#FFCC00

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Meni vazno objasnjenje!
« Reply #5 on: February 09, 2014, 05:16:21 PM »
Izvinjavam se što sebi, dosta nestrucnom  na polju A.R.F-ova, decjih igracaka, baterija itd., zelim da onako, sa posmatracke strane,  kazem sledece:

Model camca tvog prijatelja je decija igracka  sa motorom  reda 380-400 (nema ni govora o brasles motorima) na kojima obicno  stoji da su 6-st voltni, rade od 6 do 9v, ali "otrpe" i 12v.

Motori 400 obaveza su za jednu takmicarsku kategoriju RC jedrica (na ovom forumu to ti je ono pod "termal")za koje svi takmicari koriste 3S Li-Po baterije.I ako je rad motora  limitiran na relativno kratko vreme, motori traju najvise 2-3 starta, a onda ih menjaju jer nema ni traga cetkicama. Jednostavno se potrose do svog metalnog nosaca. To je nerazjanjena tajna odnosa nebrasles motora i Li-Po baterija. Ovo je cak i moje licno iskustvo!

Zasto se stavljaju ove baterije u modele camaca? Jednostavna filozofija "uni part delova".Isporucuju se sa baterijom 7,2 V jer se one koriste i za  pogon  konfekcijskih (pa i onih drugih!) RC elektro automobila, i ako ovi motori bez problema rade i na 12 V.

Medjutim u tom slucaju (9-12v), kako su ovi camci opremljeni sa nekvalitetnim i obavezno  plasticnim elisama,zbog znatno povecanog broja obrtaja, uobicajena je havarija razletanje elise, sto sigurno, ti je jasno, moze da bude i malo opasno.

Prema tome sve treba ostaviti ovako kako je!

U suprotnom,ukoliko tvoj prijatelj zeli varijantu ovih motora i Li-Po baterija treba jedino da nabavi, (pored nekoliko motora) jednostavni komad elektronike, kod  hobikinga ili  kod Kolica, Stopara /oba su u SL/; koji zvukom i pet crvenih dioda  nagovestava  pad napona Li-Po baterije do sigurnosne zone , cena je reda velicine par stotina dinara, skoro manje od postarine , a zlata vredi!!

I na kraju, ako bude bas posebno uporan, onda neka kod Conrada u BG kupi motor reda velicine 500-600, i "tezih"/citaj, znatno veci korak/ metalnih ili karbonsih elisa veceg precnika.Ovo vazi za svaku od varijanti!!

 E sad ostaje jos malo nekih sitnica...hoce li to plasticno koritance izdrzati ove napore ili ...

Nadam se da ti nisam puno razocarao prijatelja, ako jesam, napisite mi P.M.,da ugovorimo susret, da odgovorno a ne preko lartpurlarististicnih postova, jednostavno resimo problem za par stotina dinara a ne stotine€.





 


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Meni vazno objasnjenje!
« Reply #6 on: February 09, 2014, 07:20:30 PM »
Winter is here!

 (:beer:)
Veljko

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Meni vazno objasnjenje!
« Reply #7 on: February 09, 2014, 09:27:47 PM »
hvala svima na iscrpnim odgovorima  :)aplauz,svi predlozi su preneti mom drugu i na njemu je da odluci sta ce dalje!

e sto je lepo imati drugare koji se razumeju u elektroniku (pijemo) (pijemo) (pijemo)
ex pseudonijum: sova