Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 196407 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #180 on: January 11, 2016, 02:08:55 PM »
@GIZMO
Vidi Gizmo nemoj da se ljutiš ali priča oko ovog pravilnika koliko ja znam  vuče se već neko vreme.
Ok hvala što si učestvovao u celoj priči, hvala što si bio tamo i bilo čije ime ali bilo je lepo ako si već član ovog foruma da nas isto tako obavestiš da će se recimo tog i tog dana održati neka rasprava pa bi se možda neko i organizovao da kaže nešto u korist RC modelara, da neki kostruktivan predlog, primedbu....
A ovako ti i nekolicina ste bili  u takvim pričama i od toga se bar ovde javno ni reč nije čula osim tvojih pominjanja da si učestvovao u nekim razgovorima.
Ili su ti možda strogo dali do znanja da ne smeš ništa da kažeš da ne kažem da su te cenzurisali ili šta već.
Mani ovakav pristup više liči na ovo drugo pomenuto što opet ne krivim tebe nego KOLEKTIVNU PARANOJU DRŽAVE.
Vas koji zarađujete boli samo to da morate 5 dana da prijavljujete let, za prijavu letelica ste već znali i bilo je logično, za prijavu leta takođe, za lekarski opet logična stavka, za neki ispit i to je logično jer država mora na nečemu da zaradi i da zaposli još kojeg partiskog apartčika, jedino je malo nelogično VOZAČAKA DOZVOLA ali ko živi u zemlji Srbiji sve mu je već jasno.

Tako da loše je sve to ispalo po meni i kao da se radilo iza leđa. podsetiću te još jednom i za pojavljivanje na RTS-u koje je izgledalo samo kao lična PROMOCIJA a ne kao zastupanje bilo kakvog stava neke zajednice. Ali nećemo opet se svađati jer sam banovan posle iste.
Nemoj da se ljutiš odmah ali nije lepo ispalo.

@SABURO
Lepo je što imaš eenrgije da se uplićeš u ovakve stvari ali nemoj da ti pokušaji prođu neopaženo. Dakle molim vas ako već neko pokušava bilo šta da uradi neka najavi neko vreme pre toga, pa majka mu stara ovo kosi SVE NAS, ako se sada ne organizujemo i bar pokušamo nešto da izmenimo ugasiće se stvarno modelarstvo i RC u Srbiji sa ovim propisima. Oni koji su upućeni u neke stvari neka nam bar malo objasne gde može i kako može da se deluje..... Da ne bi posle po livadama leteli samo micro modele.
« Last Edit: January 11, 2016, 02:16:15 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #181 on: January 11, 2016, 02:13:16 PM »
Zajka za predsednika   (:good)
ex pseudonijum: licider

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #182 on: January 11, 2016, 02:50:29 PM »
Iza ledja i tajno se nije nista radilo.

Kada je jos u julu izbacen prvi predlog pravilnika otvorio sam temu ovde i zamolio sve da daju svoje predloge i zamerke i ta tema se pretvorila u klasican ciganski vasar i prepucavanje.

DCV je dao mogucnost da se do kraja avgusta mejlom salju predlozi i kritike na taj pravilnik.  Ja sam ih zamolio da napravimo sastanak na kojem bi se mnogo brze
i delotvornije raspravljalo o pravilniku. Na sastanku smo bili Shone i ja kao predstavnici "snimaca iz vazduha", cika Gile kao jedan od nasih najiskusnijih modelara, pilota i
konstruktora RC letelica i predstavnici iz asocijacije "Film in Serbia".
Uspeli smo da uticemo na izmenu nekoliko clanova pravilnika koji su bili losi za sve sfere RC modelarstva. Pokusavali smo da se podigne limit za registraciju na 2kg i jos neke izmene
oko godista pilota i reona za letenje, ali tu nismo nista uspeli.
Krajnja verzija pravilnika je bila relativno prihvatljiva, ali svakako mnogo nepovoljnija za nas koji zivimo od snimanja, nego za sve modelare i hobiste.

Na kraju svega se pojavljuje neko iz ministarstva odbrane sa 30 punih strana raznih nenormalnih zahteva, nakon cega su se nasli potpuno zateceni i vezanih ruku svi iz DCV, pa cak i iz ministarstva za vazdusni saobracaj.

Ako zaista mislite da smo nas nekoliko "snimaca" sve radili samo u nasem interesu i gledali da zakopamo sve ostale sfere RC letenja, onda mi ostaje da se samo povucem sa ovog foruma punog zajedljivih i iskompleksiranih ljudi i ubuduce zaista gledam samo svoje interese.

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2179
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #183 on: January 11, 2016, 03:31:37 PM »
Igore, nema potreba da se upire prstom u bilo koga. Takvo ponasanje je skroz detinjasto. Sigurno Gizmo ne radi protiv RC modelara i sl.. svi gledamo da nekako ublazimo pravilnik koji tek treba da postane vazeci. Pitanje je na koji nacin uticati na nacrt zakona? Kome da se obratimo po tom pitanju, valjda jos ima vremena da se nesto promeni?

Ako nema, cemu onda ovo pisanje  :sljus

Nikola | rcfly.in.rs


Offline Joja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 105
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #184 on: January 11, 2016, 06:09:03 PM »
@marko.jovanovic
Igore, ili vec ko ... to sto ti radis na forumu sa stalnim pljuvanjem drzave, prici o kolektivnoj paranoji i stalnim soljenjem pameti na tvoj nacin, koje moze da se okarakterise kao "pametovanje", da nekaze "nadprdivanje" nevodi u pravcu stvaranja konstruktivne atmosfere. Pored toga treba da se prvo naucis sta je pristojno, a sta je nepristojno na ovom svetu pa da onda drugima drzis slovo. Kao prvo u celom svetu je vrlo nepristojno da bilo koga pitas koliko zaradjuje, "sto si eto bas imao nameru mene da pitas". A i da si pitao i da sam ti ja kao odgovorio to ti nista ne bi moglo znaciti jer nemas predstavu o troskovima i relacijama o drugim delovima sveta.
Modelarstvo odavno funkcionise u svetu, a funkcionisalo je odlicno i u bivsoj YU, na ovaj ili onaj nacin i netreba izmisljati nesto sto u svetu vec odavno funkcionise da bi sami sebi dokazali kako smo pametni i orginalni jer ce mo mi to uraditi drugacije. Naravno, pri tome je glavni izvor informacija internet i TV, i onda mi sve znamo.
Neki su bukvalno shvatili "demokratiju", pa misle da za sve oni moraju da se pitaju.

@Zajko
Vrlo cenim sta si uradi u Srbiji i imas moju podrsku sto se toga tice, problem u Srbiji je kad neko i pokusa da promeni ili uradi nesto odma je docekan na noz jer oni drugi (vrlo pametni, ali bez para) nemogu to da istrpe da je neko bolji od njih i onda udri. To se i meni desilo kada sam zavrsio novu kucu u Srbiji posle dvadeset dana su opokusali da je zapale (iz ciste zavisti i pakosti). Naravno to mene nije navelo da pljujem po Srbiji, zbog pojedinaca koji nemogu da kontrolisu zdrav razum i negativne emocije. Sto se tice tvoga biznisa, kada si ga pocinjao, razgovarali smo i secam se dobro govorio si: "... ja cu jedan kontejner, pa drugi kontejner pa ..." da si mene pitao ja bi ti jos onda rekao sta mislim, ali i da sam to rekao istinu ti bi me svrstao u tom momentu u one srbe koje ja gore kritikuje. Tako kako si osmilio tako ti je. Nemo bar ti koji si bio ziveo u Kanadi i video sve vise da nam pricas kako ces se vratiti u Kanadu. Ti nikada vise neces ziveti u Kanadi. Kanada je u mnogo losijoj situaciji od onda kada si ti otisao i za tebe ovde nema sta da se radi. U poslednje 2 godine Kanadski dolar je pao 40%, jedino jos funkcionisu Toronto i Vancouver, zahvaljujuci parama od onih koji su ih pokrali sirom sveta i onih koji su neupuceni pa dolaze sa sicom (a danas Kanadi i to mnogo znaci). I pored svega toga sto je standard drasticno opao ovde ljudi pa i ja, nepljuju po samom sebi kao sto to rade u Srbijici.

Moja poruka je, mante  se plivanja jednih po drugima, okrenite se konstrukivi i probajte da ucite pa makar i od budala, od njih moze da se nauci neki puta i vise od interneta i TV.

Ziveli!!!! i enka vam je Srecna i Uspesna ova Nova Godina! 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #185 on: January 11, 2016, 07:17:15 PM »
Posle svega napisanog, analizirajući šta se piše, šta se radi i kako ovaj Forum izgleda, moj najozbiljniji predlog je da se lepo pozdravimo i ugasimo ga.
Najozbiljnije to mislim.
Ne treba to nama...

Ljudi koji se ne poznaju, koji se nikada nisu videli svadjaju se, prepiru, vredjaju...
Pogledajte datume i rubrike o konkretnom modelarstvu, izradi modela, rubrike o motorima, itd. Niko ništa ne piše mesecima...
Ono o čemu se piše, niko ne komentariše...
Oglasi se gledaju, ali se ništa ne prodaje...
Livada nije modelarska tema, tih stvari ima na Internetu na tone, ionako se sve skida odatle...

Posle ove teme i ovih natpisa, šta mislite, da li će neko najaviti neki skup ili druženje?
Samo još to fali, pa da nas pohapse...

Svrha ovog Foruma se davno ugasila, a ovih par dokonih koji se javljaju na svaku temu neka otvore Facebook nalog ili Twitter, pa mogu da pišu i pljuju sve i svakoga do mile volje.

Mene iskreno ne interesuju ni dronovi ni kompletna ova priča, ali 13 strana da napunite glupostima, to nije normalno...

Ajde Saburo, Gile, Gagi ili ko je tu glavni, "ugasite svetlo i zatvorite vrata"..

Bilo je lepo dok je imalo smisla...

Dragi prijatelji modelari, sve najbolje i dovidjenja prijatno...

 (pijemo)
« Last Edit: January 11, 2016, 08:59:16 PM by mirce »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #186 on: January 11, 2016, 09:54:48 PM »
@prekobarci
To što ja pljujem državu to je moje lično pravo jer živim u istoj, plaćam joj porez i hranim je na neki način. Ja mrzim DRŽAVU SRBIJU a ZEMLJU SRBIJU OBOŽAVAM I POŠTUJEM!
Ako mislite da je ovde sjajno i da država je idealna, da misli na svoje građane što ste onda tamo otišli odakle komentarišete?I batalite BUKVALISANJE o tome kako sam  nepristojan i pitao kolika ti je plata. To je trebalo da bude figurativno samo da se čisto poredi STANDARD preko bare i ovaj ovde ako ga ima uopšte, opšte stanje društva....
Kome nije jasno neka misli o meni šta hoće i da sam prostak i da sam vandal i da sam primitivac, neobrazovan, bezobrazan.... Vazda sam komplimenata zaradio do sada pa sam navikao. Ljudi koji su me upoznali najbolje neka svedoče o tome...
A kada smo kod demokratije postoji ona stara izreka da je demokratija sistem u kome 20 BUDALA može da preglasa 5 pametnih.
Što se na žalost u Srbiji jako često dešava u poslednje vreme. Kladim se da nemate pojma ko vam je ministar finansija u toj tamo dalekoj zemlji  a ovde mala deca znaju ko im je pomoćnik savetnika ministra za prosvetu koliko nam svakodnevno pune glave i iskaču iz frižidera stalno!


@Gizmo.
@Saburo.
Tačno sam znao da će se ova rasprava posle svakog mog komentara pretvoriti u besmisao i da ću kao i do sada popiti BAN bez razloga i povoda.
Lepo sam napisao da se čovek ne ljuti što mu tako kažem i niko nije PRSTOM UPINJAO NI U KOGA. Samo sam rekao ako želite da vam prevedem da se rasprava vodila bez i jednog obaveštenja kada je bila šta je na njoj bilo i ko je učestvovao što smo na žalost jako kasno saznali odnosno gore u pre nekom postu.
The ground is the limit (or a water)

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #187 on: January 11, 2016, 09:57:03 PM »
 mmmm   nemojte vise da se svadjate,nije ovaj forum za to namenjen,,,,uzivajte dok se jos moze  ;namig

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,11481.msg107548.html#msg107548
Nije sramota učiti !!!

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #188 on: January 11, 2016, 11:12:59 PM »
@prekobarci
To što ja pljujem državu to je moje lično pravo jer živim u istoj, plaćam joj porez i hranim je na neki način. Ja mrzim DRŽAVU SRBIJU a ZEMLJU SRBIJU OBOŽAVAM I POŠTUJEM!
Ako mislite da je ovde sjajno i da država je idealna, da misli na svoje građane što ste onda tamo otišli odakle komentarišete?I batalite BUKVALISANJE o tome kako sam  nepristojan i pitao kolika ti je plata. To je trebalo da bude figurativno samo da se čisto poredi STANDARD preko bare i ovaj ovde ako ga ima uopšte, opšte stanje društva....
Kome nije jasno neka misli o meni šta hoće i da sam prostak i da sam vandal i da sam primitivac, neobrazovan, bezobrazan.... Vazda sam komplimenata zaradio do sada pa sam navikao. Ljudi koji su me upoznali najbolje neka svedoče o tome...
A kada smo kod demokratije postoji ona stara izreka da je demokratija sistem u kome 20 BUDALA može da preglasa 5 pametnih.
Što se na žalost u Srbiji jako često dešava u poslednje vreme. Kladim se da nemate pojma ko vam je ministar finansija u toj tamo dalekoj zemlji  a ovde mala deca znaju ko im je pomoćnik savetnika ministra za prosvetu koliko nam svakodnevno pune glave i iskaču iz frižidera stalno!


@Gizmo.
@Saburo.
Tačno sam znao da će se ova rasprava posle svakog mog komentara pretvoriti u besmisao i da ću kao i do sada popiti BAN bez razloga i povoda.
Lepo sam napisao da se čovek ne ljuti što mu tako kažem i niko nije PRSTOM UPINJAO NI U KOGA. Samo sam rekao ako želite da vam prevedem da se rasprava vodila bez i jednog obaveštenja kada je bila šta je na njoj bilo i ko je učestvovao što smo na žalost jako kasno saznali odnosno gore u pre nekom postu.


Za sve sto nam se desava SAMI smo krivi i niko drugi.
Lakse je gledati HappyTV nego ,procitati neku knjigu.
Lakse je smotati par sendvica, nego 20 uraditi sklekova.

Razni likovi gaze narod po pesackim prelazima, prolaze nekaznjeno, a nama hobistima preti zatvor.
Isto kao na zapadu ?
1Malo morgen1 sto rece jedan veliki mislilac.
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #189 on: January 12, 2016, 12:32:18 AM »
U principu ceo haos je nastao zahvaljujuci multicopterima.
Te letilice me ne interesuju i ne pratim desavanja vezana za njih na forumu.
Ali svakodnevno se pojavljuju snimci tipa ja snimio ovo, ja snimio ono.

Blago Vama. Drago mi je sto imate mogucnost da snimate ali sva ova ujdurma je upravo
zbog toga sto svako pokusava nesto da snima i to najcesce tamo gde ima ljudi, kuca, automobila, spomenika...
I jos se svi hvale time.

Posledica je da oni kojima je HOBI RC letenje ili modelarstvo bivaju kaznjeni.
Retko se cuje da je neko od RC modelara leteo model aviona iznad krovova u sred grada.
Mi smo koliko toliko uveli redi i letimo na mestima gde nikome ne smetamo a to su najcesce
aerodromi ili uredjena letilista, daleko od kuca i slucajnih prolaznika.

Cilj ovog pisanja nije da bilo koga vredjam. Oni koji sevbe pronadju u ovome sami su se prozvali.
Ovo je samo moje misljenje koje mi je smetalo i pre nego sto je bilo ko pomenuo izradu Zakona.
Samo je bilo pitanje dana kada ce nekom zasmetati da mu neko zuju preko glave nekom letilicom.
Pa to ni mi ne dozvoljavamo na aerodroilma a kamoli u gradu. Cim se preleti modelom preko
glava, automobila, taj neko bude odmah opomenut i ne hvali se svojim profesionalnim letenjem
vec se izvini ostalima.

Svi vi koji letite multikoptere, procitajte koliko je osude od strane RC zajednice imao jedan od zacetnika snimanja,
kada je snimao u centru Beograda i model mu je pao na automobil. Jeste, to je bilo u vreme kada neki od vas nisu ni znali da postoji ovaj hobi.
Svi su ga osudili. posle toga su oni koji moraju da  snimaju u gradu radili to u kontrolisanim uslovima.

Sada, svako moze da kupi multikopter i misli da moze da leti gde hoce i kako hoce.

Pa zbog vas je neko morao da reaguje. Steta je sto ce ispastati ljudi koji vole ovaj hobi.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #190 on: January 12, 2016, 08:22:21 AM »
@misha Svaka ti je ka u Njegoša!
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #191 on: January 12, 2016, 08:46:19 AM »
Pa da su svi ovoliko pisali direktoratu i smarali ih, verovatno bi neko od njih odreagovao samo da nas skine sa vrata i razdvojio multikoptere i svrstali ih u bespilotne letelice a modelarstvo ostavili tamo gde mu je i mesto. Na zalost kod nas se sloga ni unaj tezim trenutcima ne moze videti, a kamoli u ovakvim kad treba da se organizujemo i uradimo nesto bitno za ovaj hobi.
Aj sad uzdravlje  ()-(), odoh malo leteti dan je prelep  (<--)
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline Decky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 206
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #192 on: January 12, 2016, 11:35:59 AM »
Brate sad ste stvarno smorili vise sa ovom temom! Sve necu da se upustam u rasprave racunajuci da sam relativno nov u rc hobiju, valjda ima iskusnijih da o tome rasprave, ali raspravi nikad kraja.

<<Sta je zakljucak posle ovoliko istrosenih strana i izgubljenog vremena oko citanja istih?>>

Nemoze neko ko se bavi multikopterima znati za sve probleme nas koji se bavimo avionima, jedrilicama, autima, camcima...
Neletimo na istim mestima i cilj nam nije isti!
Zato se udruzite po gradovima, sekcijama i organizujte raspravu o tome sta nas ceka po novom zakonu i sta se moze promeniti
Pozdrav Decky

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #193 on: January 12, 2016, 02:31:19 PM »
U principu ceo haos je nastao zahvaljujuci multicopterima.
Te letilice me ne interesuju i ne pratim desavanja vezana za njih na forumu.
Ali svakodnevno se pojavljuju snimci tipa ja snimio ovo, ja snimio ono.

Blago Vama. Drago mi je sto imate mogucnost da snimate ali sva ova ujdurma je upravo
zbog toga sto svako pokusava nesto da snima i to najcesce tamo gde ima ljudi, kuca, automobila, spomenika...
I jos se svi hvale time.

Posledica je da oni kojima je HOBI RC letenje ili modelarstvo bivaju kaznjeni.
Retko se cuje da je neko od RC modelara leteo model aviona iznad krovova u sred grada.
Mi smo koliko toliko uveli redi i letimo na mestima gde nikome ne smetamo a to su najcesce
aerodromi ili uredjena letilista, daleko od kuca i slucajnih prolaznika.

Cilj ovog pisanja nije da bilo koga vredjam. Oni koji sevbe pronadju u ovome sami su se prozvali.
Ovo je samo moje misljenje koje mi je smetalo i pre nego sto je bilo ko pomenuo izradu Zakona.
Samo je bilo pitanje dana kada ce nekom zasmetati da mu neko zuju preko glave nekom letilicom.
Pa to ni mi ne dozvoljavamo na aerodroilma a kamoli u gradu. Cim se preleti modelom preko
glava, automobila, taj neko bude odmah opomenut i ne hvali se svojim profesionalnim letenjem
vec se izvini ostalima.

Svi vi koji letite multikoptere, procitajte koliko je osude od strane RC zajednice imao jedan od zacetnika snimanja,
kada je snimao u centru Beograda i model mu je pao na automobil. Jeste, to je bilo u vreme kada neki od vas nisu ni znali da postoji ovaj hobi.
Svi su ga osudili. posle toga su oni koji moraju da  snimaju u gradu radili to u kontrolisanim uslovima.

Sada, svako moze da kupi multikopter i misli da moze da leti gde hoce i kako hoce.

Pa zbog vas je neko morao da reaguje. Steta je sto ce ispastati ljudi koji vole ovaj hobi.

Delimicno se slazem sa iznetim Vasim misljenjem.

Drzava je dozvolila uvoz dronova, jer da nije, nebi se legalno prodavali, niti za amaterske , niti za Profi upotrebu.

Gledao sam da ne letim iznad automobila, mostova, reka i tamo gde ima ljudi.
Na srecu model je ok , nisam kacio gopro kameru i ukljucivao Wifi, pa da bi letelica pala ili zauvek otisla ..
Da ne bi doslo do loma elisa, kupio sam cnc adapter +APC elise.
Uvek moze baterija da otkaze , ali sam se stitio tako sto sam stavljao buzzer u letelicu i nisam leteo duze od 7 minuta, niti dalje od mene u precniku 50m.

Drzava bi trebala da mi dozvoli letenje na odredjenim teritorijama, koja ona odredi. Ali precizno i nedosmisleno, zar ne?

Ovde nista nije precizirano.
Gde da nadjem knjige iz kojih ce biti polaganje ? Nema.

Da ne pricamo o mogucoj zloupotrebi dronova.
Ista je kao i kod bilo koje druge letelice.

Zahvaljujem se na zauzetom prostoru i vremenu onih koji citaju.


Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!