Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 186038 times)

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #165 on: January 10, 2016, 05:58:12 PM »
Bogu hvala i dalje ce postojati Aerodromi poput Batajnickog koji ce sirokim rukama docekati modelare i njihove letelice a bice zatvorenog tipa za KOMUNALCE I OSTALE KOJI zele da naplacuju kazne!
ZIVELO LETENJE U ILEGALI  (pijemo) (pijemo) (pijemo) (pijemo) (<--) (<--) (<--) (<--) (yay) (yay) (yay)
ex pseudonijum: sova

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #166 on: January 10, 2016, 06:43:35 PM »
 Ne mogu da vjerujem kakvih nebuloza se napisashe,biser do bisera.. al' ipak se okrece.Zar nije dovoljno: registracija,dozvole,postovanje kategorija pa eto ako treba nešto i da se plati pa da se klati...ali pored svega ovoga jos nesto poput ovoga ")

"унети податке о ваздушном простору на један од следећих начина:
- координате простора (географска ширина и географска дужина) - почев од најсеверније позиције, па надаље у смеру кретања казаљке на сату, до почетне позиције коју треба поновити ради потврде да је захтевани ваздушни простор хоризонтално описан географским именима места;
- координате центра са полупречником круга и географско име места;
Координате ваздушног простора треба да буду изражене у WGS84, у облику ddmmssN ddmmssE (нпр. 442523N 0212345E), са полупречником круга и географским именом места, улице и објекта;"

Idemo na Mars,idemo na Mars.... :_D

The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #167 on: January 10, 2016, 07:04:13 PM »
Malo je skretanje sa teme ali da kažem.
Kolika PARANOJA O NEPRIJATELJIMA I TERORISTIMA vlada u Srbiji najbolje može da se pokaže na primeru vojno geografskog isntituta.
Hrvatski VGI ima svoj sajt na kojem postoji cela Hrvatska u mapama u razmeri kojoj hoćete znači prenesene karte cele Hrvatske u razmeri 1:25000. Kada vam treba naka karta za šetanje po prirodi i zezanje sa snalaženjem u istoj odete na sajt, obeležite područje, odštampate i vozi.
Kod nas do takvih karata se moglo doći isključivo kog VGI i to kada ih pitate za iste bolje da ste probali da prošvercujete 5 tona heroina preko granice, lakše bi išlo i manje bi vas smatrali za OPASNOG PO DRŽAVU.
Na primer planinari i ljubitelji prirode najviše koriste te karte koje su inače najnovije iz 80.tih godina i to ako uspete da nađete takvu a inače su iz 60-70 godina. Znači pola stvari ucrtanih na topografskim kartama več odavno nema....
Nekada je bilo da se na netu na nekim torentima domaćim skinu sve karte bivše SFRJ u 1:25000 i većim razemrama a sada je ostalo samo na tim kartama iz VGI-a, ne daj bože da im tražiš karte u elektronskom obliku- rešetke ne ginu.
Ova zemlji treba jedna dobra čistka od domaćih paranoika iz raznih bivših EX YU službi.
A ovaj pravilnik je direktan dokaz da su iste još uvek na visokim položajima!
The ground is the limit (or a water)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #168 on: January 10, 2016, 08:19:20 PM »
Nažalost, Bata je u pravu. Prestaćemo da postojimo, a i ovako nas je bilo za pod jednu šljivu. Verovatno će se ugasiti i ovaj forum jer će totalno izgubiti svrhu.
Posmatram ove modele što sam ih godinama stvarao i već vidim da će samo prašinu skupljati jer mi se nije inatiti sa bilo kime i leteti ih. Naravno da već sada prestajem praviti bilo šta od modela aviona. Izgleda da sam se na vreme setio brodova, bar dok se još neko i njih ne seti.  (nene)  mmmm

Pa nemoj i ti cika Savo.. odmah da mracis.... Zima je... Pacijent (RC Hobby) je samo u komi.... Bice mu bolje sa proleca....


Gle sad sta su Zuti i Kauboji osmislili, tek sad pocinje zabava  Yuneec Typhoon H  ispod 2000 Eur-a Tuto - Completo !!!

Reklamni spot


Zvanicno predstavljanje, malo lici na Apple Steve Jobs


Las Vegas sajam buducnosti


i malo Review
http://www.theverge.com/2016/1/5/10716846/yuneec-typhoon-h-drone-price-features-ces-2016

Sutra na letenje 15 C i malo vetrica... sakrite stanice ispod jakne, ako naidje vlast i pravite se blesavi, upri ruku u nebo i vici Drone, Drone... Help Help !!!
i udalji se sa lokacije...

PS. Davnih '90 imao sam dobermana, zvao se Benja, izgledao je vrlo zajebano, perfektno, ali je bio P...ka u dusi, dobrica, decu je obozavao, pijance nesto bas i nije...
Ziveo sam i radio u centru grada potez Skadarlija/London, kad god je isao samnom na poco isli smo Terazijama, u to vreme je ne znam iz kog razloga vlast pisala prijane (neprijatne) za pse i vlasnike bez povodca i brnjice (mislim na psa) a prijava vlasniku... Benja nikad nije isao na povodac, bio lepo vaspitan, kad vidi rupu na asfaltu on stane misli da prelazi ulicu i ceka komandu "AJD"... Tako da je setao sa nama/sa mnom bez icega, a kad naidje vlast ja se pravim da ga ne poznajem, a on tu pored ide i gleda, i on se pravi lud...  ;namig

eto resenje  (res)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Joja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 104
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #169 on: January 10, 2016, 09:26:44 PM »
Pozdrav svima iz Kanade,
Gledam jutros televizijski program, kazu u USA do sada registrovano 110K dronova, stace ljudi se registrovali bez velike pompe i galame.
Gledam ovaj forum pa nemogu da verujem sta sve ljudi pisu i sta im pada na pamet.
Da ne tupim, kao prvo (koliko se ja razumem u "medicinu") svi akteri ukljucujuci i ove na ovom Forumu, treba da razlikuju tri stvari:
1. Dronove multirotorske sa kamerama,
2. Bespilotne letilice raznih namena,
3. Modele aviona, jerilica i sl. upravljanim upravljanim RC (radio uredjajem) ili drugim metodama.
Prva kategorija ima veze sa letenjem, sa fotografijom i sa snimanjem filmova, ali po meni nemoze da se svrata u klasicno modelarstvo.
Druga kategorija moze da ima vese sa vojnom tehnologijom, sa industrijom i sl. sa kompanijama koje prave letelice za novac, pa i ovo za mene nema veze sa modelarstvom.
Treca grupa to je ono sto bih ja svrstao u modelarstvo.
Treca grupa koliko mi je poznato ima svoje mesto u asocijaciji koja se zove Vazduhoplovni Savez Srbije i po meni svako ko hoce da se zove vazduhoplovni modelar trebao bi da bude clan te organizaci, da ima svoj broj, i da sa clanarinm podrzi tu nacionalnu organizaciju. Clanarine su vise nego razumne, video sam njihov sajt. i do 15 januara ko se uclani je 1500 din.
Preko te instiucije bi trebalo traziti svoje mesto na nebu i prava.
Sve ostalo oko pisnija i pluvanja po vlastima i ostalom na ovome forumu je po sistemu" pas laje vetar nosi.."
Svima kojima je Srbija kriva za sve, otvorena su vrata sirom sveta, pa nek idu u Novi Zeland, Australiju, USA, Kanadu pa nek "slobodno" lete i slobosno rade sta hoce , pa ce videti kako ce proci. Ovde je sve slobodno, ali kad napravis neko sr...e onda ti uzmu sve sto imas i zavrsis na ulici.
Ovde da bi osao u lov i ribolov, imas dosta obimne previlnike, po kojima ako bi se strogo drzao nebi nikada nista ulovio, a i da bi ih sve dobro protumacio unajmanju ruku trebao bi da budes pravnik. Naravno sve to je napravljeno da se ipak neki red postuje, a za one koji hoce da se kabadahijski ponasaju i preteruju, pa cak i u politiku da se petljaju, onda tima vlasti mogu lako da stanu na rep. I u tim slucajevima mozete videti na vestima, nekom Peri su stali na rep jer nije koristio adekvatnu udicu na mesto na kome je bilo predvidjeno da se bas takav tip udice koristi, pa je zato nagrabusio, ane zato stoje radio savim druge neprimerene stvari.
Ja zivim pored nekog zaliva i tu je dozvoljen lov na divlje patke i guske, ali nemozes da dobijes dozvolu za lov ako nemas osiguranje na kuci od 1m $. Znaci kao prvo moras da imas kucu, pa onda ostalo.
U Srbiji ima dosta mladi nadobudni koj samo vide ili su culi za jedan segmet necega i onda fantaziraju kako sve znaju.
Mislim da bi i na ovom forumu svako ko pise neki post treba da istakne sa ponosom svoj clanski broj u VSS, pa da se ipak zna ko je ko.
 

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #170 on: January 10, 2016, 11:06:36 PM »
Zaista imam zelju da se uclanim u VSS i da imam broj... sad sam prvi put posetio njihov web, ali ne videh tu nigde RC niti clanstvo, ali mozda nisam pazljivo gledao, tu su mi u komsiluku nazvacu da vidim sta i kako ide i da budem ČLAN (Je...bote član), iako ne znam šta ću sa tim, generalno u životu, i kome da se hvalim da sam član, šta će mi to život učiniti lepšim, ovde je toliko puta do sada opljuvan, ali nije malo biti ČLAN... Koliko videh tamo su mali sportski PRAVI Avioni, paraglajderi, neki aeroklubovi...
Nema RC Klubova, posto ne postoje u SRB...
Ali svakako cu ih ujutru pozvati da vidim sta i kako i da napokon postanem ČLAN... al šta ću onda, opet kod mene na livadu, samo zadenem člansku kartu u zadnji dzep  ;namig
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #171 on: January 11, 2016, 12:19:13 AM »
Dzaba merkaš livadu i praviš svoje letilišće, kad nisi ČLAN, nemaš broj i nisi priznat   ;namig :sljus
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #172 on: January 11, 2016, 12:35:42 AM »
http://www.telegraf.rs/vesti/1941844-kazna-150-000-dinara-ili-2-meseca-zatvora-zabranjuju-se-dronovi-u-srbiji

Toliko para nemam pa kada me uhvate, pravac Šabac, najbliža apsana. Odmah u mesecu Maju, tada se seje krompr. E sad ne lezi vraže, neću imati mira pa posle 1000 dinara radni dan, zbog novog prekršaja, ponovo apsana. Kada ? Pa u Septembru. Zašto u Septembru ? Pa tada se vadi onaj krompir koji sam zasejao u Maju.
Nazdravlje, posle 40 ( četrdeset) godina modelarenja počinjem sa gajenjem ćuraka.

Quote
Novim zakonskim predlogom propisano je da je prekršajno odgovoran ko na javnom mestu korišćenjem uređaja kojim se upravlja na daljinu – lakim letelicama “dronovima“ ili uređajima ili vozilima koja se kreću po zemlji ugrozi sigurnost građana ili naruši javni red i mir.

Po ovome ako me neki zaludni matorac prijavi da vozim crawlera po bloku jer me mrzi da ga nosim, i ja kopam, krompir.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #173 on: January 11, 2016, 12:54:53 AM »
Pozdrav svima iz Kanade,
Gledam jutros televizijski program, kazu u USA do sada registrovano 110K dronova, stace ljudi se registrovali bez velike pompe i galame.
Gledam ovaj forum pa nemogu da verujem sta sve ljudi pisu i sta im pada na pamet.
Da ne tupim, kao prvo (koliko se ja razumem u "medicinu") svi akteri ukljucujuci i ove na ovom Forumu, treba da razlikuju tri stvari:
1. Dronove multirotorske sa kamerama,
2. Bespilotne letilice raznih namena,
3. Modele aviona, jerilica i sl. upravljanim upravljanim RC (radio uredjajem) ili drugim metodama.
Prva kategorija ima veze sa letenjem, sa fotografijom i sa snimanjem filmova, ali po meni nemoze da se svrata u klasicno modelarstvo.
Druga kategorija moze da ima vese sa vojnom tehnologijom, sa industrijom i sl. sa kompanijama koje prave letelice za novac, pa i ovo za mene nema veze sa modelarstvom.
Treca grupa to je ono sto bih ja svrstao u modelarstvo.
Treca grupa koliko mi je poznato ima svoje mesto u asocijaciji koja se zove Vazduhoplovni Savez Srbije i po meni svako ko hoce da se zove vazduhoplovni modelar trebao bi da bude clan te organizaci, da ima svoj broj, i da sa clanarinm podrzi tu nacionalnu organizaciju. Clanarine su vise nego razumne, video sam njihov sajt. i do 15 januara ko se uclani je 1500 din.
Preko te instiucije bi trebalo traziti svoje mesto na nebu i prava.
Sve ostalo oko pisnija i pluvanja po vlastima i ostalom na ovome forumu je po sistemu" pas laje vetar nosi.."
Svima kojima je Srbija kriva za sve, otvorena su vrata sirom sveta, pa nek idu u Novi Zeland, Australiju, USA, Kanadu pa nek "slobodno" lete i slobosno rade sta hoce , pa ce videti kako ce proci. Ovde je sve slobodno, ali kad napravis neko sr...e onda ti uzmu sve sto imas i zavrsis na ulici.
Ovde da bi osao u lov i ribolov, imas dosta obimne previlnike, po kojima ako bi se strogo drzao nebi nikada nista ulovio, a i da bi ih sve dobro protumacio unajmanju ruku trebao bi da budes pravnik. Naravno sve to je napravljeno da se ipak neki red postuje, a za one koji hoce da se kabadahijski ponasaju i preteruju, pa cak i u politiku da se petljaju, onda tima vlasti mogu lako da stanu na rep. I u tim slucajevima mozete videti na vestima, nekom Peri su stali na rep jer nije koristio adekvatnu udicu na mesto na kome je bilo predvidjeno da se bas takav tip udice koristi, pa je zato nagrabusio, ane zato stoje radio savim druge neprimerene stvari.
Ja zivim pored nekog zaliva i tu je dozvoljen lov na divlje patke i guske, ali nemozes da dobijes dozvolu za lov ako nemas osiguranje na kuci od 1m $. Znaci kao prvo moras da imas kucu, pa onda ostalo.
U Srbiji ima dosta mladi nadobudni koj samo vide ili su culi za jedan segmet necega i onda fantaziraju kako sve znaju.
Mislim da bi i na ovom forumu svako ko pise neki post treba da istakne sa ponosom svoj clanski broj u VSS, pa da se ipak zna ko je ko.

Pa zato rekoh, želim da se vratim u Kanadu, i da imam kuću od 1 M CAD i da platim osigiranje na nju, to se tamo podrazumeva, ali ne pecam i ne lovim patke/guske niti imam nameru..... i da živim u sredjenoj pravnoj državi i da mi bude dosadno, da ne znam ni ko mi je predsednik nit premijer, a kamoli koje su skole zavrsili ili već ko zna šta, da gledam svoja posla i da plaćam osiguranje i svoj kredit (kamata zakucana na 10 yrs 2.99 %)... nije ni tamo idealno, kako se ko snadje, ali je startna pozicija na imigrante manje više ista/slična...

Čuo sam da je idealno na Marsu, ali ovi Kauboji jos nisu snimili trailer da su dobacili do tamo....

Ovo je ipak zemljica SRB, mala, zatucana, polupismena, ovde važe drugačija pravila medju žiteljima, oni koji nemaju gde,  zakone pišemo da ih pokažemo ostalima da smo civilizovani, a nismo... i da sa njima mogu da drže na uzdi sirotinju...
Nekadašnji stanovnici ove zemljice, oni mudriji su davno otisli, oni gluplji otišli pa se vratili, a sad bi opet da idu... ovi mladji pismeni, ko god može odlaze, a da maltene ni diplomu nije prosušio, lekari nam odlaze, lečiće nas nekakve vudu babe travama (bar da nam daju ovu albanku lekovitu i mirisljavu)... ne vidi se trunka svetlosti na kraju tunela..
 
Ovaj narod je nekad bio mudar pa kaze kakav narod, takva i vlast... al sve te narodne poskočice i doskočice su stare iz nekog drugog vremena, davno prošlog, sad se narod ućutao... gleda kako da preživi.... suvišno je pričati o RC klubovima, udruženjima, članarinama, svedoci smo odumiranja mnogo čega u ovom društvu, najmanja šteta za RC Hobby, on ne odumire zbog pravilnika i zakona, jel oni se pišu/brišu i ko zna šta je pisac hteo da kaže, odumire jer se nema para/volje/želje, da nije ovog piskaranja po ovom forumu smrt je mogla davno da se konstatuje, sadašnje stanje PRODUŽENA KOMA.... dok nam neko ne isključi aparate, mislim Forum...
Ne možeš imati RC Hobby u društvu gde je plata 200 Eur (300 CAD, pao Vam dolar, mudro), gde se nekako/nikako/traljavo masovno jedva sastavlja kraj sa krajem i gde imaš 3% bogatih koji se grebu za piće, jer ne smeju da pokažu da imaju pare, gde srednja klasa ne postoji, ona je ta koje vuče zajednicu napred i treba da bude najmasovnija...

od 90 pustamo sve niz vodu, to je 25 godina, cetvrt veka, kaze onaj nekadajni mudri narod, cuti moze da bude gore i od ovoga, a svaki dan je gore... kraj se ne vidi... al se oseća...

Da ste Vi Kanadjani pametni da nas sve primite tamo, kao Nemci arape, ima nas 7 miliona, to je za jedan veći grad, gore u Nunavut, malo severnije, tamo nemamo sta da sjebemo.... Da nas pog pogleda, i da mu budemo bliži...

Ova dramatična prica oko pravilnika je kao i sve glupe i beskorisne priče, da se ubije vreme i dugačak dan bez posla, da se malo popravi sujeta i izbaci gnev iz sebe se  ;namig

Kas se prolepša vreme svako će opet na svoju livadicu, sa svojim modelom i svojom ekipom, kakav pravilnik, šta to beše...

Ajd uzdravlje  ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #174 on: January 11, 2016, 07:17:49 AM »
Vala Zajko jedan tamo velikan iz nekadašnje bratske zemlje sa morem i planianam samo bi ti pozavideo.
Uze mi reč iz usta.
Taman sam hteo da čoveka pitam kolika im je plata u toj državi ako se ne varam zove se Kanada ili Kanonada ili kako već,i još sam hteo da pitam kako je tamo sprovođenje zakona ali ti si nas sve preduhitrio.
Obožavam prekobarnu filozofiju tako me opušta.... (:beer:)
The ground is the limit (or a water)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #175 on: January 11, 2016, 09:32:48 AM »
E moj druze @Joja

Ne znas da je site VSS-a samo lepo nasminkana reklama. Realno, VSS je trupa muvatora koja marise pare od drzave i trosi ih iskljucivo na sebe - trupu paraglajderista (sto sebe zovu "pilotima"), koji ne da nemaju sluha za RC modele/modelare nego znaju da pitaju : kako ces na letenje kad nema vetra ?  (yay)  :_D
A pare koje drzava izdvaja za vazduhoplovni "sport" ovde nisu ni malo male, jedino sto su ti podaci vrlo vesto prikriveni, naravno od strane te trupe muvatora.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #176 on: January 11, 2016, 09:43:54 AM »
Krajnje je vreme da se tema premesti negde gde će biti vidljiva svima, tipa oglasna tabla. Pošto se pravilnik tiče kompletne rc zajednice, a ne samo operatera multikopterima. Pošto veliki broj članova foruma uopšte i ne svraća u multikopter deo foruma.

Moje pitanje je: šta i kako u slučaju kada se aktivnosti izvode na aerodromima pri aeroklubovima, pošto to nije navedeno nigde u parvilniku?

Tu smo gde smo sa pravilinikom zbog nezainteresovanosti zajednice. Jedino su bili zainteresovani  za tematiku ljudi koji se bave snimanjem multikoprterima, pa je i logično da je parvilnik koliko, toliko prihvatljiv za njih i na neki način prilagođen njima. E sad na njihovu dušu ide to što su znali, učestvovali u pripremi pravilnika, a nisu obavestili zajednicu o toku pregovora nacrtima istog... Pa su iskoristili da tim parvilnikom na neki način zaštite svoju investiciju, posao od konkurencije time što će mnogima otežati ulazak u čitavnu priču, ili pak manje iskusne sa tek nabavljenom opremom odvrate zbog komplikovane procedure.

Takođe naravno da još uvek nije kasno, svi zakoni, pravilnici su podložni izmenama, pa eto RC zajednica konačno treba da se grupiše, da se prevaziđu razmirice, sujeta... i da se ako ne kao udruženje (što iziskuje registraciju...), skupimo i pojavimo u DCV kao neformalna grupa, što je takođe legitimna pregovaračka skupina, i da iznesemo svoj stav, predloge...  pošto sve dok ćutimo smatra se da se slažemo. Pa ako treba i u medije, blokada zgrade DCV-a. Pa lakše je leteti i manje procedure ima za letenje ultra lakom letelicom ručne izrade, zmajem ili paraglajderom nego li "igračkom".

U razgovoru sa par ljudi koji su instruktori letenja, a koji imaju relativno česte kontakte sa DCV itd. i tiče ih se i RC letnje pomenuše da se treba što hitnije sastati i napraviti neke predloge izmena i dopuna pravilnika, koristeći praksu zemalja koje tu oblast imaju uređenu godinama, a liberalnije po prilično od onog što se nama sprema. jer kako rekoše u DVC-u zanju da mrse poprilično.

A iz ličnog iskustva znam kada smo svojevremno organizovali slanje balona u stratosferu uredno podneli zahtev DCV-u 30 dana pre zakazane manifestacije, dobili dozvolu za izvođenje, organiovali sve, angažovali ljude iz okruženja (Slovenija, Hvatska), skupili se svi, pozvali novinarske i TV ekipe da prisustvuju događaju, u sred priprema za puštanje Balona, bukvalno na manje od pola sata od poletanja, DCV nam je suspendovao dozvolu.

Tako da i to treba imati u vidu, posebno komercijalni operateri, da se ne iznenade kada im iz čista mira DCV suspenduje dozvolu na par minuta pre izvođenja neke aktivnosti, za koju su uzeli novac, a ne mogu je izvesti.
« Last Edit: January 11, 2016, 10:28:39 AM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #177 on: January 11, 2016, 10:46:36 AM »
Tu smo gde smo sa pravilinikom zbog nezainteresovanosti zajednice. Jedino su bili zainteresovani  za tematiku ljudi koji se bave snimanjem multikoprterima, pa je i logično da je parvilnik koliko, toliko prihvatljiv za njih i na neki način prilagođen njima. E sad na njihovu dušu ide to što su znali, učestvovali u pripremi pravilnika, a nisu obavestili zajednicu o toku pregovora nacrtima istog... Pa su iskoristili da tim parvilnikom na neki način zaštite svoju investiciju, posao od konkurencije time što će mnogima otežati ulazak u čitavnu priču, ili pak manje iskusne sa tek nabavljenom opremom odvrate zbog komplikovane procedure.
Da li stvarno onako bas iskreno verujes u to i da li si razmotrio sve cinjenice pre nego sto si ovo napisao???

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2177
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #178 on: January 11, 2016, 11:05:36 AM »
Koliko razumem, nije problem do DCV-a vec do vojske koja se umesala da uredi nacrt zakona. Kapiram da su oni u ovom nacrtu stavili sve u isti kos, sto ipak nije ok. A valjda je to iz razloga sto smo mi takav narod da cemo u svemu pre naci rupu, nego povinovati se novom zakonu... 

U sustini, po nekom pravilu trebalo bi da se postuju AMA pravila, tj. FAI pravila makar za takmicarske discipline ( govorim u ime avio-modelara ) koje postoje od 1950-ih godina... kao sto su F5J, F3J, a dajem glup primer za F3A disciplinu gde je propisani box za letenje ogroman. Evo i dve slike koje ilustruju u metrima box u kojem se leti F3A. U nekim figurama visinski pik doseze i preko 200m!





Ovo je samo jedna od navedenih stvari koje se kose sa novim nacrtom, da li je VSS uopste kontaktiran da o ovome raspravlja? Da li su se na bilo koji nacin udostojili da ucestvuju u donosenju zakona i ukazu na potencijalna kosenja sa FAI-evim pravilima? Da li VSS zna za FAI pravila? Nema nas gomila koji su pri nekom aero klubu i bave se RC-om... Suboticki aero klub je jedan od retkih koji radi, svaka im cast na tome i imaju clanove koji se aktivno bave RC kategorijom... sto znaci da ljudi iz VSS nisu bas ne upuceni u tematiku RC-a. Makar se nadam.

Naravno svako od vas ce videti sta mu ne odgovara u zakonu u odnosu na ono sta mu je primarna stvar u ovom hobiju/sportu. Meni je ovo sto sam naveo gore. Trazenje dozvole za letenje 5 dana ranije je sumanuta kao i jos par stvari koje ne bih da navodim i sirim dalje u nedogled temu.
Ja cu dati sve od sebe, da se na bilo koji nacin utice na ovaj nacrt koji je blago receno retardan, jer degradira RC avio-modelarstvo.
« Last Edit: January 11, 2016, 01:34:02 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #179 on: January 11, 2016, 11:08:10 AM »
Pozdrav svima iz Kanade,
Gledam jutros televizijski program, kazu u USA do sada registrovano 110K dronova, stace ljudi se registrovali bez velike pompe i galame.
Gledam ovaj forum pa nemogu da verujem sta sve ljudi pisu i sta im pada na pamet.
Da ne tupim, kao prvo (koliko se ja razumem u "medicinu") svi akteri ukljucujuci i ove na ovom Forumu, treba da razlikuju tri stvari:
1. Dronove multirotorske sa kamerama,
2. Bespilotne letilice raznih namena,
3. Modele aviona, jerilica i sl. upravljanim upravljanim RC (radio uredjajem) ili drugim metodama.
Prva kategorija ima veze sa letenjem, sa fotografijom i sa snimanjem filmova, ali po meni nemoze da se svrata u klasicno modelarstvo.
Druga kategorija moze da ima vese sa vojnom tehnologijom, sa industrijom i sl. sa kompanijama koje prave letelice za novac, pa i ovo za mene nema veze sa modelarstvom.
Treca grupa to je ono sto bih ja svrstao u modelarstvo.
Treca grupa koliko mi je poznato ima svoje mesto u asocijaciji koja se zove Vazduhoplovni Savez Srbije i po meni svako ko hoce da se zove vazduhoplovni modelar trebao bi da bude clan te organizaci, da ima svoj broj, i da sa clanarinm podrzi tu nacionalnu organizaciju. Clanarine su vise nego razumne, video sam njihov sajt. i do 15 januara ko se uclani je 1500 din.
Preko te instiucije bi trebalo traziti svoje mesto na nebu i prava.
Sve ostalo oko pisnija i pluvanja po vlastima i ostalom na ovome forumu je po sistemu" pas laje vetar nosi.."
Svima kojima je Srbija kriva za sve, otvorena su vrata sirom sveta, pa nek idu u Novi Zeland, Australiju, USA, Kanadu pa nek "slobodno" lete i slobosno rade sta hoce , pa ce videti kako ce proci. Ovde je sve slobodno, ali kad napravis neko sr...e onda ti uzmu sve sto imas i zavrsis na ulici.
Ovde da bi osao u lov i ribolov, imas dosta obimne previlnike, po kojima ako bi se strogo drzao nebi nikada nista ulovio, a i da bi ih sve dobro protumacio unajmanju ruku trebao bi da budes pravnik. Naravno sve to je napravljeno da se ipak neki red postuje, a za one koji hoce da se kabadahijski ponasaju i preteruju, pa cak i u politiku da se petljaju, onda tima vlasti mogu lako da stanu na rep. I u tim slucajevima mozete videti na vestima, nekom Peri su stali na rep jer nije koristio adekvatnu udicu na mesto na kome je bilo predvidjeno da se bas takav tip udice koristi, pa je zato nagrabusio, ane zato stoje radio savim druge neprimerene stvari.
Ja zivim pored nekog zaliva i tu je dozvoljen lov na divlje patke i guske, ali nemozes da dobijes dozvolu za lov ako nemas osiguranje na kuci od 1m $. Znaci kao prvo moras da imas kucu, pa onda ostalo.
U Srbiji ima dosta mladi nadobudni koj samo vide ili su culi za jedan segmet necega i onda fantaziraju kako sve znaju.
Mislim da bi i na ovom forumu svako ko pise neki post treba da istakne sa ponosom svoj clanski broj u VSS, pa da se ipak zna ko je ko.

Pa zato rekoh, želim da se vratim u Kanadu, i da imam kuću od 1 M CAD i da platim osigiranje na nju, to se tamo podrazumeva, ali ne pecam i ne lovim patke/guske niti imam nameru..... i da živim u sredjenoj pravnoj državi i da mi bude dosadno, da ne znam ni ko mi je predsednik nit premijer, a kamoli koje su skole zavrsili ili već ko zna šta, da gledam svoja posla i da plaćam osiguranje i svoj kredit (kamata zakucana na 10 yrs 2.99 %)... nije ni tamo idealno, kako se ko snadje, ali je startna pozicija na imigrante manje više ista/slična...

Čuo sam da je idealno na Marsu, ali ovi Kauboji jos nisu snimili trailer da su dobacili do tamo....

Ovo je ipak zemljica SRB, mala, zatucana, polupismena, ovde važe drugačija pravila medju žiteljima, oni koji nemaju gde,  zakone pišemo da ih pokažemo ostalima da smo civilizovani, a nismo... i da sa njima mogu da drže na uzdi sirotinju...
Nekadašnji stanovnici ove zemljice, oni mudriji su davno otisli, oni gluplji otišli pa se vratili, a sad bi opet da idu... ovi mladji pismeni, ko god može odlaze, a da maltene ni diplomu nije prosušio, lekari nam odlaze, lečiće nas nekakve vudu babe travama (bar da nam daju ovu albanku lekovitu i mirisljavu)... ne vidi se trunka svetlosti na kraju tunela..
 
Ovaj narod je nekad bio mudar pa kaze kakav narod, takva i vlast... al sve te narodne poskočice i doskočice su stare iz nekog drugog vremena, davno prošlog, sad se narod ućutao... gleda kako da preživi.... suvišno je pričati o RC klubovima, udruženjima, članarinama, svedoci smo odumiranja mnogo čega u ovom društvu, najmanja šteta za RC Hobby, on ne odumire zbog pravilnika i zakona, jel oni se pišu/brišu i ko zna šta je pisac hteo da kaže, odumire jer se nema para/volje/želje, da nije ovog piskaranja po ovom forumu smrt je mogla davno da se konstatuje, sadašnje stanje PRODUŽENA KOMA.... dok nam neko ne isključi aparate, mislim Forum...
Ne možeš imati RC Hobby u društvu gde je plata 200 Eur (300 CAD, pao Vam dolar, mudro), gde se nekako/nikako/traljavo masovno jedva sastavlja kraj sa krajem i gde imaš 3% bogatih koji se grebu za piće, jer ne smeju da pokažu da imaju pare, gde srednja klasa ne postoji, ona je ta koje vuče zajednicu napred i treba da bude najmasovnija...

od 90 pustamo sve niz vodu, to je 25 godina, cetvrt veka, kaze onaj nekadajni mudri narod, cuti moze da bude gore i od ovoga, a svaki dan je gore... kraj se ne vidi... al se oseća...

Da ste Vi Kanadjani pametni da nas sve primite tamo, kao Nemci arape, ima nas 7 miliona, to je za jedan veći grad, gore u Nunavut, malo severnije, tamo nemamo sta da sjebemo.... Da nas pog pogleda, i da mu budemo bliži...

Ova dramatična prica oko pravilnika je kao i sve glupe i beskorisne priče, da se ubije vreme i dugačak dan bez posla, da se malo popravi sujeta i izbaci gnev iz sebe se  ;namig

Kas se prolepša vreme svako će opet na svoju livadicu, sa svojim modelom i svojom ekipom, kakav pravilnik, šta to beše...

Ajd uzdravlje  ()-()

ZAJKO, Legendo. (:good)

Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!