Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 185445 times)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #105 on: January 02, 2016, 09:41:22 PM »
Ilija i Djura Čvorović su pravi amateri za ove paranoidne zahteve koji su došli iz vojske  (___)

Quote
Оператер беспилотног ваздухоплова подноси, за сваки лет, захтев за алокацију
ваздушног простора јединици за цивилно-војну кооординацију у оквиру Контроле летења
Србије и Црне Горе SMATSA доо Београд.
Захтев из става 2. овог члана подноси се најкасније пет радних дана пре намераваног
лета беспилотног ваздухоплова.

Захтев из става 2. овог члана подноси се писаним путем, поштом, факсом или
електронском поштом, на обрасцу из Прилога 1, који је одштампан уз овај правилник и чини
његов саставни део.

Offline petarboj

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #106 on: January 03, 2016, 12:41:29 AM »
iako sam nov, ajde da se ukljucim :) zanimljivo da nigde ne pise nikakvo upustvo kako se prijaviti za polaganje ispita, nema spiska pitanja, nema cene ispita. takodje nigde nema informacije o registraciji letelice i koliko ce to da kosta. ako nista drugo, papire treba spremiti do 1. maja, pa se moze reci da ima vremena. i da, ko ce da izvrsava primenu ovih pravila? policija, komunalna policija? ajd ti njima nesto objasni :) dobro je sto je za lekarski dovoljna vozacka dozvola. licno, nisam nikada imao problema sa ljudima, da se neko ljuti ili buni kada se vozikam i snimam za svoju dusu. do duse, pazim i nikada ne idem iznad niti blizu ljudi. cesce ljudi dodju do mene da vide sta je to i kako izgleda nego sto ja njima pridjem letelicom... napominjem, pazim, ne letim iznad kuca, zgrada, ljudi...

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #107 on: January 03, 2016, 09:56:23 AM »
Voleo bih da znam samo koji je mozak pisao ovo?
Voleo bih takvog čoveka da upoznam da čisto budem siguran da ovo nije neka šala ili šta već.
Ok je zabraniti ljudima da lete iznad ljudi, vaznih objekata....
Ali brate što kaže GIZMO paranoja najgorih mogućih razmera i to paranoja verovatno stigla od nekog ko još uvek nije u penziji a odgajan je od strane TITOVE vojske u stiliu NEPRIJATELJ NIKADA NE SPAVA.....
Inače sećate se mojih reči i rasprave zbog koje sam bio više puta i banovan i ispao ovakav i onakav, sećate se poziva na okupljanje i neku slogu u odbrani RC modelarskih stavova, sećate se mojih reči kada sam rekao da u ovoj DRŽAVI pravilnike donose oni koji znaju samo formu kako on treba da izgleda a suština i logika je negde u zemlji ŠTRUMFOVA...
E pa izgleda da će se sve što sam rekao vrlo brzo obistiniti čak možda i u gorem obliku nego što sam navodio. Ljudi u ovoj zmelji nisu izgleda svesni sa kakvom DRŽAVOM IMAJU POSLA.....
Voleo bih da znam i to kako će sprečiti ovim propisima da neko ako želi napravi neki teroristički akt....
Ko hoće napraviće ga kako sam rekao i sa DRŠKOM OD METLE a ne sa quadom i sličnim mmultirotorima i letelicama.
Tako da gospodo modelari, snimatelji i ostali koji se okupljate ovde počnite na vrmem da kupujete ČMACE i AUTOMOBILE dok se ne sete da nam i to ZABRANE!!!!!!
The ground is the limit (or a water)

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 357
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #108 on: January 03, 2016, 10:08:06 AM »
  Ovo sam napisao pre vise od pola godine:

       Po ko zna koji put. Izgleda da se to samo nama desava. Negde se desi nekakva neprilika, oni tamo negde, pokusaju da razrese tu svoju muku. Nikada to nije na opste zadovoljstvo. Kod nas fala bogu nema problema ili i ako ima mali su i veoma daleko od ociju onih koji bi mogli da uvedu kojekakve restrikcije. I evo mi naivci, procitamo to nesto negde, razvijemo debatu, pocnemo da se nadgornjavamo ne shvatajuci da budimo nase uvodioce zabrana i restrikcija. Secemo granu na kojoj sedimo. A mudrost vrlo cesto nalaze da se precute neke stvari, to je bar lako shvatiti.

        Tek je onda nastalo pisanije, mudrovanje, ko vise zna i ko sve to bolje vidi a u stvari se iz sveg glasa prizivali ovi nasi zakonodavci koji sede u kancelariji srezkog kapetana iz Sumnjivog lica B.Nusica.  A ti majstori vlasti na mogu ni kilogram farbe da kupe i obnove natpis na hangaru na Ceneju ili poprave sasrke na kapiji ali su kraljevi u zagrejanom "skupstinskom domu".  RC modelari svoje motorne modele i helikoptere nikada nisu letelu u tim zonama koje se ovde pominju (centri naseljenih mesta), "dronadzije" jesu, oni su i najvise graktali i evo sada svi u paketu dobismo zakonsko gusenje avio modelarstva u Srbiji.

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 357
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #109 on: January 04, 2016, 10:59:57 AM »
         A moglo je mudrije. Uz ozbiljnu nasu prisutnost u donosenju propisa.
         U Engleskoj arheolozi-amateri, ovi sa metal-detektorima, mogu da "vrsljaju' gde hoce i kako hoce ali se svaki nalaz mora prijaviti najblezem muzeju, ono sto nadju cuvaju kod seba ali je to muzejsko. Kada muzeju zatreba, dolazi muzeolog i nosi. Postenje kao imperativ.
          Propis koji regulise letenje dronovima je mogao da bude slican ovom gore. Prijava lokalnoj samoupravi obavezna. Vlasnik drona je u obavezi da na poziv lokalne samouprave odradi bez nadoknade potrebna snimanja, poplave, pozari, saobracajne guzve i nesrece, susa, lokaliteti za investicionu ponudu, gradske manifestacije, i sl.
          Ta dogadjanja su relativno retka pa oni koji se time "profi" bave ne bi imali neku veliku stetu ali bi zato dobili na marketingu jer bi svako snimanje za opstinu njima bila referenca kod ugovaranja drugih poslova.
          Eventualno nasatala steta kod pada letilice. U ovoj zemlji zakonodavstvo postoji vec dugo vremena, nije valjda da steta nastala od drugug lica pa makar i da upravlja dronom nije vec negde regulisana.
          Majstori smo da zakomplikujemo stvar. 

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #110 on: January 04, 2016, 01:42:13 PM »
         A moglo je mudrije. Uz ozbiljnu nasu prisutnost u donosenju propisa.
A sta mislis da smo radili od letos od kad je pocela prica oko nove uredbe?
Bili smo na sastanku u DCV gde radi ozbiljna ekipa profesionalaca, prosli ceo pravilnik stavku po stavku i dosli do toga da to bude
uglavnom prihvatljivo. Nazalost ubrzo su se pojavili Ilija i Djura iz MO sa svojim zahtevima na 30 strana i od tada krece igranka...

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1254
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #111 on: January 04, 2016, 03:31:57 PM »
Svaka čast Gizmu na beskrajnom trudu,( i ostalma ako su uključeni). Potpuno ga razumem jer je čovek pionir svog posla kod nas i još egzistencijalno vezan za ovu problematiku. Čitajući pravilnik, nameće se veliki br. logičnih pitanja, koja su trenutno bez odgovora. 
Moje vidjenje je da ovo vodi samo ka tome da se uopšte ne leti, osim eventualno za ljude koji se komercijalno bave snimanjem iz vazduha, ali na žalost,  uz grdne muke i peripetije oko dobijanja potrebnih papira.  Čvorovići bi naravno najlakše rešili problem tako da sve zabrane,  ali na svu sreću nikako ne mogu  da zaustave tehnološku revoluciju.  Registracija multikoptera?  DA  svakako, u najmanju ruku zbog odgovornosti u slučaju. neke nezgode. (RC avione ne spominem).  Ali ako neko misli da će jedan prosečni modelar kome je to hobi za opuštanje,  da jurca tamo neke dozvole i papire za svaki let,  grdno se varaju. Onda to nije više opuštanje , to je onda nerešiv problem i teško gubljenje vremena. Ja ga nemam za bacanje ni čekanje kojekakvih kanc. pacova da nešto napišu i opravdaju svoje postojanje.
Kada bi se cela priča svela  na jedan papir i jednu taksu ja bih se prvi saglasio s tim, ali to je znamo nemoguće.

Odoh ja da letim....


Pozdrav   

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #112 on: January 04, 2016, 03:59:47 PM »
Registracija i dozvla kod DCV ce biti dovoljni da moze da se leti postujuci pravilnik i nece morati da se trazi dozvola za svaki let.
Na podnosenju zahteva za snimanje min. 5 dana ranije insistira neko iz ministarstva odbrane. Ko i zasto nije nikome jasno.
Pricao sam direktno sa ministrom Gasicem i generalom Zrnicem, zatim sa Zoranom Ilicem, zamenikom ministra za vazdusni saobracaj i
Predragom Jovanovicem iz DCV i nikome nije jasno ko iz MO i zasto insistira na zakonu od pre 20 godina.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #113 on: January 04, 2016, 06:17:38 PM »
Onaj pravilnik koji se vrteo do pre ovih prazn ika je bio sasvim OK napisan.
A ovaj nov bolje da i ne komentarišem jer će mi se Ilija sutra nacrtati na vratima a i nema smisla da psujem ko kočijaš ovde po forumu....
Od UDBE, VBA, MO i sličnih PARANOIKA se ova država nikada neće otresti!
Suviše su im isprani mozgovi da bi razmišljali drugačije.
Pitam se samo ko će i kako da spreči i pored ovog pravilnika nekoga ko nameri nešto da uradi kako ne treba da spreči?
The ground is the limit (or a water)

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #114 on: January 04, 2016, 06:38:29 PM »
Welcome to Serbia.
Zemlja mojih snova....

 (:sok:)

Uskoro ocekujem javno lincovanje ( mozda 15 dana drustveno-korisnog  (work)  ) , a ko prezivi pravo u Farmu, da svima objasni ko i kako ga je
instruirao da se bavi letenjem. Ne bilo kakvih letelica, vec omrazenih DRONOVA.

U prilogu je PRAVILNIK, ali bez jasno oznacenih allocation zone.  :)aplauz
« Last Edit: January 04, 2016, 07:01:20 PM by bora61 »
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #115 on: January 04, 2016, 08:30:16 PM »
ovo se zove ZBOGOM MODELARSTVO u SRBIJI.
Pitam se samo kako će da se pribavi uputstvo proizvođača kada sami napravite bilo šta?
Zbogom pameti.
The ground is the limit (or a water)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #116 on: January 04, 2016, 08:52:23 PM »
ovo se zove ZBOGOM MODELARSTVO u SRBIJI.
Pitam se samo kako će da se pribavi uputstvo proizvođača kada sami napravite bilo šta?
Zbogom pameti.


Pa to je bar prosto, ako si sam napravio letelicu to znači da si je ti lično proizveo tj. ti si proizvođač, onda uzmeš i sam sebi napraviš uputstvo koje onda tutneš pod nos onome ko ti uputstvo traži  :hehe

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #117 on: January 04, 2016, 09:01:46 PM »
Pa da bi bio proizvođač po pravilu prvo treba da imaš neku regisrovanu firmu pa onda sve to ide svojim redom....
Da vidim da mi neko zabrani letenje na sporskom aerodromu ili nekoj livadi u prirodi van ljudi isvega...
The ground is the limit (or a water)

Offline paja011

  • Newbie
  • *
  • Posts: 13
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #118 on: January 04, 2016, 11:29:17 PM »
Pozdrav svima,

ja sam potpuni novajlija, kako u ovom hobiju, tako i na forumu. Pročitao sam novi pravilnik i sada mi se čini kao da neću dugo uživati u svom novom hobiju - pomenuti dokument pretvara zabavu u robiju. Neko je ispred lepo napisao da prosečnom modelaru sasvim sigurno ne pada na pamet da se zavitlava sa tamo nekim birokratama. U takvu grupu ljudi spadam i ja, pa mi čak i samo registrovanje letelice zvuči sasvim besmisleno. Posebno u svetlu modelara, onih koji imaju možda i desetine letelica - pitam se hoće li morati da registruju (i plate) za svaku od njih, ili je dovoljno da sami budu evidentirani kod "braće Čvorović".

U hobi sam ušao kroz kvadkoptere i delim mišljenje da je upravo ovaj segment najviše kumovao nastalim ograničenjima. Ipak, ovaj nesrećni pravilnik je "pucanj" u sve što leti, dakle i avione i helikoptere i multikoptere. Takođe, ni ja ne vidim kako će se ovim sprečiti eventualna zloupotreba - to ne može učiniti nikakva registracija letelice (letača), određivanje zabranjenih i manje zabranjenih zona, kategorizacija letelica i ostalo.

Meni lično je najgnusniji onaj stav 6 (Član 2.) "оператeр беспилотног ваздухоплова је свако физичко или правно лице које користи или намерава да користи један или више беспилотних ваздухоплова или система беспилотних ваздухоплова;". Nadam se da nisam u pravu, ali ovo nam na mala vrata uvodi mnoge probleme. Šta znači "namerava da koristi", ko i na osnovu čega će to zaključiti. Konačno, u čemu je razlika između pojmova: "оператер беспилотног ваздухоплова" i "лице које управља беспилотним ваздухопловом". Nisam pravnik, ali ovde mi nešto baš ne štima  :jaki:

Ajd' živeli  (pijemo)

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #119 on: January 04, 2016, 11:48:11 PM »
Praktično ko god od sad pa nadalje okači neki snimak iz vazduha, rizikuje robiju ili sudski postupak sa prekršajnom prijavom, sa dokaznim materijalnom koji je okačio na netu, radi nekog hobija ili šta već radi... Ako sam dobro skapirao celu priču.