Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 185431 times)

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #210 on: January 13, 2016, 07:18:04 PM »
Ovi nisu normalni! Da pokrenemo neku online peticiju protiv ovog zaglupljivanja?

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #211 on: January 13, 2016, 08:53:41 PM »
Carinska deklaracija? Odakle sad to. Sta ce biti sa onima koji su letelice nabavili "preko"?

Quote
Доказ о власништву (царинска декларација, оверена писмена изјава власника)
Pretpostavljam da ne mora carinska deklaracija nego moze i overena izjava vlasnika...sto je naravno potpuni debilizam i jos jedno birokratsko smaranje (+ placanje overe)  (___)

Offline matic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
  • Čemu ovo služi ?! Osim toga i ne radi !
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #212 on: January 13, 2016, 09:45:32 PM »
Hoce li i za camce nesto smisliti  :big smile

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #213 on: January 13, 2016, 10:19:03 PM »
+ predpostavljam da sledi KMZ file sa slobodnim zonama za letenje.
+ 750 dinara za jos nesto.
+ OSIGURANJE od odgovornosti. Sta je sad pa ovo ?
+ Najava 5 dana pre zeljenog leta, VAZI za sve.

Srecno nam letenje.

Jedino da zamolim Zajka za kopiju racuna kojeg sam dobio na meil, a posto sam konjina na 2, obrisao sam .  6e
Milsio sam da mi nece trebati.

Mozda se sete da traze od provajdera sve logove Ip adresa sa kojih postujemo.
Tako da mozda necemo morati da se mucimo, doci ce oni po nas..

Cekam da objave sve sto treba od dokumenata + gradivo za I razred, pa da se prebacim na
rubriku `Prodajem, poklanjam`.

Kakav narod , takva Vlast.

Mozda oni nisu zeleli, ali eto dobronamerno su nas savetovali iz EU. mmmm
« Last Edit: January 13, 2016, 10:23:15 PM by bora61 »
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline petarboj

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #214 on: January 14, 2016, 11:58:02 AM »
kontaktirao sam dunav osiguranje pa cemo videti sta kazu.
sto je najgore, ni jedno pravilo ne moze da spreci da neko opet na stadionu uradi ono zbog cega nas sada ubijaju u pojam (hteo sam reci jebu ko konje, ali ajd kao da budem kulturan).
sama registracija i povezivanje imena i letelice je sasvim dovoljna i treba da bude minimalna cena, registracija online tipa. dobijes broj koji moras da stavis na letelicu i papir koji povezuje tvoje ime, taj broj i tvoju letelicu. taj papir nosis sa sobom i komunalci i ostale sluzbe provere da li imas papir i da li je broj sa papira i na letelici. ako dodje do problema lako je naci vlasnika tj odgovorno lice.
dal je ono osigurano ili ne je apsolutno na njemu - ako osiguras letelicu, time se sprecis od isplate velike sume 3. licu u slucaju nezgode. to treba da zavisi iskljucivo od tebe i u kakvim uslovima letis. neko da leti na livadi i placa isto osiguranje kao neko ko leti u centru bg je apsolutno suludo. znaju se pravila, postuju se pravila, u slucaju problema zna se ko je odgovoran i to je to. sve preko toga je apsolutni debilizam i paranoja. dozvole za let iznad urbanih delova su isto ok i to definitivno ne bi smeo da radi bilo ko. ali za tako nesto treba da postoji drzavni rc klub koji edukuje svoje clanove kako teorijski, tako i prakcticno. a ne 60 pitanja pa odgovaras na 20. budalastina.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #215 on: January 14, 2016, 12:10:32 PM »
Ja svoje modele niti osigurati neću niti prijavitit, pa nek me vode u zatvor. Bar ću da se odmorim kao čovek tamo a državu ću još da koštam što ležim tamo i što me hrane.
A naravno letim samo na livadama izvan naselja.
Ko i J.
The ground is the limit (or a water)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #216 on: January 14, 2016, 12:25:53 PM »
Sada je gotovo, poslednji ekser u sanduk modelarstva je zakucan. Što je bilo, bilo je. Nikad više u bircuz kod Gliše. Mislim da smo jedina država koja će ubrzo ostati bez avio modelarstva. Pitam se šta je sa državama tipa Indija, Kina ...
Nevredi se sa rogatima bosti, pobedili su nas.    :pop: (rip..)
ex pseudonijum: licider

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #217 on: January 14, 2016, 12:34:57 PM »
@petarboj
ovo je skroz dobar pristup celoj prici, takav predlog ili pristup je trebao biti polazna tacka pri donosenju pravilnika, ali su se stvari, ocigledno, drugacije odvijale.

Bez obzira sto nas ovakav Pravilnik direktno pogadja (gasenje ovog hobija), umesto konstatovanja cinjenicnog stanja, mislim da bi se trebali okrenuti trazenju prihvatljivog (normalnog) resenja ( po princitu:"... nije dobro, dosta kukanja, hajde da vidimo kako da se izvucemo iz problema.").

Pitanje za sve nas: da li postoji mogucnost da se ovakve (ili slicne) izmene u Pravilniku izvrse, kao i koji je put (nacin) da se to uradi?

P.S. @Sava, ako ste u pravu, bice jeftine ponude za modele i opremu. U delu za prodaju vec se beleze oglasi koji podsecaju na izlazak iz hobija. Nadam se da nisam i da necu biti u pravu.
« Last Edit: January 14, 2016, 12:38:28 PM by zbabic »
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #218 on: January 14, 2016, 12:42:37 PM »
ja mislim da da sa novim zakonom drzava zeli da kontrolise najvise samo dronove a ne  avio modele, ja vec godinama imam sportsku takmicarsku dozvolu koja izdaje vazduhoplovni savez srbije gde lepo pise da sam avio modelar  i clan modelarskog kluba subotica, pa samim tim ako mi i dode neko da pametujem pokzacu mu dozvolu koji je ZVANICAN medunarodno priznat dokument, plus sam clan neke organizacije , za dronove po meni ova dozvola ne vredi nista jer  bas zbog njih ce i izmeniti zakon,ali za ostale  ja verujem da niko nece da dira ako letis modelom  ako neko hoce da ga uclanim u nas klub i da resimo sportsku dozvolu nek mi se javi na 0658716871
« Last Edit: January 14, 2016, 12:46:00 PM by adam »

Offline petarboj

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #219 on: January 14, 2016, 01:46:41 PM »
jedan bojkot ovoga bi tako lepo pao... kao recimo za zatamnjena stakla na autima... potpuno kuliranje propisa.

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 357
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #220 on: January 14, 2016, 03:07:15 PM »
                Nema danas modelara i kategorije aviomodelarstva koja nije pogodjena ovim pravilnikom. Evo, mozemo da procitamo da su neki sa foruma bili ukljuceni u izradi istog jos od polovine prosle godine. Uglavnom svi iz Beograda. Bilo bi posteno da malo sire pogledaju sliku u kojoj su se evo i oni bez ikakve veze nasli i dodatno angazuju na popravci ove nebuloze. Citava stvar se pokrenula od ljudi koji su dosli u posed "drona".  To uglavnom datira od 2010-te pa na ovamo. Kamere i fotoaparati su u ruci, na stativu, "kranu","toreti" ili krovu visoke zgrade. Od skoro na dronu, ne bi li bilo jos vise. O "fotografima" i "snimateljima" se radi, ne o rc-modelarima. Njihov interes je jedan jedini, prodati snimak ili fotografiju snimljenu uz pomoc "drona". Otkud onda oni u modelarskoj druzini. Imali su toliko mogucnosti povezivanja i udruzivanja. Uplaseni ili vise, boreci se protiv svoje konkurencije, napravise nevidjeno zamesateljstvo i ugasise modelarstvo u Srbiji. A njima je lako, juce usli, danas izlaze. A aviomodelarstvo je lep, gospodski hobi. Ja cu skoro pa trideset godina sa modelima, moj drug Rale preko pedeset, penzioneri, puna kuca opreme, sitnica, uspomena, beskonacno slobodnog vremena za modelarenje a onda je neko ugasio svetlo.
           Drzave menjaju ustave, ma moze se i ova glupost promeniti, malo vise postenja, kolegijalnosti, priprema sa dovoljno argumenata i pojasnjenja o cemu se radi i moglo bi modelarstvo u Srbiji nastaviti da zivi.
            Ja sam jedan od onih, mislim redjih, koji su svih cetrdeset godina radnog staza proveli u jednoj firmi i na jednom radnom mestu. Sve vreme sam bio snimatelj-reporter u TV Novi Sad, sada TV Vojvodine, sa kamerom proputovao pola planete snimajuci od ratova u Somaliji i Libanu, pozorisnih festivala u Meksiku, svega sto se tokom godina desavalo kod nas otimajuci po koji sat da trknem do Ceneja. E, sada imam svo vreme ovog sveta ali evo galama sa ovog foruma zatvara kapiju na cenejskom aerodromu.

             I dalje sam uveren da aviomodelarsku druzinu cine stvarno dobri ljudi.

             Pozdrav svim modelarima sa najboljim zeljama u 2016-toj, Bata Stepanovic.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #221 on: January 14, 2016, 03:58:52 PM »
             . E, sada imam svo vreme ovog sveta ali evo galama sa ovog foruma zatvara kapiju na cenejskom aerodromu.

             I dalje sam uveren da aviomodelarsku druzinu cine stvarno dobri ljudi.

           

Št nisu valjda zabranili da se leti na Čeneju?
The ground is the limit (or a water)

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #222 on: January 14, 2016, 04:23:34 PM »
Bio sam samo na jednom sastanku koji je odrzan u Direktoratu. Gizmo je uredno o tome izvestio. Ljudi koji su pravili nacrt pravilnika iskazali su osnovnu svoju zelju da se modelarstvo ne sme ni na koji nacin ugroziti sto se iz njihovog predloga moglo i videti. Predlog koji je tada bio prikazan nije sadrzao nista sto bi doticalo modelare. Iz njihovog izlaganja se moglo zakljuciti samo pozitivno razmisljanje o onima koji lete van naseljenog prostora i na sportskim aerodromima RC letilicama. Sta se posle toga desilo i ko je toliko promenio pravilnik da je meni potpuno drugaciji od onog koji su nam prezentovali ja neznam.
Nisam tad smatrao da je potrebno bilo sta da pisem jer mi je izgledalo da imamo bolji pravilnik od vazeceg zakona.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #223 on: January 14, 2016, 06:40:49 PM »
Po ovom pravilniku, nema teorije da se sve legalno odradi, koliko god da želite to da uradite. Uvek će biti neki propust zbog kojeg će vam "organ" koji će vršiti kontrolu naći problem i imati argumente da vas sankcioniše.

Znači, dodjete na Čenej, na primer, povadite modele i ako dodje nadležni organ da kontroliše, ne zaboravite, sa punim pravom, jer postoji važeći zakon, očas posla ste u problemu. Kao što rekoh, nema teorije da nešto ne fali, a onda će biti: "Gospodine, molim vas vašu ličnu kartu..." - i stvar se "otela kontroli"...

Možete da se busate sa godinama modelarstva, sportskim dozvolama, svim i svačim, ako ne ispunjavate sve iz Pravilnika, po zakonu, niste ispravni i slede sankcije.

Evo jednostavam primer, odakle nam "legalno" ili "zvanično" uputstvo za modele koje smo sami pravili...
Kraj...
Grešan si, nemaš taj papir, džabe sve što si prijavio, platio, najavio...

Ozbiljno se bojim da smo ugasili sa ovim hobijem.

Ovo može da vam se desi bilo gde, na aerodromu, može da vas neko prijavi kako letite na nekoj livadi, travnjaku pored salaša...
Kad dodje policija ili komunalna policija ili onaj ko je nadležan, zamoli vas za "papire", a pošto nema teorije da ih sve imate, eto problema...
Prekršajna prijava, pa dalje sve po redu, a ne bi me čudilo i da se "fenduje" model, pa dok ti dokažeš...

Budžet je prazan, puni se na sve moguće načine, a sa visinom propisane kazne, ovo nije zanemarljiva stavka.

Da je bilo volje i želje da se Pravilnik napravi kako treba, to bi se tako i odradilo. Sada da se nešto menja, bojim se da je kasno, a i ko će to da radi, kad je svaki modelar za sebe, bez kluba, saveza i drugih nadležnih institucija.

Apatija koja u ovom hobiju vlada godinama, u fazonu, koji će nam klub, nama to ne treba, mi idemo na letenje sami, sad se "obila o glavu".

Naravno da su sve "zakuvali" modelari sa dronovima, inicijalna kapisla je bilo ono na na fudbalskoj utakmici sa albancima, ali i ljudi koji si pisali pravilnik, ovim su sebe maximalno zaštitili, nauštrb svih koji se bave RC modelarstvom.
Mene to ne čudi, jer su svugde postavljeni partijski kadrovi i ljudi koji nisu primereni funkcijama koje obavljaju.
Svoje ne znaje, poziciju i glupost štite ovakvim zakonima.

I čemu da se nadamo, u ovoj zemlji sjebano je sve, industrija, poljoprivreda, stočarstvo, ratarstvo, ekonomija, šta je nas par modelara. I mi ćemo promeniti ovaj Pravilnik... He, he, to bi voleo da vidim kako...

Bar da grešim, ali mislim da je ovo kraj...

Kako ćete tek popizdeti kad na "livadu" dodje policija i "rebne" vam prijavu. A to će sa ovim nedorečenim i nemogućim Pravilnikom biti kao "dobar dan"...

Policija parkira kola pored modelara i priča teče ovako:

- Dobar dan, vi ste modelar?
- Dobar dan, da ja sam modelar, evo došao sam malo na livadu da puštam avione...
- Aha, a da li vi znate da je na snagu stupio Zakon koji sada reguliše ovu oblast?
- Pa znate, čuo sam nešto o tome, ali znate, ja se eto godinama bavim, mislim, imam i pravim ove modele...
- Da, da... A da li ste registrovali te modele, teži su od 0,5 kg?
- Pa, mislim, nisam, da malo su teži, jeste...
- Znači niste registrovali?
- Ne, nisam, ali, da vam objasnim...
- Samo polako gospodine, a da li imate dozvolu, da li ste polagali za upravljanje ovakvim modelom?
- Dozvolu??? Nemam, pa ja sam iskusan, godinama letim...
- Znači nemate ni dozvolu?
- Mislim, ovaj, znate, nemam...
- A prijavili ste današnji izlazak sa sve koordinatama nadležnim organima?
- Prijavio??? Kome??? Pa, nisam, ja to baš nisam znao ...
- Dobro, dobro, znači nije ni prijavljeno ovo vaše letenje?
- Pa, ne baš...
- Aha, molim vas dajte mi vašu ličnu kartu...
- Ali, molim vas, pa nema razloga, ja se godinama bavim, nikad nije ovo trebalo, ovde nikom ne smetam...
- Gospodine, dajte mi vašu LK, molim vas...

I to je KRAJ...

« Last Edit: January 14, 2016, 06:48:59 PM by mirce »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #224 on: January 14, 2016, 08:46:29 PM »
E moj Mirce sve je to rečeno lepo i sve se slažem sa tobom samo ima jedna mala začkoljica a to je. misliš da će policija da se bavi time što si ti napisao (hoće ako se neko bude pravio pametan pa počne da leti po gradu i smara ljude). Misliš da oni imaju pojma propise do kraja? Pa ni ono što sprovode ne umeju da nauče kako treba.
Ja se ne bojim ovakvih scena jer ih naravno neće ni biti a da je ostavljeno da neko šilji K... na nama modelarima ovim propisom ako hoće ostavljeno je i tu si u pravu.
Kao što reče čika Sava ovim pravilnikom je zakucan poslednji ekser u mrtvački kovčeg.
Tumačiti ovako i onako pravilnik i samim tim sebi dokazivati nešto što ne piše nema nikakve svrhe.
Pravilnik je jasan SVI ali APSOLUTNO SVI koji su teži od 500 grama moraju da se registruju, svi moraju da najave letove i svi moraju da imaju uputstva z aupotrebu....
Ja ću svesno da krišm pravila pravilnika ali ne u meri da se inatim i letim po gradu nego kao i do sada na livadi i na sportskom aerodromu uz dozvolu onih koji upravljaju istim. i svesno ću u prdekanu da idem zabole me. AKo je državi pored svih kriminalaca u interesu da mene zatvori na neko vreme zbog modela od balze, sirodura i slično onda neka im je alal i odo da sejem lukac, krompir, kupus ili šta se u tom delu sezone bude sejalo. i zatvor je za ljude. Pa neka bude članak u novinama sa mojim punim imenom i prezimenom kako sam zaglavio zatvor zbog letenja modela od karton pene na primer na tamo nekoj livadi kilometrima daleko od grada...
Takođe verujem da nijedan član ovog foruma neće raditi ono što ne treba ali PROBLEM će nam u bliskoj budućnosti sigurno napraviti raznorazni SNIMATELJI (pri tome ne mislim na ekipu sa foruma jer i oni će biti kolateralna šteta) nego oni koji snimaju svadbe, rade kao snimatelji po raznoraznim lokalnim televizijama, klinci koji imaju love za fantoma i tako dalje da ih ne nabrajam, a koji opet od svega toga imaju itekako ćefa a znanja ni za lek, Ja znam bar 5 ljudi u mojoj okolini koji poseduju takve stvarčice i koji na pitanje koji FC kontroler koristiš bleje kao da su videli astronauta ili vanzemaljca. Takođe kada se nađe neki GASTOS sa fantomom i počne da se pravi pametan jer ga je prošvercovao iz NJEMAČKE i sada je došao u selo da se širi i pokaže šta to zpad ima!
Kad tad će se desiti da će mo zbog takvih mi biti na meti i to prvi!
A do tada nas sigurno na Čeneju, 13 Maju, Radincima, livadama i ostalim mestima gde su bila okupljanaj neće niko ni taći.
I nemoj brate da pljuješ po državi i sistemu vidiš da nije lepo kako nam PREKOBARCI kažu!
 
The ground is the limit (or a water)