Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 183733 times)

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #540 on: February 22, 2016, 11:09:00 AM »
Ma batali registraciju kod amera, jos bi morao da imas i medjunarodnu dozvolu za letenje  ::)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #541 on: March 05, 2016, 06:42:07 PM »
Po novom zakonu o oruzju:

"- Vazdusne puske cal. 4,5mm i pocetne brzine do 200m/s mogu se kupiti bez odobrenja za nabavku, ne registruju se u MUP-u i mogu ih kupiti sva lica starija od 16. godina sa vazecom licnom kartom."

a svi "bespilotni vazduhoplovi" tezi od 500g moraju da se registruju, mora da se plati osiguranje, svaki let mora da se najavi 5 dana ranije i jos od vojske dozvola za snimanje...!!!  (___)

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #542 on: March 05, 2016, 06:44:20 PM »
30 dana ranije kod vojske  i 2700din svaki put  i mogu da kazu NE MOZEEE a lova ostaje njima, i tako par puta i jeb... posao...
« Last Edit: March 05, 2016, 06:47:14 PM by djbojan »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #543 on: March 05, 2016, 08:53:44 PM »
Ilegala majka svih poslova u Srbiji.
Uvek najhebu oni koji poštuju sva pravila i trude se da budu 100% čisti....
Nebeski narod lepo neko rekao!
Do sada sam se trudio da sve što radim radim pošteno, da se ne kačim sa državom....
I kada sam video da sam svih ovih godina ispadao samo MAGARČINA na vreme ću da okrenem list i to ne da okrenem list nego da kupim novu knjigu.
The ground is the limit (or a water)

Offline gurman

  • Newbie
  • *
  • Posts: 10
    • Clickers
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #544 on: March 09, 2016, 10:47:58 AM »
Hm.. Prvo traze okidac da uvedu zakon (citaj trpanje para u budzet).
Pa su imali letelicu sa zastavom i eto okidaca.  oo))
Posto vec kasne, a smena ce vlasti, izbori i tako to, ajde da ubrzaju malo, da namaknu sto vise para, mozda nece biti vise ti isti na vlasti i nece moci da nabacuju poslove svom bratu, kumu, prijatelju i za to da uzimaju procenat.
Ali propustili su najvaznije, hoce da svi ljudi koji se bave snimanjem iz vazduha u privredne svrhe registruju letelice, osiguraju, pa su jos smislili da i papire overe i malo notare da uposle i opstine itd.. taman ce tu provuci i ljude koji se bave letenjem iz hobija, to je ozbiljan broj dodatnih "klijenata za punjenje budzeta" i nisu znali kako to da urade na brzaka i naravno tu su zakazali. Sa druge strane, mi koji se bavimo snimanjem iz vazduha, zbog novog zakona, od pocetka godine propustili smo mnogo poslova, od kojih su oni trebali da uzmu 20% svog parceta kolaca (PDV) a nisu uzeli nista.
Da ne racunam koliko ce poslova propasti u ovoj godini zbog te najave od 30dana unapred. Tu su oni u startu u minusu. Recimo da treba da se snimi neki posao sa poljoprivrednim masinama. Taj posao zavisi od vremenskih uslova i odmah je tu problem, a takvih slicnih poslova je puno, npr, neko snima svadbu, pa leti kod kuce mladozenje, pa kod kuce mlade, pa malo oko crkve, pa malo foto sešn da se snimi iz vazduha, pa ajd malo restoran, jel za svaku lokaciju treba uzeti dozvolu? Postavio sam to pitanje doticnim iz Ministarstva odbrane pa su rekli, "Hmmm pa, ovaaaaj, naravno, ustvari, ne znam, verovatno DA".  :hehe
Umesto da su odmah resili problem, registrujte, osigurajte, i evo vam spisak zona gde ne smete da letite, u ostalim zonama letite koliko god zelite i pridrzavajte se osnovnih propisanih pravila, a ako zelite u ovim zabranjenim zonama e onda trazite dozvole.

Osiguranje, posebna prica, te 250evra, te 180evra, ovde moze jedna letelica, tamo moze vise, daj..
Zovem Dunav osiguranje, kazu "Ne radimo mi to, cek cek evo vice kolega da radimo ipak"  mmmm  :sljus

Ne krivim ljude iz DCV-a, ni Ministarstvo Odbrane, iz ministarstva odbrane su samo posrednici, oni na 5 razlicitih adresa salju zahteve da se odobri snimanje, te raketno te ovo, te ono.. saterani su u cosak, ne mogu ni oni da rese stvari tako brzo.
Krivim ovu drzavu, sistem, ali dobro, ne mozemo nista sem da ih molimo da se uozbilje malo i da nam ne otezavaju posao/hobi  (<--)
I naravno sa svojim predlozima im mozemo olaksati posao koji ne znaju da rade kako treba, jer se nisu do sada susretali sa tom tematikom, i to je normalno.
Svim clanovima zelim jeftinu registraciju i osiguranje i vedro nebo, a ovima sto snimaju moze malo i oblacno da bude, ne skodi, cak sta vise..  :jaki:
Ajd uzdravlje  (pijemo)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #545 on: March 09, 2016, 11:23:45 AM »
Para se od nas nece najesti sigurno i mislim da punjenje budzeta nije bio bitan detalj ove price.

Drzava i razni organi svakako jesu krivi za ovo sto sad imamo, prvo sto su dozvolili da se vojska i Cvorovici na brzinu ubace sa sumanutim idejama i zahtevima,
a drugo sto je to na kraju tako i otislo na usvajenje i kao "mora sad tako, pa cemo vremenom menjati"!!

Predlog pravilnika od strane DCV-a je bio sasvim ok dok nisu pocele da se ukljucuju vojska, BIA, Ilija, Djura...sa svojim zahtevima.
Danas imamo potpuni paradoks da svi mi koji smo se uredno registrovali i platili sve sto mora, da smo izgleda najvece budale,
jer smo prakticno potpuno ukoceni birokratijom. S druge strane svaki dan na netu osvanu neki novi snimci iz raznih gradova Srbije koje su uradili ljudi koji sigurno
nisu registrovali letelice niti trazili dozvole.
Neki od njih lete iako znaju da tako krse zakone, a drugi verovatno i ne znaju. Pre neki dan sam u Comtrade prodavnici video izlozen Phantom3 i pitam prodavca da li
obavestavaju kupce sta sve moraju da obave da bi uopste to smeli da koriste bilo gde van svoje sobe? Kaze, mi im pomenemo da postoji neki novi pravilnik, ali prodavci nemaju
nikakvu zakonsku obavezu da izricito obaveste kupca da legalno kupuje nesto sto je ustvari prakticno zabranjeno za upotrebu!!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #546 on: March 09, 2016, 12:24:30 PM »
Ovde važe tri postulata.
1. Ko ovde ne poludi taj nije normlan
2. Ovde je normalno da ništa nije normalno
3. Znam ja nas hebo ti nas.

The ground is the limit (or a water)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #547 on: March 09, 2016, 12:53:34 PM »
Informacija koju sam dobio iz DCV vezano za hobi letenje na sportskim aerodromima je da je procedura ista kao i za sve ostale letelice (zmajeve, UL avione).
Znaci ne trebaju najave 5 dana ranije, vec da se obavesti nadlezna osoba na tom sportskom aerodromu i let let bubamaro :)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #548 on: March 09, 2016, 01:10:22 PM »
Informacija koju sam dobio iz DCV vezano za hobi letenje na sportskim aerodromima je da je procedura ista kao i za sve ostale letelice (zmajeve, UL avione).
Znaci ne trebaju najave 5 dana ranije, vec da se obavesti nadlezna osoba na tom sportskom aerodromu i let let bubamaro :)

Da li je ovo proverena inforamcija (yay)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #549 on: March 09, 2016, 01:14:36 PM »
Informacija je od pomocnika direktora DCV-a.
Ko zeli moze DCV-u da posalje mejl i trazi zvanicnu potvrdu ove informacije.
« Last Edit: March 09, 2016, 01:16:12 PM by gizmo »

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #550 on: March 10, 2016, 08:22:55 PM »
Kad je ljudima koji se bave ovim poslom bilo apsolutno svejedno kakva će uredba biti, zašto bi se neki državni službenik potresao oko toga?

Da li je neko ispred nekog udruženja modelara, rc snimača i sl. izašao sa zvaničnim stavom prema državnim organima? Naravno da nije. Prema tome uredba kakva je donešena je odlična, s obzirom na to kakva je mogla da bude.


Na promene uredbe/pravilnika u narednih 5-10 godina možete slobodno da zaboravite. Ja sam već pisao na temu donošenja uredbi i pravilnika i momenat pre nego što je bilo šta postojalo je bio momenat kada je trebalo lobirati za pravila. Sada da bi se nešto izmenilo, to je politički tolika komplikacija da se toga niko neće prihvatiti bez jako masne nadoknade (koja se meri u desetinama hiljada evra, a možda i više). Zašto? Pa zato što je u taj proces bila uključena gomila ljudi, koji jesu ili nisu kompetentni, i koji jesu ili nisu uopšte obraćali pažnju na to što potpisuju. Međutim da se nešto promeni sada, faktički odmah nakon donošenja, to je dokaz crno na belo da su svi ti koji su uredbu/pravilnik doneli potpuno nekompetentni i kako su ti ljudi svi profesionalne birokrate, njima ni najmanje ne odgovara da ihneko kroz godinu-dve-tri prozove zbog nekakvog glupog modelarskog pravilnika i da zbog toga ostanu bez aranžmana i pozicije.
Onaj ko to može da promeni je neko u vrhu tih struktura, koji će da kaže, da svi sve vi nekompetentni, ajmo nova komisija, novi pravilnik; međutim, u tim krugovima ruka ruku mije, i taj nadređeni koji bi to uradio bi se zamerio svim tima ispod i potencijalno bi izgubio podršku za neku drugu poziciju. E to je to što košta tipa 50-100 hiljada evra, jer ako neki baja treba da rizikuje svoju platu i poziciju sa koje može lepo da zarađuje sa strane, to onda košta.

A da je neko  na vreme stupio u kontakt sa činovnikom koji je pisao uredbu, ne samo da bi većina (razumnih) stvari mogla da bude prihvaćena, već bi bila prihvaćena sa zadovoljstvom jer bi onda taj činovnik dokazao ostalima da je on najpametniji i da se razume u materiju.

Zato kažem, to je sve politika i ako uopšte gajite neke iluzije da se tu nešto može promeniti - zaboravite na to.
« Last Edit: March 10, 2016, 08:35:36 PM by danko »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #551 on: March 10, 2016, 08:56:32 PM »
Citam sve teme u vezi pravilnika i sve u vezi nas neprofesionalnih i profesionalnih ljubitelja ovog hobija i sporta kako god.
Googlao sam i nisam moga da nadjem pa postavljam pitanje!
Moje pitanje je sledece;
Gde se konkretno vidi tj pise nekome ko je totalni lajik naprimer  danas je otisao i kupio phantoma 3 recimo i hoce da ga provoza sa kamerom (komunalci verovatno nece pitati jel snimas ili ne) koje su njegove obaveze i prema kome? 
Postoji li negde da pise :
 Vlasnik bespilotne letelice je duzan:    1.- da ima dozvolu za letenje(koju polaze tu i tu  i kosta toliko i toliko),
                                                        2.- poseduje vlasnicki list za istu i sertifikat ispravnosti (saobracajnu dozvolu za letenje)
                                                        3.- placeno osiguranje na nju,
                                                        4.- pismeno odobrenje od direktorata za letenje i(za dobijanje iste se placa taksa kome?)
                                                        5.- pismeno odobrenje od vojeske za letenje! (za dobijanje iste se placa taksa kome?)
                                                   
ex pseudonijum: sova

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #552 on: March 10, 2016, 09:17:58 PM »
Kad je ljudima koji se bave ovim poslom bilo apsolutno svejedno kakva će uredba biti, zašto bi se neki državni službenik potresao oko toga?

Da li je neko ispred nekog udruženja modelara, rc snimača i sl. izašao sa zvaničnim stavom prema državnim organima? Naravno da nije. Prema tome uredba kakva je donešena je odlična, s obzirom na to kakva je mogla da bude.

A da je neko  na vreme stupio u kontakt sa činovnikom koji je pisao uredbu, ne samo da bi većina (razumnih) stvari mogla da bude prihvaćena, već bi bila prihvaćena sa zadovoljstvom jer bi onda taj činovnik dokazao ostalima da je on najpametniji i da se razume u materiju.

Zato kažem, to je sve politika i ako uopšte gajite neke iluzije da se tu nešto može promeniti - zaboravite na to.
Sta pricas covece?!?  ")

Kao da si zaboravio da smo ti i ja kao aktivni "snimaci" i Gile kao stari iskusni modelar bili pocetkom septembra u DCV i uticali da se dosta stvari u predlogu pravilnika izmeni i na kraju svi bili srecni?
Tj. bili srecni dok se ubrzo nisu pojavili vojska, BIA, Ilija i Djura...i zahtevali sve ove stvari koje su nam sada svima glavni problem - najava 5 dana ranije i dozvole za snimanje od vojske?

Nakon toga sam nilazio na zid gde god da sam se obracao, jer su DCV-u bile prakticno vezane ruke od strane bezbednosnih sluzbi i pravilnik je iz nekog razloga otisao na usvajanje takav.

Zoran Ilic (zamenik min. za vazdusni saobracaj) je bio potpuno zbunjen i sokiran kada je ta uredba stigla kod njih.
Tadasnji min. odbrane Gasic i njegov pomocnik general Zrnic su mi isto rekli da im nije jasno zasto i kome je potreban takav besmislen pravilnik u 21. veku.
Predrag Jovanovic (pomocnik direktora DCV) je ogorcen sto su napravljene takve izmene pravilnika nakon sastanka koji smo imali.

Svi ti ljudi su rekli da cemo imati njihovu punu podrsku i pomoc u "borbi" da se pravilnik sto pre izmeni i svede na nesto razumno, prihvatljivo i uporedivo sa pravilnicima u drugim zemljama.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #553 on: March 10, 2016, 11:38:44 PM »
Postoji li negde da pise :
 Vlasnik bespilotne letelice je duzan:    1.- da ima dozvolu za letenje(koju polaze tu i tu  i kosta toliko i toliko),
                                                        2.- poseduje vlasnicki list za istu i sertifikat ispravnosti (saobracajnu dozvolu za letenje)
                                                        3.- placeno osiguranje na nju,
                                                        4.- pismeno odobrenje od direktorata za letenje i(za dobijanje iste se placa taksa kome?)
                                                        5.- pismeno odobrenje od vojeske za letenje! (za dobijanje iste se placa taksa kome?)
                                                 
Sve što si nabrojao osim stavke broj 3 piše u pravilniku:
http://www.cad.gov.rs/docs/regulativa/Pravilnik%20o%20bespilotnim%20vazduhoplovima%20(Sl%20glasnik%20RS,%20broj%20108-15).pdf

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #554 on: March 10, 2016, 11:55:30 PM »
Kad je ljudima koji se bave ovim poslom bilo apsolutno svejedno kakva će uredba biti, zašto bi se neki državni službenik potresao oko toga?

Da li je neko ispred nekog udruženja modelara, rc snimača i sl. izašao sa zvaničnim stavom prema državnim organima? Naravno da nije. Prema tome uredba kakva je donešena je odlična, s obzirom na to kakva je mogla da bude.

A da je neko  na vreme stupio u kontakt sa činovnikom koji je pisao uredbu, ne samo da bi većina (razumnih) stvari mogla da bude prihvaćena, već bi bila prihvaćena sa zadovoljstvom jer bi onda taj činovnik dokazao ostalima da je on najpametniji i da se razume u materiju.

Zato kažem, to je sve politika i ako uopšte gajite neke iluzije da se tu nešto može promeniti - zaboravite na to.
Sta pricas covece?!?  ")

Kao da si zaboravio da smo ti i ja kao aktivni "snimaci" i Gile kao stari iskusni modelar bili pocetkom septembra u DCV i uticali da se dosta stvari u predlogu pravilnika izmeni i na kraju svi bili srecni?
Tj. bili srecni dok se ubrzo nisu pojavili vojska, BIA, Ilija i Djura...i zahtevali sve ove stvari koje su nam sada svima glavni problem - najava 5 dana ranije i dozvole za snimanje od vojske?

Nakon toga sam nilazio na zid gde god da sam se obracao, jer su DCV-u bile prakticno vezane ruke od strane bezbednosnih sluzbi i pravilnik je iz nekog razloga otisao na usvajanje takav.

Zoran Ilic (zamenik min. za vazdusni saobracaj) je bio potpuno zbunjen i sokiran kada je ta uredba stigla kod njih.
Tadasnji min. odbrane Gasic i njegov pomocnik general Zrnic su mi isto rekli da im nije jasno zasto i kome je potreban takav besmislen pravilnik u 21. veku.
Predrag Jovanovic (pomocnik direktora DCV) je ogorcen sto su napravljene takve izmene pravilnika nakon sastanka koji smo imali.

Svi ti ljudi su rekli da cemo imati njihovu punu podrsku i pomoc u "borbi" da se pravilnik sto pre izmeni i svede na nesto razumno, prihvatljivo i uporedivo sa pravilnicima u drugim zemljama.

Izvini, ali se neko u tom celom lancu posipa pepelom.
Pa nije tamo neki Djura potpisao pravilnik, vec neko pri vrhu drzave.

A sto se tice , rece neko, smene vlsti, nisam bas siguran da ce do iste doci.
Tradicija nas uci da je svako na vlasti minimum 8 godina.

Da li se neko od letaca prijavio za ispit do sada?
Koliko Vas je registrovalo opasnu spravu ?

Moze neka anketa ?
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!