Author Topic: Kako krenuti ?  (Read 8929 times)

Offline stefan93

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Kako krenuti ?
« on: June 26, 2010, 09:24:59 PM »
Pozdrav svim modelarima :)

Odlucio sam da sa svojih 17 god. krenem sa avio modelarstvom,naravno nov sam u svemu ovome ( jeste da sam imao nekoliko kineskih malih aviona,ali to je NISTA ).
Iz Novog Sada sam i znam da postoji na Ceneju neka vrsta kluba ali nisam siguran sta je to. Na vama je da me uvedete u ovo sve,procitao sam sve topice o pocetnicima...
Sada gde mogu i koji da kupim avion za pocetak,ne interesuje mene bas to tako glomazno nesto posebno i naravno ne preterano puno para...

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Kako krenuti ?
« Reply #1 on: June 26, 2010, 10:19:22 PM »
 ;namig

Cestitam ti na odluci, hobi je divan.  :)aplauz

Da neduzim, evo ti ukratko moj pocetak.

Jedno mesec dana po odluci da se bavim ovim hobijem, nisam silazio sa ovog i jos jednog stranog foruma.

Ljude na ta dva foruma sam Non-Stop davio bitnim i nebitnim pitanjima.  lol

 Ko pita, taj ne skita (fiu)

Posle toga sam se odlucio za EasyStar-a, DX6i i ostale potrebne sitnice.

Danas sa malo vise iskustva mogu samo da kazem da je odluka bila prava.

Imalo je tu raznih prepreka kao sto su neznanje, nedostak potrebne opreme, kvarovi pa i ono sto je neizbezno u ovom hobiju "Padovi".

Ali kad podvucem crtu ipod svega, ipak se najvise  (<--) (letelo).

Nisam placen od strane Multiplexa (a voleo bih) :big smile, ali ti toplo preporucujem njihove pocetnicke modele.

Takodje ti toplo preporucujem ovaj forum koji ima dosta iskusnih modelara, koji pomazu ukoliko negde zapne.

Toliko za sada od mene, zelim ti da sto pre poletis i osetis lepotu ovog hobija.

pozdrav




Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline stefan93

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Kako krenuti ?
« Reply #2 on: June 27, 2010, 01:53:05 AM »
hvala Yu-man
ali GDE ima da se kupe avioni i sve potrebne sitnice...malo bi mi bilo tesko da odlazim na Cenej svaki put kada bi hteo da se letim ali snasao bih se...
Da li moraju delovi i sva ostala oprema da se narucuje iz inostranstva ili ima neki uvoznik kod nas ?
Ma ja stalno visim na youtubu i raznim sajtovima gledajuci avione i kako sve to kunkcionise...ja znam nesto jer imam jedan elektro truck... ;)

Hvala unapred Stefan Milesevic
« Last Edit: June 27, 2010, 01:54:36 AM by stefan93 »

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Kako krenuti ?
« Reply #3 on: June 27, 2010, 11:47:04 AM »
Što se tiče modela aviona, vidi sa Adamom sa foruma. Čovek ide jednom mesečno u Mađarsku i donosi šta ti treba. U njegovom postu u delu Kupujem prodajem možeš videti linkove ka web prodavnicama gde ih on nabavlja. Pozdrav.

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Kako krenuti ?
« Reply #4 on: June 27, 2010, 02:13:10 PM »
 ;namig

Kao sto rece Ivan, imas Adama na forumu.

Pogledaj sajtove koje je postavio u njegovom oglasu, i tamo imas sve sto ti je potrebno.

EasyStar je pravi model za dobar pocetak, jeftin, lepo leti i lako se krpi.

Sto se tice opreme, ona je ubedljivo najjeftinija u HobyKingu.

Ali kad na to dodas postarinu, carinu i na kraju vreme koje cekas da stigne roba, skoro da je povoljnije preko Adama iz Madjarske.

Sve zavisi sta planiras da kupis, mene je kostao pocetak 400-450€.

Avion, baterija i Stanica su kupljeni u Austriji, ostalo je poruceno iz HK.

pozdrav
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Kako krenuti ?
« Reply #5 on: June 27, 2010, 05:02:40 PM »
koji klinac jos ima 400-500 da zapocne sa modelarstvom?
"tata tata, daj mi 500 evra da kupim avion na daljinski" jel gresim?

Offline stefan93

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Kako krenuti ?
« Reply #6 on: June 27, 2010, 05:16:29 PM »
pa dobro si rekao nece cale dati 500e za "igracke"  :)aplauz :)aplauz :)aplauz
Ne znam da li bih mogao toliko da iszdovjim u ovom trenutku,ali videcu...
U svakom slucajku hvala puno svima

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Kako krenuti ?
« Reply #7 on: June 27, 2010, 05:31:46 PM »
Ovde na forumu se sa vremena na vreme pojavi na prodaju neki Easy star ili Minimag ili neki slican avion za oko 100 evra, a stanicu mozes da nadjes za pocetak za izmedju 50 i 100 evra , eventualno ti jos treba i punjac za lipo koji je u kini 25 dolara plus postarina i gluposti ili kod adama za 45, sad sve te stvari treba malo cekati ako ih nema trenutno, treba pratiti oglase na forumu, i sigurno mozes nesto pronaci za oko 200 ili 250 evra UKUPNO, naravno ako hoces nov avion sa vrhunskim motorom i dobrim baterijama i stanicom na 2,4 sigurno ce te kostati bar 400. pozz

Offline stefan93

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Kako krenuti ?
« Reply #8 on: June 27, 2010, 05:52:06 PM »
Da video sma jedan momak prodaje easy star RTF za 70 ali kaze da je malo krpljen...  (:sok:)
Da gledao sma oglase i nasao par dobrih... :) msm da cu napraviti post da kupujem pa ako neko ima napisace :D
Pa da oko 200 e bih izdovjio za pocetak...otom potom kada sve nadjem videcemo!
Malo sam nestrpljiv  ??? nadam se da cu uspeti do kraja leta da nadjem nesto i krenem da  (<--)



Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Kako krenuti ?
« Reply #9 on: June 27, 2010, 07:59:35 PM »
Dobro došao u ovaj predivni hobi  :)aplauz

U svakom slučaju pored toga što bi sebi za početak trebao da uzmeš neki od početničkih modela ja bi ti toplo preporučio da se u medjuvremenu vježbaš na simulatoru (ima ih mnogo, RealFlight, Microsoft® Flight Simulator X, IL-2 Sturmovik, X-Plane) za koji god da se opredijeliš svako iskustvo će ti pomoći (znam da možda nemaš možda stanicu koju možeš povezati sa PC-om, nisam je imao ni ja nego sam koristio tzv. JojPad nešto sličan ovom http://www.made-in-china.com/showroom/wangfanglonger/product-detailOMwQoXgKMzku/China-USB-Dual-Shock-Joypad-MB-2009-.html i vježbao tako dok naravno nije stigla stanica, kada je stigla stanica veoma brzo sam se navikao na nju i usudio se na prvi stvarni let). Vjerujem da ćeš ovdje na forumu u sekciji KUPUJEM/PRODAJEM/POKLANJAM veoma brzo naći neki polovan fin početnički model a da i ne košta previše ;) Želim ti mnogo uspjeha, uglavnom obavještavaj nas redovno dokle si i šta si!!!

Pozzzzz (pijemo)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Kako krenuti ?
« Reply #10 on: June 27, 2010, 10:49:49 PM »
Stefane, moje ime si sigurno zapazio na ovom forumu... Javi mi se, pošto sam i ja iz Novog Sada, i verujem da ti dosta mogu pomoći oko svega vezano za ovaj naš hobi.

Moj telefon je 021 6330 387 ili mobil 063 562 762

Čujemo se

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Kako krenuti ?
« Reply #11 on: June 27, 2010, 10:51:21 PM »
Pošto vidim da si on line ako hoćeš možeš i sada da zvrcneš...

Offline stefan93

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Kako krenuti ?
« Reply #12 on: June 27, 2010, 10:54:09 PM »
Ma trenutno sam u nekoj guzvi,neka rodbina tu pa nije fora da ih ostavim   ;namig
Zvacu te sutra ako niej problem ?
pozdrav

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Kako krenuti ?
« Reply #13 on: June 28, 2010, 12:36:12 AM »
 ;namig

Moj ti je savet "ili slavi, il ostavi"  :mhm

Moze da se poleti i sa 100-200€, ali je to po meni "seci usi, krpi d..."

Ako vec neko ima zelju da se bavi ovim hobijem, treba da zna da to i kosta.

Znaci treba ti stanica koja je najbitnija u ovom hobiju, koja je glavna veza izmedju tebe i Letilice i koja ce ti trebati za naredne godine i modele.

Ovaj hobi je velika zaraza i brzo ces pozeleti neki novi, veci i lepsi model, razocarenje dolazi kada dodjes do modela koji ti se svidja a svhatis da imas stanicu koja ne odgovara za zeljeni model (nije digitalna, malog dometa, malo kanala, nema ovo, nema ono itd. itd.).

Kome prodati staru i gde naci pare za noviju i bolju ?

Sreca je tvoja sto imas Mirce-ta u svojoj blizini (covek ima vise iskustva nego svi mi koji smo ti ovde odgovorili zajedno), pozovi ga i videces da je 200-300€ malo za dobar pocetak.


pozdrav


 
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Kako krenuti ?
« Reply #14 on: June 28, 2010, 01:54:56 PM »
Mislim da će se svi saglasiti da ovo uopšte nije jeftin hobi, naprotiv. Početak je uvek težak. Što se ovog hobija tiče tao znači da je početak vrlo skup. Mada kako se čovek sve više zanima, čita i prati dešavanja, naravno da su i prohtevi veći. To je iz ličnog primera. Ja bih sada kupio svaki model koji mi se svidi, ali to finansijski nije moguće.Tačno je da na ovu skupoću i oskudaciju 500 evrića nije mala stvar. Ali većina od toga će ići na stanicu i prijemnik, koji će služiti godinama.