Author Topic: Naduvane baterije  (Read 20616 times)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1254
Naduvane baterije
« on: September 05, 2010, 11:40:20 AM »
Imam dve Turnigy baterije 3S od 2200 i jos dve Turnigy 3S od 1500
Prve dve su se naduvavale , i druge dve pocele pomalo da se naduvavaju.
2200 jos  nisu koristene osim za kratke probe rada.  a jedna od 1500 je  letela jednom i bilo je sve ok.
Inace sve su ispravne i normalno se  prazne na probama i posle ponovo pune i balansiraju. Imam i dve Zippy 3s 1500
koje su nabavljene pre ovih, i one su OK cuvane u istim uslovima. Za svaki slucaj drzim ih na terasi u zatvorenoj metalnoj kutiji u hladovini.
Da li ovo moze biti opasno vezano za zapaljenje i da li je sledeca faza crkavanje?
Da li je neko imao slcne probleme?
Treba ovih dana da probam Spacewalkera sa 3S 2200 pa ne znam da li da rizikujem?
« Last Edit: September 05, 2010, 11:45:54 AM by drjack »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Naduvane baterije
« Reply #1 on: September 05, 2010, 01:17:26 PM »
LiPo baterije se naduvavaju kada se prazne vecom strujom od preporucene.
Tada je ta baterija trajno ostecena i iako daje struju njen kapacitet je sve manji dok na kraju skroz ne prestane da radi.
Da li tvoj set-up u modelu vuce previse struje za tvoju bateriju, znaces tako sto su motor i ESC posle rada hladni, dok je baterija vruca.
naravno najbolji nacin da to proveris je WATTS UP ili neki slican uredjaj.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Naduvane baterije
« Reply #2 on: September 05, 2010, 05:25:10 PM »
moja 3s od 4000mA, naduvala se k´o žaba, a iz kutije nije izvađena, kamoli opterećena. Tako naduvana dobro drži napon. :pop: Mada mislim da joj dolazi podne.
ex pseudonijum: licider

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1254
Re: Naduvane baterije
« Reply #3 on: September 05, 2010, 08:36:37 PM »
moja 3s od 4000mA, naduvala se k´o žaba, a iz kutije nije izvađena, kamoli opterećena. Tako naduvana dobro drži napon. :pop: Mada mislim da joj dolazi podne.

Ista prica i kod mene dve ko kornjace a i kod drugara, imamo ih oko godinu dana ali nisu koristene,
nisu imale kada da budu preopterecene.
Bice da se nisu bas ubile od kvaliteta

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Naduvane baterije
« Reply #4 on: September 06, 2010, 10:14:32 AM »
Није то него батерија се надува кад се не користи :mhm посебно ако стои пуна. Мора да се из времена на време испразни, па напуни, па опет испразни до 60% и у фрижидер.Тада се нече надувати :mhm .
Ја би користио те батерие без разлике што су надуване али нече да трају дуго (nene) размишљајте за нове :-\
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Naduvane baterije
« Reply #5 on: September 06, 2010, 10:49:12 AM »
Naduvana LiPo baterja ja indikator unutrašnjeg oštećenja jedne ili više ćelija koje može biti permanento ali ne mora. U nekim slučajevima se baterija nakon nekoliko dana vrati u svoj prvobitni oblik (ukoliko je imala samo nekoliko ciklusa).
Takve naduvane baterije u suštini "leže na postelji". jedna ćelija koja se napuhala će izbaciti ostale iz balansa i zbog toga će ih punjač eventualno prepuniti što je "đavolski krug"...Ja takvu bateriju nebi u model stavio.
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Naduvane baterije
« Reply #6 on: September 06, 2010, 02:30:26 PM »
 (work) Ja sam tu nesretnu bateriju uposlio u boxu za pogon startera i pumpe za gorivo. Merio sam i starter "trgne" 30 A, dok pumpa troši zanemaljivo malo. Nije se ove sezone baš puno letelo, ali samo sam jednom punio bateriju. Redovno je kontrolišem, za sada radi, jedino smrdi ko fuga pa je držim napolju, a nije joj verovati da nije piromanka. :_D
ex pseudonijum: licider

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2379
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Naduvane baterije
« Reply #7 on: October 25, 2010, 04:59:07 PM »
Kod mene baterije Zippy 2200mAh 3S su malo naduvane ( i to spoljna folija je mekana ) kad ih izvadim iz modela, posle letenja. Znači baterija nije hladna, ali nije ni neznam koliko vruća. A posle par minuta se vrate u prvobitan položaj. A prilikom punjenja se ne dešava ništa, uvek pratim na displeju, svaka ćelija se ravnomerno puni. A u zadnje vreme sam primetio i na Flightmax 3000mAh 3S... Moram da napomenem da sa 2200mAh sam leteo 2 sezone, a sa 3000mAh jednu sezonu...

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Naduvane baterije
« Reply #8 on: May 23, 2011, 09:49:42 AM »
 ;namig

Posto imate naduvane baterije mozete da probate sledece:






PAZNJA

Ovo radite na sopstvenu odgovornost.

Obavezo koristite zastitu za oci i ruke, i nikako u zatvorenoj prostoriji.

Ako neko resi da proba, neka nam javi rezultat.

pozdrav
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Naduvane baterije
« Reply #9 on: July 05, 2011, 01:06:40 AM »
ja imam jednu staru bateriju i pobacu ovo al mi treba neko samo objasniti koji je ovo CA lepak cime je zalepio bateriju ili ja nisam dobro razumeo prevod???ako neko zna exta englaski samo da mi to pojasni sve ostalo sam razumeo uz pomoc google prevodioca!!
ex pseudonijum: sova

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Naduvane baterije
« Reply #10 on: July 05, 2011, 10:21:59 AM »
CA je super lepak, ali meni nije bas jasno kako preporucuje stavljanje baterije u slanu vodu na par dana!?  mmmm ")
Ne bih se ja igrao sa busenjem omotaca, jer mi se jednom prilikom desilo da je baterija pocela da mi gori u rukama prilikom VRLO pazljivog skidanja spoljnog omotaca.
Sva sreca da sam bio na terasi, pa je baterija svoje gorenje i sistanje zavrsila u bastici  oo))

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Naduvane baterije
« Reply #11 on: July 05, 2011, 08:13:45 PM »
Ja probušio i izađe neki smrdljivi gas koji sigurno nije lekovit. Zalepio gel super lepkom i napunio. Ponašala se kao da nije bušna da bi se posle par dana stajanja ista ćelija još jače naduvala. Naravno da sam je ponovo probušio, ponovo se upuvala i ja je zalepio i jopet dopunio. Videćemo kome će pre dosaditi. Sada je u zatvoru u šerpi sa poklopcem pa će vidimo šta će da uradi.Ako jopet pravi ujdurme ide u slanu vodu.
Izveštaj o dotičnoj- sledi.   :_D  (spava)
ex pseudonijum: licider

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Naduvane baterije
« Reply #12 on: July 06, 2011, 12:34:20 AM »
Jel to oš da je staviš u salamuru  (yay) da se više ne kvari !?
#FFCC00

Offline Belja kv

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Naduvane baterije
« Reply #13 on: July 06, 2011, 08:14:52 AM »
misa2002 sta mislis da je kasnije malo nadimi :_D

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Naduvane baterije
« Reply #14 on: July 06, 2011, 08:37:34 AM »
Ja probušio i izađe neki smrdljivi gas koji sigurno nije lekovit. Zalepio gel super lepkom i napunio. Ponašala se kao da nije bušna da bi se posle par dana stajanja ista ćelija još jače naduvala. Naravno da sam je ponovo probušio, ponovo se upuvala i ja je zalepio i jopet dopunio. Videćemo kome će pre dosaditi. Sada je u zatvoru u šerpi sa poklopcem pa će vidimo šta će da uradi.Ako jopet pravi ujdurme ide u slanu vodu.
Izveštaj o dotičnoj- sledi.   :_D  (spava)

kako nije ljekovit?.. nisi čuo za LiPo-Balsam?  lol
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!