Author Topic: rcg 52cc  (Read 20401 times)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
rcg 52cc
« on: September 24, 2010, 08:45:20 PM »
Da li je neko imao iskustva sa ovim motorom? I u opste narucivanjem ovako velikih motora iz HK? Motor je jako jeftin pa sam sumnjicav po pitanju kvaliteta. Naravno da bih ga pre prvog paljenja i razradjivanja rasklopio i pregledao, ponesto zamenio... Zanima me da li to u opste vredi uzimati posto ja oko SUS motora ne znam ali apsolutno nista, a struja mi se popela na  (___)

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9616&Product_Name=RCG_50cc_Gas_Engine_5.2HP/7500RPM

hvala


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: rcg 52cc
« Reply #1 on: September 24, 2010, 08:54:12 PM »
Predji na vece modele na struju :).

Svi SUS motori imaju nezgodnu tenedenciju da se ponekad ugase, sto moze biti jako lose ako si nisko. Sa motorima iz kine ima pomesanih iskustava, neko je prezadovoljan a neko besan. Ovde puno i sreca igra, narocoto kada je ovako niska cena u pitanju ...

poz
Veljko

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: rcg 52cc
« Reply #2 on: September 24, 2010, 09:14:04 PM »
Umeju i baterije da crknu u letu tako da je to tu negde po pouzdanosti. Velika prednost benzinaca je duzina leta. sa elektro i pored tajmera na stanici sam non stop pod pritiskom. I taman kada mi je najgotivnije da letim zapisti tajmer pa na sletanje. I za neko ozbiljnije letenje struja je preskupa. Kao sto rekoh zamenio bih lezajeve, kariku...i tako jos po nesto, pa me zanima da li bi se tako sta dobilo ili je kupovina potpuno neopravdana

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 941
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: rcg 52cc
« Reply #3 on: September 24, 2010, 09:33:43 PM »
 Pozdrav
Ohrabrujem te svim srcem da zakoracis u sus motore.
 Iskustva sa Kinezima su svakakva. Neko je prezadovoljan a neko...
 Licno imam nekoliko kineza i zenoaha, i sa malo rada, kinezi mi rade savrseno. Sa Su 31 imam oko 70-ak letova bez i jednog gasenja. Zenoahe vozim na helikopterima, ali nije tu bas bilo sve bez problema...
 Tako da nije ti ni zenoah garancija da ce sve raditi kako treba.
 Ipoak je zvuk i dim koji vidis iza aviona sa sus motorom, prava stvar.
 Pusti Nikolu Teslu i ostale elektrase.
 Ogradjujem se, ipak, da je ovo moje misljenje.
 Posto je motor jeftin, da ne kazem dzabe, mislim da je upustanje u ovu pricu vrlo pameyno. To sto ne znas nista o tome, samo ce ti uciniti sve vrlo interesantnim, dok budes ucio.
 Kakao bi inace i naucio nesto novo ako ne probas.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: rcg 52cc
« Reply #4 on: September 24, 2010, 09:57:51 PM »
To stoji. Ko ne proba, ne zna. Hvala Coko. Naravno da je prava stvar, jos pogotovo sto letim malo agresivnije i zaista nisam zadovoljan strujom. Promenio sam samo ove sezone 5 osovina, a elise su mi bile savrseno izbalansirane. Do duse, jeste da je u pitanju TGY ali ni sa Hackerom nije nista bolja prica jer kosta ko Sv Petra kajgana. Benzinci su opet prica za sebe. Sve ono sto sam citao na netu me navodi ka ovako nekom motoru. Jer, kao sto rekoste, ni sa mnogo skupljim motorima, niste 100% sigurni. Ima slucajeva gde otkaze i MVVS i zenoah i DA...koji su visetstruko skuplji od ovog Kineza. Mene samo brine kvalitet tog motora. Kvalitet klipa, radilice...da to nije neka mekana legura da mu nema pomoci

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: rcg 52cc
« Reply #5 on: September 24, 2010, 10:26:25 PM »
he, he. mi o vuku a on slusa. bas sam mu malopre napisao da su tvoja iskustva pozitivna sa kinezima. bese na zero-u je bas taj samo 26cm

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: rcg 52cc
« Reply #6 on: September 24, 2010, 10:29:45 PM »
Imam dosta iskustva sa motorima na tečno gorivo, mogu Ti reći da su kinezi veoma podigli kvalitet motora, ovaj je sigurno dobar i najsnažniji u svojoj klasi. Obzirom da smešu puni direktno u karter to je velika prednost u pogledu snage i sigurnosti u radu.Neznam zašto se bojiš da će se motor ugasiti - hoće ako ostane bez goriva. Strogo se pridržavaj uputstva koje dobiješ sa motorom i NEMOJ nepotrebno dirati igle na karburatoru. Inače jednom naštelovan benzinac netreba dirati nego sipaj gorivo i leti.Tehnologija izrade savremenih motora je takva da oni ne zahtevaju ni neko dugo razrađivanje, naravno da ga nećeš odmah makimalno teretiti i vitlati previsokim brojem obrtaja. Cilindar, klip, radilica su od standardnog trimera za košenje trave, a blok urađen od bloka aluminijuma na CNC mašini.
Imam od iste firme motor od 26ccm .
Kako ćeš proći sa carinom, to je drugi par pantalona.
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: rcg 52cc
« Reply #7 on: September 24, 2010, 10:42:48 PM »
Probaj na RC Univers-u (www.rcuniverse.com), ima deo samo za motore i možda je neko izneo svoja iskustva o motoru koji te zanima. Ipak, ni to nemoj uzimati mnogo "zdravo za gotovo"...
Google takodje nije loša opcija u "pretrazi"...

Na kakav model misliš da staviš taj motor?

Kineski motori koji se recimo kupe u Lindingeru ili Schweighoferu su motori "prve klase" i obično rade savršeno. To znam pouzdano, jer su mom prijatelju to rekli prodavci iz Schweighoferu. Motori su posebno birani. On je tamo kupio par kineskih motora (DLE-a) i svaki je radio dobro...
Kad kupuješ "direktaša" iz Kine može svašta da ti stigne...

Mislim da su i Kinezi "navežbali" izradu motora i da motori više nisu kao oni od pre par godina, gde se skoro svaki novi motor morao prvo rastaviti i "doraditi" da bi radio kako valja.
Ipak, i dalje ostaje pitanje kvaliteta materijala od kojih su motori napravljeni...

Moje mišljenje je da dobro i jeftino nikada nije išlo zajedno...

Pozdrav

Mirče

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: rcg 52cc
« Reply #8 on: September 24, 2010, 10:51:13 PM »
Sto se tice modela bice Katana od 2m raspona. Dosta sam citao na netu o tim motorima pre nego sto sam pitao ovde. I bas zbog osobina koje je naveo Sava sam i odabrao ovaj model motora. To me i brine, sto svasta moze da stigne. A u to *svasta* se plasim da se ne sakrije nesto tako sitno da necu moci da koristim motorce. Zbog toga i pitah ovde, posto znam da kod nas ima sve vise i vise benzinaca. A u Cacku bas i nemam koga da pitam nesto vezano za tako nesto. Svo znanje koje imam je teoretsko, i uglavnom sa neta

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: rcg 52cc
« Reply #9 on: September 24, 2010, 10:54:01 PM »
O carini ne bih razmisljao do dana kada stigne kod nas. Do sada sam prolazio kao bos po trnju. Ali i da bude kao cena motora isplati se, jer iz Madjarske DL55 ne moze da se dobijue ispod 350e

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: rcg 52cc
« Reply #10 on: September 24, 2010, 11:12:42 PM »
e ovo je strasno. svi koje sam coveku naveo u pm se javljaju jedan za drugim. ispede kao da su pm javne a ne provatne.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 941
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: rcg 52cc
« Reply #11 on: September 25, 2010, 09:58:06 AM »
 Zaboravio sam da ti kazem jos nesto.
Osim Giletovog primera ciji je dl 5o, sa onakvim cilindrom, bio skart i Mircetovog motora koji je imao jednu malu naprslinu na bloku (a cini nam se da jke bila fabricka), mahom su problemi na Kinezima tipa: lose urezan navoj, spon na cosku odlivka, ...i slicne gluposti.
 Najbitnije je ne staviti ga odmah na model i poci na letenje.
Za toliko manje para koliko dajes, vredi se malo i pomuciti.
Ovakvih propusta kod renomiranih firmi, ipak, nema.
Takodje je tacno da kinezi trenutno "siju" sve druge proizvodjace po piotanju mase i snage motora.
 Ako zelis jak i lagan motor, a Katani treba bas nesto tako, onda samo napred.
Ako je model scala ili radna masina  onda je ipak potrebno resenje potraziti na zapadnoj strani.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: rcg 52cc
« Reply #12 on: September 25, 2010, 07:17:55 PM »
Moram samo malo ispraviti Coku, naprslina nije bila fabrička jer je model sa tim motorom radio u dvorištu i leteo tridesetak puta.
Pukotina je nastala posle totalnog rastavljanja i sastavljanja motora u pokušaju da se motor predihtuje. Više nije bilo ideja šta je uzrok lošem radu pa, je probano i to...

Motor sam skinuo i dao jednom iskusnom modelaru da ga rastavi i da mi zameni sve dihtunge. Kad sam došao po motor, na kućištu je bila pukotina...
Namerno ne spominjem ko je to radio, pošto ni tada, kao ni sada, nisam pravio pitanje otkud se to desilo iz, prostog razloga jer sam već imao Zenoaha 45, pa je "kinez" završio kod mog prijatelja za delove... 
Ali samo da se zna da pukotina nije nastala od rada, pada ili letenja...

Inače na tom kineskom motoru (SPE 40) nema šta nije probano, menjana su paljenja, svećice, dva-tri karburatora,  dihtunzi...
Probali smo ga sa Venturijevom trubom, bez Venturijeve trube...
Vrhunac je bio kad mi je u letu otpao šraf što drži leptir saugha. Naravno da je šraf upao direktno u cilindar i motor je odmah stao. Srećom nije zaribao, a ja sam imao prinudno sletanje...

Detalje o mojim iskustvima sa tim motorom imate u tekstu o Zerou, pisanom u to doba na ovom Forumu (http://rcfly4um.org/index.php?topic=543.0)

Pošto sam jedan od retkih na ovim prostorima da je u zadnje dve - tri godine imao čak sedam različitih benzinaca, slobodno mogu reći, iz sopstvenog iskustva, da sa firmiranim motorima nije bilo problema.

Ovo što mi se dešavalo sa MVVS-om je moja greška (montirao sam propeler suprotno od uputstva proizvodjača i pretegao sam ga) ali, taj motor, pre toga i pošto je "popravljen", savršeno radi...

O pet Zenoah-a ne bi trošio reči...
Ko ne veruje neka pogleda "vidoje" iz marta ove godine kad smo prvi put upalili G-62
(http://rcfly4um.org/index.php?topic=3905.15)
Izvadjen je iz kutije i upaljen, Do sada imam 32 leta sa njim, igle nisu pipnute NIJEDNOM...

Svaki G-45 je radio super (imao sam ih tri), kao i GT-80...

I naravno, nemojmo zaboraviti da su svi moji motori, izuzev GT-80, bili ganc novi.

No, da se vratimo topiku...

Naš prijatelj Grebić će svakako uraditi kako smatra da je najbolje za njega.
Da nije Katana, tj. akrobatski model u pitanju, ja bih mu preporučio Zenoah-a.
Pošto su to ipak malo teži i slabiji motori, verovatno će morati da kupi nešto drugo...

Sigurno ima neka varijanta da mu se motor donese iz Lindingera ili Švaje bez štojera. Malo, malo neko ide tamo.
Kad se skine štojer i kad se ne plati poštarina (neko ti ga lično donese) cena je vrlo bliska onoj u Kini.
U Austriji imaš i garanciju na kupljen proizvod, a kad kupiš "firmirani" motor imaš i originalne delove u ovlaštenim servisima ili fabrici.

Modelari često ne razmišljaju o tome ali, i to je bitno, a "češeš" se tek kad treba da se nabavi neki deo...
Onda kako da se kinezu plati, pa, nije poslat dobar deo (ovaj što si dobio ne možeš da vratiš), pa, nije poslato na dobru adresu...
Prolazi vreme i samo imaš sekiracije...

Sve ovo što pišem, su modelari koje znam, doživljavali ove sezone, znači nisu priče ili nešto hipotetički...
Razmislite i o tome...

Pozdrav

Mirče







« Last Edit: September 25, 2010, 07:21:48 PM by mirce »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 941
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: rcg 52cc
« Reply #13 on: September 25, 2010, 10:55:55 PM »
  Posle svega sto smo ti ovde napisali, imas sasvim dovoljno informacija da sam zakljucis sta da uradis. Kao sto sam ti i na pocetku rekao, izneo sam ti samo svoje misljenje.
 Na forumu ces procitati i o mukama jednog Zaje, kao i ljudi koji su zagovornici renomiranih motora, a sa druge strane i misljenja ljudi koji su voljni da se malo pomuce da motor doteraju, a da pri tom ne daju mnogo para.
  Naravno, sa punim pravom, neki smatraju i da se treba drzati sigurnijih elektro varijanti.
 Ja sam masinac i volim da se isprljam, a kada mi nesto ne radi, zadovoljstvo mi je utoliko vece da to popravim.
 To sam radio i onima koji to ne umeju sami i mahom su mi svi bili zahvalni.
To nudim i tebi, ako ti pomoc bude trebala i ako se ne plasis da ce moja intervencija dovesti do toga da i na tvom motoru pukne blok.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: rcg 52cc
« Reply #14 on: September 26, 2010, 12:45:05 PM »
       Ja samo mogu reci da elektro varijante nisu sigurnije kada se radi o 3d letenju. Pogotovo kada su u pitanju veliki modeli. Zasto, ne bih da ulazim u problematiku, neka bude da je to moje licno misljenje zasnovano na mojim skromnim iskustvima i tekstovima koje sam nasao na netu. O ceni da ne govorimo. Jer kad je neko ozbiljnije letenje u pitanju tu Kini nema mesta. Tako da su benzinci visestruko isplativiji. F3A je sasvim druga prica, i tu elektro ima svojih prednosti. Meni treba model koji cu moci da letim cesto, ne samo vikendom. I da me to letenje ne kosta puno. Ne smeta mi sto se benzin oseca, imam garazu, i koliko sam primetio ni ne masti se model u tolikoj meri kao kada je u pitanju glow. Jedini problem moze da mi bude velicina modela. Model od 2m nije bas lak za manipulaciju na zemlji. Treba to ubaciti u auto, prikolicu nemam.
       Sto se tice zenoah motora, gosn Mirce, potpuno ste u pravu. To jeste klasa za sebe. Bar po onome sto ja nadjoh o njima. Nisam naisao na neki negativan komentar. Ali cena tih motora je jako visoka. Dosta su tezi i slabiji od ovih koje sam ja gledao. Oni su savrseni upravo za ono za sta ih vi koristite. Kada nije bitna tezina, bar ne u toj meri kao kod 3d modela i kada je u pitanju neko opustenije letenje. Po pitanju delova, meni je lakse da ih narucim iz Kine nego da nekog molim da mi iih donosi iz Nemacke ili Austrije, jer ovde iz Cacka ne znam nikoga ko je cesto tamo.
       Moje pitanje se odnosilo na kvalitet izrade tih delova, bloka, klipa... Svestan sam ja toga da mora u taj motor da se ulozi malo truda, ali nisam ni ja rodjen u apoteci pa da se plasim da se zamastim. Pomoc bi mi itekako
bila potrebna, jer bi mi to bio prvi susret sa motorom takvog tipa. Sto Coka pomenu pucanje bloka, to je ono sto me plasi. Nista mi ne znaci da u startu ustedim neki evro a kasnije kroz delove da dam i vise nego za jos jedan motor. Ali koliko vidim vasa iskustva su ipak pozitivna. Mnogo je mali procenat onih koji su nezadovoljni, ili se bar meni tako cini. Ne zurim nigde, tako da se nadam da cu do sledece sezone odabrati ono pravo, i da ce model do tada biti gotov. Moram da vam se zahvalim, ipak su iskustva iz prve ruke merodavnija i pouzdanija smernica od neta. Hvala
« Last Edit: September 26, 2010, 12:48:52 PM by grebic »