Author Topic: Spržen kontroler  (Read 4708 times)

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Spržen kontroler
« on: October 23, 2010, 11:24:53 AM »
Juče sam došao u posed Graupner Terry modela, međutim kad sam sve spojio i probao, nakon minut vremena rada na pola gasa, kontroler je zadimio i straaaašno zasmrdeo. Skinuo sam bateriju što je pre bilo moguće.
Sad, trebalo bi uzeti novi kontoler, ali se bojim da mu se ne desi isto. Napravio sam par slika komponenti u nadi da neko od Vas može da mi pomogne da lociram problem. Ne bi voleo da kupim nov, a da mu se desi isto.
Koji su razlozi zbog kojih se ovo dešava? Kontroler ima oznaku Robbe motor speed control XS-4.



Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Spržen kontroler
« Reply #1 on: October 23, 2010, 01:42:18 PM »
Da ti se slucajno nije dogodilo da bar na kratko spojis obrnuto + - ?
Jesi li probao ponovo da spojis i da vidis jel se samo pregrejao kontroler ili je skroz crkao?
ako imas unimer probaj da izlaz ka bateriji izmeris  i ako je u kratkom spoju , moguce je da je samo izgorela zastitna dioda na ulazu koja i sluzi da u slucaju obrtanja + - napravi karatak spoj i ne da struji da ide dalje ka elektronici, obicno kada se ovo dogodi, dioda se raspadne i jako se zadimi i zasmrdi , ukoliko izmeris kratak spoj na ulazu i ako nemas iskustva u svemu ovome idi kod najblizeg tv mehanicara ili elektronicara koji ce ti ovo srediti veoma brzo i jeftino,

drugo je da nije odgovarajuca elisa na motoru pa se motor a samim tim i kontroler preopteretio i izgoreo, ili da je eventualno motor zaribao od stajanja ili slicnog, jel se okrece lako rukom?

verovatno si proverio sve kablove , ali mozes da proveris da se slucajno nisu spojili kablobi koji idu ka motoru, mozda su u nekom trenutku dodirnuli kuciste motora ili tako nesto pa je kontroler izgoreo.

Ako su izmedju kontrolera i motora bullet konektori , hoce ponekad i zastitni termoskupljajuci buzir da se svuce sa konektora i da se spoje + -
 

ajd javi sta si uradio..
pozz
« Last Edit: October 23, 2010, 01:44:54 PM by ivanmagd »

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Spržen kontroler
« Reply #2 on: October 24, 2010, 12:33:14 AM »
Polako govoris o kontroleru koji ima oznaku XS-4 a na slikama jedini sa tom oznakom je prijemnik??!! Sad sam zbunjen sta je dimilo i sta je crklo?? Regler (ESC) ili Prijemnik???

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Spržen kontroler
« Reply #3 on: October 24, 2010, 09:34:01 AM »
Oznaka prijemnika je RXS-4 a kontrolera XS-4, pogledaj malo bolje

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Spržen kontroler
« Reply #4 on: October 24, 2010, 11:26:40 AM »
Da odgovorim. Nisam mogao da promašim polove, jer sam montirao džek sa jednim okruglim i jednim kvadratnim. Probao sam i ponovo da spojim ali istog trenutka zasmrdi i zadimi. Što se tiče adekvatnosti motora, sklon sam da verujem da je ok, jer je model kupljen od čoveka koji je jako dugo u modelarskim vodama, ali na žalost nema rezervni kontroler koji meni treba. Elisa se rukom okreće fino, onako po trećinama (ako znate na šta mislim). Termoskupljajući bužir je ok, čak je i dosta duži nego što je neophodno.

Što se tiče oznake, oznaka kontrolera je XS-4, vidi se natpis na njegovom donjem delu, malim slovima. Prijemnik je RXS, kao što reče Ivan.

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Spržen kontroler
« Reply #5 on: October 24, 2010, 12:23:47 PM »
Ok mislio sam da si se zbunio pri pisanju jer ja na prijemniku nikakve oznake ne vidim. Dalje ne znam koju oznaku nosi tvoj motor (400,480,500...) I samim tim ne mogu da ti kazem koliko bi vukao taj motor struje.Taj ESC koji imas ne vidim nikakve oznake jer su slova presitna pa i ne znam koliko je Amperi??Pokusao sam na googl da nadjem nesto o njemu al na toj oznaci postoji samo daljinac!?Ako ima kaka oznaka reci? Jer u mestu a pogotovo ako je veca elisa i veci motor mogu po dosta struje da povucu pa najjverovatnije da je i ESC sprzen. Po velicini na slici taj motor moze da bude 400 koji je i original a moze cak da je i 480 ili cak i 500...

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Spržen kontroler
« Reply #6 on: October 24, 2010, 12:30:50 PM »
Izvinjavam se, nisam napisao. Motor je Speed 400. Pogledao sam pažljivo kontroler i nigde ne vidim oznaku A.

I jedno laičko pitanje, šta ako se stavi kontroler za malo jači motor?
« Last Edit: October 24, 2010, 12:43:33 PM by Gatti.Gatozza »

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Spržen kontroler
« Reply #7 on: October 24, 2010, 03:23:10 PM »
Ako stavis jaci znaci manje ce da se greje jer nikada nece biti 100% opterecen tako da kao takav nikada nece crci!

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Spržen kontroler
« Reply #8 on: October 25, 2010, 08:44:42 AM »
Koji se preporučije za ovaj motor? Pa da uzmem malo jači :)

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Spržen kontroler
« Reply #9 on: October 25, 2010, 10:21:59 AM »
Ovako motori te serije ne bitno jel speed 400 6V , Speed 400 7,2V , speed 400 4,8V , speed 400 plus serie ili neki drugi u normalnom rezimu rada znaci da se pridrzavas toga kolika elisa max. da se stavi od 3A do 7A . Znaci u tom slucaju cak i maleni PICO 8 regler bi bio dovoljan ili kod permaxa 7A regler koji se najcesce nalazi u originalnom Easy staru. A ako stavljas jacu bateriju ( motor propisan za 6V max. 7,4V ) A ti nakacis recimo 3 celije i obezbedis dobro strujanje vazduha motor nece da crkne ali ce zato regler provereno i izmereno u mesu nekada da povuce i preko 20A!Zato radi sebe najbolje bi bilo da taj regler bude minimum 25A a nemas potrebe za vecim od 35A.Onda regler nikad nece crci osim ako ga prespojis!

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Spržen kontroler
« Reply #10 on: October 27, 2010, 09:12:44 AM »
Stavio sam 30A kontroler, probao sam minut dva i nije se ni zagrejao. :)