Author Topic: PIPER J3 CUB  (Read 105708 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #75 on: December 24, 2011, 06:02:08 AM »
Da nastavim tamo gde sam stao, u prošlom postu, a to je izrada prednjeg trapa.
Pošto je "tapaciranje" nosača gotovo, trapovi su prebačeni na uređaj za kontrolu simetrije trapova, po svim nagibima i rastojanjima...


S obzirom da je sve ručno pravljeno, bez upotrebe bilo koje mašine, osim ručne bušilice, i to baterijske, bonseka, el. aparata za varenje, par raznih turpija i digitalnog šublera, umal' da zaboravim, macolu od 1kg i manji čekić, sve je "selo" iz prve, osim centralnog osovinskog rastojanja - levi je bio kraći za 0,3 mm.


Prethodna provera uglova nagiba, nije pokazala nikakvu razliku, a s obzirom na ovu, minornu, grešku, trebalo je da bude razlike u vertikalnom uglu, ali je nije bilo!


"Odokativnom" metodom, nije se moglo ništa primetiti... Ova greška je totalno nebitna i nema nekog konkretnog uticaja na "zemaljsko" kretanje, ionako se kretanje po džombama, naših, travnatih pisti, može smatrati nekontrolisanim kretanjem, ali pošto sam elektroničar, a za njih važi da su pcjzle po defoltu (deseta milimetra mi je osnovna jedinica), nisam se smirio dok nisam pronašao u čemu je problem!? Da skratim "istraživanje", problem je napravila kuglica od elektrode i to na desnom točku...Elem, šajbnica od 0,3 mm je rešila "problem"!


Osovinu tj osovine za točkove, sam napravio od vođice glave starog, zaboravljenog, flopija 5 1/2". Prethodno sam komparatorom proverio da li je u osi, jer je flopi bio "zgužvan"... Presekao na pola i dobio dve osovine i to baš dužine koja mi je trebala, prečnika 4 mm. Uz pomoć bušilice i bonseka, prorezao sam, na svakoj, šlic za osigurač, a sa druge strane narezao M4 u dužini od 5 mm. Na njih sam navrnuo leptir matice i "pecnuo" za svaki slučaj. Potom sam otsekao po jedan krak od svake i turpijom im dao željeni oblik, bonsekom razrezao po sredini i probušio rupe od 2 mm. Sad sam "pustio" var s čela, dok se matica nije komplet usijala i potopio u ulje... Tako sam dobio osovinu sa vešanjem za amortizer, koju sam provukao kroz nosač i malo "varno". Nosač se vidi na slikama i njegovu izradu neću opisivati. Inače je od alatnog čelika fi 4 mm i fi 2,5 mm sa kovanim uškama fi 4 mm i fi 2,5 mm, malo pecnutim, da se ne raziđu...

Samo je ovaj deo, prikačen na dasku, za javnost !   (___)
Nadam se da će ostatak trapa biti gotov za vikend!?

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #76 on: December 24, 2011, 09:18:18 AM »
Definitivno, po mojim mjerilima, ti si presao iz modelara u umjetnike modelare.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1702
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #77 on: December 24, 2011, 12:29:36 PM »
.Elem, šajbnica od 0,3 mm je rešila "problem"!   :sljus

Nece to biti dobro sa tom sajbnicom  :_D :_D :_D
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #78 on: December 24, 2011, 06:55:49 PM »
...
Nece to biti dobro sa tom sajbnicom  :_D :_D :_D

 4e Sad si me bacio u brigu  mmmm a da probam sa čarapom? :big smile
Čarapani, ne se ljutite, ako sam pomerio lokaciju, otkazo mi GPS  :_D
Šalu na stranu, problem je vrlo ozbiljne prirode, pogotovo kod Pipera u brišućem letu i šajbna počne da se okreće u kontra smeru,..  (har) katastrofa  :pop: !

A sad, za svaki slučaj, da pojasnim "problem". "Prčka" od vara se "nalepila" na unutrašnjoj strani glavčine, a čelo je "brušeno" u odnosu na potrebnu dužinu osovine, za upotrebljeni točak. Pošto je ta "prčka" uzrokovala pomeranje osovine unazad, čelo je moralo da se obrusi za 0,3 mm, da bi dobio potrebnu dužinu osovine... Kad je ta "prčkica" uklonjena, cela osovina se pomerila za 0,3 mm unapred, a pošto je, sad čelo, tj glavčina, kraće za toliko, sa šajbnicom od 0,3 mm je čelo pomereno napred, a osovina skraćena (šajbnom) za debljinu šajbne...
Kao što sam već rekao, u prethodnom postu, ovo je toliko minorno da je zanemarljivo. Da je model auto, to bi bila ogromna greška, pogotovu na zadnjem trapu!... Ovako...

Kad se već potegla priča o trapu - trapovima, da kažem još nešto o njima (mislim na ove za ovaj model)!
Dugo sam se premišljao kakve trapove da stavim i rešim da napravim "repliku" originalnih, shodno materijalu koji imam i bez detaljisanja, jer smatram da je ova veličina modela, donja granica "detaljisanja". Naime, detalji su još uvek toliko sitni da ne treba preterivati sa njima (1:6). Po meni, prava veličina za to je 1:4 i tad se može "do u sitna crevca" odraditi svaki detalj. E sad, tu nastaju mnogi drugi problemi, za većinu, teško ili nikako rešivi...

Pozdrav
Miša
« Last Edit: December 24, 2011, 06:58:06 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #79 on: December 27, 2011, 02:40:05 AM »

Evo još malo slika sa gomile na čekanju za rad!... Naravno, slike se odnose na Pipera.


Pošto me mrzi da prljam pištolj špric-gitom, za ovo malo površine, primenio sam već milion puta oprobanu metodu, mikronski sloj gita po celoj površini, šmirgla P400 pa magla od farbe, samo da da kontrast, pa opet šmirgla P400, pa fina tvrda krpa - jedva vlažna, pa šmirgla P600 do poravnanja sa podlogom, pa opet magla od farbe, git...


Pre prskanja finalnog sloja, sve ispolirati šmirglom P1000 i ponovo prskanje maglom


Prskanje maglom sa nitro-farbom, uzrokuje "prašnjavu" površinu, što u prvi mah, izgleda "au, al sam se zjbo!", ali nije tako. Maksimalno pola sata po prskanju, šmirglom P2000, bukvalno, ispolirati površinu do sjaja koji želite... Posle može bezbojni lak ili farba, ako nije kombinacija tj šara, jer bi se videla razlika "granice" boja...


Naravno, ovaj način je za one koji nisu nervozni... Završni sloj lakom ću tek na kraju tj kad bude model komplet gotov!


Ovim načinom se dobija na manjoj težini nanetog sloja. Rad sa špric-gitom je "elegantniji" ali em što je prašnjaviji, em što je težinski min. 10% teži.
U svakom slučaju, bitan je krajnji željeni rezultat, a ne način. Svako bira način za koji misli da je to-to, ili već!

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline Savke89

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 103
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #80 on: December 27, 2011, 07:05:18 PM »
EEEEEEE ......Kada bi ovi mladi modelari imali ovoliko stpljenja i dostignu ovo umece,tehniku izrade,ne oni hoce sve na gotovo i bez muke. Takreci nece ni dapoprave neka manja ostecenja.Vama svaka phvala uz molbu da nekako prenesete to vase znanje ,kreativnost,strpljivost sto je i vrlina VAS koji ovo radite na ove mladje.ZA VAS  BRAVO.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #81 on: December 30, 2011, 05:10:46 PM »
Kao što sam već par puta napisao, ovo piskaranje oduzima mnogo vremena. E, ovoga puta neće!
Samo slike, a i one su već zastarele...
Ako ima nešto što je nejasno, objasniću...



















Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #82 on: January 01, 2012, 02:13:03 AM »
PRE NO ŠTO NASTAVIM SA TOPIKOM;

SVIM ČLANOVIMA FORUMA, SREĆNA NOVA 2012godina!




Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #83 on: January 03, 2012, 12:38:48 PM »
Na osnovu ove fotografije sam odradio instrumente.

Na njoj ima i jedna tabela, označio sam je crvenim krugom i znakom pitanja, koja mi nije jasna. Zapravo, da li je ona "fabrička" ili ju je neko "onako" postavio. Ako je fabrička, šta piše na njoj?
Evo uvećana samo ona:


Ako ne saznam sadržaj, "ukinuću" je na kokpitu!

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1118
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #84 on: January 03, 2012, 09:33:36 PM »
Jako se lose vidi ali meni licno lici na tablicu tezine i centraze (odnosno polozaj tezista u odnosu na tezinu vazduhoplova i raspored tereta) ali ne bih smeo da se kladim jer se ocajno lose vidi (a ako je to to ova bi bila jednostavna jer se radi o malom rasponu tezina (ZFW=ZeroFuelWeight TOW=TakeOffWeight i LW=LandingWeight itd...) i ako su krila ravna a verovatno jesu prakticno da nema uticaja potrosnje goriva (a i to zavisi od polozaja rezervoara)) itd.....
To mi je posao ali tablice za velike sprave izgledaju drasticno komplikovanije......
\\\" Sve što leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 394
    • AEROPOXY
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #85 on: January 03, 2012, 10:20:53 PM »
Tablica kalibracije/devijacije kompasa.


Ubacuju je u servisu, posle kalibraze, pokazuje koliko kompas "laze" u odredjenim kursevima.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1118
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #86 on: January 03, 2012, 10:26:19 PM »
e sad je to druga prica sad se sve jasno vidi....
\\\" Sve što leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 394
    • AEROPOXY
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #87 on: January 03, 2012, 10:31:51 PM »


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #88 on: January 03, 2012, 11:40:57 PM »
Mislim da to nije ta kartica vec bas kao sto je Misa i mislio, tablica za upozrenjem za putnike.

Posto postoji mnogo varijanti ovog aviona (jer se proizvodio dugi niz godina) postoji i dosta varijanti
izgleda instrumenata pa je pitanje koju si ti varijantu odabrao. U svakom slucaju, mislim da je i ovo
sto si napravio sasvim dovoljno i da vise detalja i nije potrebno. Prolece je na pragu, tako da bi bolje bilo da
zavrsavas ostatak, a kabina moze i na kraju. :)

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 394
    • AEROPOXY
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #89 on: January 03, 2012, 11:58:13 PM »
Ako stoji ispod ili pored kompasa, onda je ono sto kaze  Flight manual.