Author Topic: PIPER J3 CUB  (Read 105706 times)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #120 on: January 26, 2012, 09:21:34 PM »
Miso, nisam na to mislio nego zar ne ide ruder u boju nase zastave!?
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #121 on: January 27, 2012, 04:01:47 AM »
Miso, nisam na to mislio nego zar ne ide ruder u boju nase zastave!?

Ja o ruderu, a on o ruderu!
Ma o njemu i pričam, samo što ga nisam konkretno pomenuo, ko velim, zna se šta se farba.
Belu i crvenu sam izvadio nekako mmmm, a za plavu još smišljam taktiku 4e.
Na plavoj se vide posledice loše trake, jer sam je koristio dok sam ispravljao "krivu Drinu" na beloj i crvenoj i zato smišljam taktiku za plavu tj koju traku sad koristiti? Moraću "malo" da preturam po radionici u nadi da ću pronaći neku staru proverenu traku. Ove novokomponovane mi ne ulivaju poverenje, možda su dobre za krečenje, ali za farbanje očigledno nisu !
Sad treba biti hrabar i skinuti zaštitu sa vertikalca, ko zna šta me tu tek čeka!?


Ovde se lepo vidi kako je probila farba na pojedinim delovima i ostaci lepka sa trake!


U međuvremenu sam na staklo zalepio četiri trake i preprskao sa četiri boje raznih proizvođača. Rezultat je bio još gori. Kompletno je sve ostalo na staklu, a gde nije prskano, skinulo se lepo !

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #122 on: January 27, 2012, 08:37:45 AM »
Probaj sa nekom kvalitetnijom trakom , ja nikada nisam imao ovaj problem.
Mozda je problem to sto je traka stara ili je dugo stajala u radnji.
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #123 on: January 27, 2012, 05:56:55 PM »

@schwab
Ceo dan zujim negde, svratio sam da uzmem nešto i idem dalje. Ovo kažem jer sam stalno "on line" i ...
Ovde je definitivno problem loša traka. Na markici piše datum pakovanja septembar 2011.
Pronašo sam staru tesinu traku i iako mi nije delovala baš sveže (ima joj bar dve godine) sve je ispalo OK, ali sam malo požurio sa skidanjem trake, u strahu da se ne desi isto, pa su mi ivice malo "krecnute", ali nije strašno!
Sve u svemu - "može da prođe".

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #124 on: January 30, 2012, 08:10:03 AM »

Konačno je vertikalac tj ruder završen. Montirano i povezano "colision light", postavljena "hard horna" i prefarbana, i ...
Moram da priznam da nisam zadovoljan, ali za sad, nek ostane ovako, kako je. Ali poznavajući sebe, najverovatnije će pasti kompletno novi vertikalac ili će pasti neki "olupana džezva" vedering !
To sad izgleda ovako:


"Colision light" na donjem delu rudera:


Kao što se vidi na prvom snimku, "colision light" se, nakon presvlačenja i farbanja, uopšte ne vidi gde je i zato sam naredna dva snimka, namerno ovako uradio:


Ovde se može videti 12.000mcd na delu, pri jakom osvetljenju i u normalnom režimu rada!


Kao što sam već rekao, zasad ostaje ovako. Nastavljam sa završavanjem trupa, pa na kraju ću videti šta ću uraditi po ovom pitanju.

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 394
    • AEROPOXY
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #125 on: January 30, 2012, 11:53:33 AM »
Moze mala korekcija, terminoloska, cisto zarad edukacije mladjih clanova.

Na vrhu repa je Anti Collision light i treba da bude crveno. Moze i na srpskom, svetlo protiv sudara



Na zadnjem, donjem delu je Position Light ( belo), moze i na srpskom, poziciono svetlo.



Sve ostalo je super.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #126 on: January 30, 2012, 01:22:31 PM »
Hmmmmm... Po tome kako si radio model moze da se zakljuci da si bolesno pedantan. Na osnovu toga se moze zakljuciti da ovaj vertikalac videti "livadu" nece. Nije los ali nije ni savrsen. Ja bih ga, iskreno, radio ponovo. Sobzirom da se ceo farba, mozes da uzmes i neko drugo platno, nije bitno koje je boje. Ja imam jedan drugi predlog/pitanje. Jesi razmisljao, posto se i ovako posle farbanja gubi tekstura platna, da vertikalac resis kao sto Mirce ili Presko i ko sve vec radi svoje modele? Epoksi, staklena tkanina, epoksi, smirglanje, git, smirglanje, farbanje i kako vec i kojim redom ide? U svakom slucaju znas na sta mislim. To je mala povrsina u odnosu na ostatak aviona a garantovano ce ispasti sjajno. Mene malo vise brine kako ces izvuci one munje i registarski broj na trupu. Kolicina platna koju imas ne ostavlja mesto za gresku a meni se cini da, zbog strukture platna, kakvu god traku da stavis malo boje ce se podvuci na ivicama i upropastiti dozivljaj. Meni nesto drugo pade na pamet ali sam potpuni laik pa je smejanje dozvoljeno.  :big smile   Da li moze da se munja i registarski broj isece od belog (broj od crnog) platna i da se prisije na platno kojim presvlacis pre samog presvlacenja? Mislim da bi, ako se odradi kako treba, moglo da izgleda sjajno, narocito sto je u platnu i najveci fazon modela.

Pozz,
R.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #127 on: January 30, 2012, 01:42:01 PM »
Nacin na koji Mirce radi svoje modele nije prikladan za Pipera iz vise razloga. Glavni je tezina.
Tkanina se mora zalepiti za balzu, i zbog toga ne moze biti rupa, vec cela povrsina mora biti plankirana.
Zbog toga ovaj nacin nije prikladan za manje modele (mozda za nekog Pipera od 2,5-3 m).



Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #128 on: January 30, 2012, 02:22:50 PM »
Nacin na koji Mirce radi svoje modele nije prikladan za Pipera iz vise razloga. Glavni je tezina.
Tkanina se mora zalepiti za balzu, i zbog toga ne moze biti rupa, vec cela povrsina mora biti plankirana.
Zbog toga ovaj nacin nije prikladan za manje modele (mozda za nekog Pipera od 2,5-3 m).

da vertikalac resis kao sto Mirce...
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #129 on: January 30, 2012, 03:56:08 PM »
Jednog od prvih Pajpera, radio sam folijom koja se farba i savršeno podržava izgled platna. Proizvodi se u dve težine i naravno da je bela. Prodaje sa pod nazivom Oratex i proizvodi je ista firma kao i Oracover.Radi se peglom, zaštićava trakom koju koriste auto lakireri, rezultat je savršen. Istom tehnikom radio sam i Fly Baby koja po sebi ima šare širine 2 mm. i sve je savršeno ispalo. Za farbanje sam koristio Max Majer auto boju. Skupa jeste, ali koliko je potrebno za jedan model, isplati se. Neki od starijih modelara sećaju se oba modela, žutog Pajpera(210cm.) i žuto-crvenog Fly Baby(160cm.). Nijedan nije više u mojem vlasništvu.
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #130 on: January 30, 2012, 04:09:14 PM »
Za svaki gram koji na vertikalcu nabacis, a kod Mise je on vec od spera (ako ne gresim),
moras napred dodati XXX g olova. Dakle, pozadi sto manje. Recimo da je matematika otprilike
ovakva.  Ako na Pipera raspona krila priblizno 1.8- 2m u zavisnosti da li je sa kracenim krilima ili ne
na rep dodas 100gr, pod kapotaz moras staviti oko 260 gr. sve sto je dalje od nosa sve vise naravno.
Baterija nece pomoci jer ona vec treba da nadomesti tezinu koja fali napred (glow motor vs elekto).
Savino resenje je dobro. Kinezi takodje imaju tu foliju (ali je treba naci)  jer svi Warbird CMPro modeli
stizu sa takvom folijom koja je farbana i dobrog je kvaliteta.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #131 on: January 30, 2012, 07:40:21 PM »
Sorry, moja greska. Mislio sam da si skapirao da mu predlazem da celog odradi tako.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline cira

  • Newbie
  • *
  • Posts: 20
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #132 on: January 30, 2012, 10:16:56 PM »
    Mislim da -Misa 2002- zeli sto realnije (scala) da izgleda piper cub,znaci plankiranje otpada!
   Jedino sto odgovara originalu je platno ili folija,ja sam ipak pre za foliju,da se ne komplikuje mnogo.
   Inace zmaj je dobro ispao i svidja mi se sto se vertikalac i horizontalac skidaju zbog transporta,za pohvalu.
         

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #133 on: January 30, 2012, 11:02:01 PM »
@Nenad Miklusev

Da budem iskren, kad sam objavio post da sam u potrazi za nekim "svetlosnim protokolom", očekivao sam vaš predlog. Izuzetno cenim vaše komentare i sugestije i sve je OK i to stoji,
Mislim da nisam napravio grešku u pozicioniranju i nazivu, već je greška što nisam naveo da sam usvojio pozicioniranje, koje je najčešće na B747, a on je grupa "velikih" i ima malo više "svetala" od grupe "malih" aviona.
Crveno svetlo sa gornje strane je "flash" ili rotirajuće i u ovom slučaju je na gornjoj strani rudera, što je uglavnom pozicija na malim avionima, dok se kod velikih nalazi sa gornje strane trupa u predelu korena krila, i sa donje strane trupa, oko izlazne ivice, i nazivaju ga "BEACON".
Zanimljivo je da je kod nekih narandžaste boje.
Po meni, ono služi samo da "obavesti druge da se tu nalazi leteći objekat" i vidi se mnogo pre ostalih svetala. Prvo se pali gornje pa odmah donje, pa mala pauza, tako da se može odrediti smer letenja, još izdaleka.
Kod B747, na ruderu su oba bela, kao i na izlaznoj ivici krila i u letu imaju "strobe" kao i crvena i zelena, s tim što u ruderu malo kasne i imaju neki "strob" više!? Svetla na ruderu uglavnom nazivaju "colision light".
Ostala svetla, manje više, služe za osvetljavanje piste...
Ugao svetlosnog snopa, za poziciona tj navigaciona svetla, je 140 stepeni, a beacon je 360...
Protokol paljenja i gašenja, redosleda itd, još nisam 100% definisao kako će biti. Za sad posmatram "prave ptičurine" i valjda ću skockati neki dobar protokol ?!
Sugestije i predlozi su mi uvek dobrodošli.


@Anakin

Za elektroničare važi da su picajzle po difoltu, a kad se to spoji s još nečim - katastrofa. Navikao sam da "preterujem" i teško tj retko uspevam da se prizemljim...
Zamisli da sam hteo da bude "scala" model... Sad ti je jasno zašto je u grupi trenera !?
U svakom slučaju, moja izjava "može da prođe" nije prošla . Da je lako skinuti platno, to bi već, odavno uradio, i ponovo presvukao.
Ko nije radio s pravim platnom, nezna koliki je to posao. Mnogo jednostavnije, brže i lakše je napraviti sve komplet.
Što se tiče predložene epoxi tehnike, Miša ti je već dao odgovor. Osim težine, problem su i "šupljine". Da bi rešio problem "šupljina" morao bi da plankiram, a da bi moglo da se šmirgla, a da ne "upadneš" u šupljinu, morao bi ili da bude deblji plank ili sloj sa epoksijem. Deblji plank bi bio lakši od debljeg epoksija, ali bi vertikalac bio predebeo... Jednog trenutka sam hteo da plankiram šperom od 0,4 mm i prevučem tankim epoksijem, ali na vazi je bilo preteško, tako da je to odavno odbačeno.
Kompletan vertikalac sa prirubnim delom i hornom, bez presvlake je težak 67gr. Platno, impregnator i lepak je svega 9gr. Diode, epoksi i vodovi su oko 3,5gr, što mu dođe skoro 80gr bez farbanja i zaštite, pa sad ti vidi.
Ako CG uzmemo kao centar klackalice, sa ove strane krak od, recimo, 0,7 m opterećen na kraju sa samo 100gr, koliko treba gr na drugom kraku od recimo 0,2 m, za ravnotežu? Ako maksimalno uprostimo račun, to mu dođe 350gr !


@misha

U pravu si, kompletna konstrukcija je od špera. Ima nešto malo lipe i balze. Kompletna "drvenarija" trupa, vertikalca i horuzontalca sa elementima za spajanje i zadnjim točkom, je svega 620gr, što je za više od 300gr lakše od očekivane težine...

Da li je to RC KG WARBIRD ... ili  se samo hvalimo?


@Sava

Savo, već smo pričali o tome, problem je što nisam uspeo da dođem do te folije, Pronašao sam neku ali je bila 160gr po kvadratu. U međuvremenu sam pronašao platno, tako da više nisam ni razmišljao o toj foliji. Dva i po kvadrata je bilo oko 180gr !
Pretpostavio sam da će biti problema sa platnom i zato sam krenuo od najmanje površine. Očekivao sam probleme pri lepljenju, ali ne i pri farbanju. Doduše, da nije bilo one g*vnjive trake, sve bi bilo OK. Problem je što ovo nemože da se šmirgla.
U svakom slučaju, ide drugo, a na ovome ću da probam još neke verijante. Ja ne bi bio ja, kad ne bi pronašao rešenje, a čini mi se da sam ga i pronašao. Videću sutra šta je ispalo, za sad izgleda OK.


@cira

Upravo tako, glavni fazon je u platnu i to baš platnu ! Da sam hteo da bude skala model, to bi bio bar 1:4 i od "cevki", pa presvučen platnom i bar dvocilindrični bokser...

Pozdrav
Miša
« Last Edit: January 30, 2012, 11:32:14 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 394
    • AEROPOXY
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #134 on: January 31, 2012, 12:01:16 AM »
@ miša2002
Veoma retko se ukljucujem u diskusije na forumu, jer uglavnom izazovem reakciju koju nisam nameravao, kanda je greska do mene.
Da ostanemo pri faktima, fabricki J3 Cub se isporucivao sa navigacionim svetlima samo na poseban zahtev narucioca, postojao je doplatni opcioni komplet za svetla, sa pripadajucim generatorom koji je pogonjen drvenom elisom. Beacon ( u stvari Strobe light)  na vrhu repa nije bio ni opcija, tek ga je , mnogo kasnije FAA uvela u spisak zahteva, pri registraciji.
Obzirom da model koji pravite bojenjem i detaljima nece biti full scala, na vama je da ugradite sta god zelite od osvetljenja.
Moja primedba nije bila ciljana na sam model, ni vas rad, vec na termine koje ste upotrebili, jer su ponovljeni u nekoliko postova, i da je ostalo bez komentara, svi sledeci posetioci foruma bi ih usvojili kao ispravne .
Uostalom,zasto se uopste upustam u sve ovo, izvinjavam se, nece se vise ponoviti.
Pozdrav.
N.M.