Author Topic: Pomoc oko punjenja lipo bat.  (Read 5197 times)

Offline jovanovic28

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
Pomoc oko punjenja lipo bat.
« on: September 16, 2011, 11:16:40 AM »
Unapred se izvinjavam ako otvaram temu koja vec postoji, ja je nisam pronasao  ")

 Huh? da li je neko dobre volje da mi pomogne oko punjenja lipo baterije. Imam accucell 6 i evo upravo sam mu napravio i napajanje po ovom uputstvu sa foruma i sve to funkcionise.
Problem je sto ne znam da "rukujem" sa ovim punjacem  Embarrassed
Procitao sam temu kako pravilno razraditi lipo bat. i to mi je jasno i tako cu i uraditi samo mi  treba mala pomoc kako ne bih pogresio negde.
znam da sam trebao biti nezniji sa baterijama tokom prva tri ciklusa, i vrv ih nisam trebao skroz isprazniti do kraja, ali posto sam alav, jednu sam ispraznio vrv do kraja jer model vise nije hteo da mrdne  Embarrassed
e sad sta me buni .. da li treba sad da idem na opciju LIPO BAT > LIPO DISCHARGE > pa namestim ono na 0.5a > pa podesim broj celija na 4s .. i na displeju onda pise voltaza 12V ... da nije ta voltaza mala jer je onda praznjenje do 3v po celiji ili gresim?? i koliko uopste to praznjenje traje < vremenski !
Takodje me posle buni da li ce sam balanser da zapocne punjenje ili moram sam da odaberen neku od opcija, koliko traje punjenje ( baterije su zippy 4s 30c 5000 ) i gde na balanseru vidim koliko je Mah baterija "primila".
molim kolege da mi malo detaljnije pojasne sam proces ....
.... da ne bude da sam gotovan, zaista sam procitao sve ove teme i malo citao i uputsvo ali mi i dalje neke stvari nisu jasne.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc oko punjenja lipo bat.
« Reply #1 on: September 16, 2011, 07:14:46 PM »
Evo da probam da odgovorim. Preporuka je da se baterije prva 3 ciklusa ne prazne strujom jacom od 5C (sto u tvom konkretnom slucaju je nekih 25A) i ne preko pola, znaci oko 2500mAh. Posto sve to nije lako proverljivo sa opremom najbolje je onda ta 3 ciklusa napraviti na punjacu. Stvar ce potrjati zato sto tvoj puinjac trpi do 5W u praznjenju sto opet konktreno u ovom slucaju znaci:

5W / (3,7V x 4) = 0,3Ah a to je isto sto i 300mAh sto znaci da ce tvom punjacu trebati cirka 8 sati da potrosi 2400mAh. U svakom slucaju napon ne bi trebao da je manji od 3,75V po celiji na kraju praznjenja!

Punjenje se uglavnom radi sa 1C sto je konkretno u tvom slucaju 5A ali posto tvoj punjac moze maksimalno da puni sa 50W onda je tvoja maksimalna struja punjenja oko 3A jer je

3A x 3,7V x 4 = 44,4W

U gornjem desnom uglu vidis koliko je baterija primila, a moze da ti pokaze i napone po celiji za vreme punjenja, sve to imas u uputstvu od punjaca.

poz
« Last Edit: September 16, 2011, 10:58:47 PM by magic »
Veljko

Offline jovanovic28

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
Re: Pomoc oko punjenja lipo bat.
« Reply #2 on: September 16, 2011, 10:00:39 PM »
Hvala magic ali mene interesuje kako to da primenim u praksi na balanseru ... mislim ovo vama verovatno deluje smesno ali za nekog ko je prvi put ukljuci balanser deluje zbunjujuce, tako da ako je moguce da ne zalazimo u ampere, wate, volte i ostalo .. nego konkretno kako to da izvedem na balanseru, sta podesiti, vidim ima svasta .. cutt off, temperatura, vreme .. bla bla

Evo na primer1. ... danas sam ustekao  bateriju i ukljucio opciju "balans charge" ili slicno i evo baterija se kao puni vec 6 sati ( a citam da se puni max 2 sata ) i sad je tek 15.9v a balanser mi se jos iskljucuje na svaka 2 sata jer je ocigledno po defaultu tako podesen .. na koju opciju da idem kako bi napunio bateriju

Primer2.
Kada pokrenem opciju discharge izaberem 0.5c pa 4s balanser sam podesi vrednosti na 12v sto znaci kad se bat isprazni bice 3v po celiji, pa zar to nije malo? kako podesiti druge vrednosti .. npr. da prazni do pola kako magic kaze ilii 2500mah??
Eto te dve stvari bi voleo da naucim kako bi kao covek punio i praznio baterije.
ali posto mi vrv niko nece odgovoriti sam cu da nabadam po balanseru dok se ne zapalim  :pop:
pozz
« Last Edit: September 16, 2011, 10:15:01 PM by jovanovic28 »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc oko punjenja lipo bat.
« Reply #3 on: September 16, 2011, 10:33:52 PM »
To o cemu pricas je punjac koji ima i funkciju balasiranje a ne samo balanser. Nisu svi punjaci isti mada vecina iz Kine radi na istom softveru pa kako imam i jedan slican tvom punjacu probacu da ti pomognem.

Za punjenje uvek izaberi mod LiPo Balance CHG, modove menjas pritiskanjem prvog dugmeta sa leve strane, Type. Sada na gornjem redu ekrana treba da pise upravo to a dole levo struja punjena izrazena u Amperima a desno Napon u Voltima i u zagradi broj celija kao 2, 3, 4S. Kada pritisnes skroz desno dugme enter pocne da treperi brojka u donjem levom uglu i nju preko dugmica + i - u sredini podesi na 3A. Kada si to podesio prtisni ponovo enter, sada treperi napon i njega podesi na 14,8 4S preko + i -. Sada pritisni enter ponovo i drzi pritisnuto dok ne pokaze battery check i onda ponovo pritisni enter da zapocne punjenje. Sada u gornjem redu pise tip baterije koji se puni, sa koliko Ampera i koji je napon izrazen u V. U donjem redu treba da pise CHG i vreme punjenja a skroz desno je koliko je uslo u bateriju mili Ampera (mA) do tog trenutka. Prtitiskom na + za vreme punjenja dobices napon u V na pojedinacnim celijama. Pritisni ponovo + i vraca te na prethodni ekran.

Kako mi je ovo samo pomocni punjac na njemu nemam funkciju discharge tako da ti je ne mogu na ovaj nacin opisati, mogao bi i neko drugi da pomogne. U svakom slucaju vrednost po celiji podesi na maksimalnu mogucu. LiPo baterije ne treba prazniti jer nemaju memo efekat. Treba ih drzati izmedju 3,7 i 3,9V po celiji kada ih ne koristimo.

Citanje uputstva od punjaca ce svakko pomoci. A u Vate i Ampere bi morao da pocnes da se malo razumes.

I sta ti znaci ono "vrv" koje stalno pominjes, jos nisam cuo za tako nesto?

poz
Veljko

Offline jovanovic28

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
Re: Pomoc oko punjenja lipo bat.
« Reply #4 on: September 16, 2011, 10:52:40 PM »
"vrv" mi je skracenica za "verovatno"   :big smile
Veliko hvala na strpljenju, upravo ovakvo objasnjenje mi je trebalo .. magic   (res)

Mislio sam da precuti ali cu ipak reci ...
Izgleda da nekim ljudima na forumu smetaju moja pitanja jer sam malopre dobio pp tipa "naporan si za sve nas"  (yay) .. od clana ivana iz bgd ( 49 godina ) prijavljen od 2008 god. ukupno postova 6  :hehe
e tako nek se zna  lol
generalno malo ljudi je uopste ukljuceno u topike vezane za auto modele, iako npr. ovo i neka od prethodnih mojih postova procita preko 100 clanova a samo nekolicina odgovore.

sve u svemu, hvala na pomoci, potrudicu se da ubuduce budem manje naporan  ;D


Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoc oko punjenja lipo bat.
« Reply #5 on: September 17, 2011, 11:08:09 AM »
evo malo i klip na kome se vidi postupak,mozes pogledati jos po koji pa ce ti biti mnogo jasnije,ja sam isto kao i ti imao razna pitanja ali ovde sam nasao dosta odgovora,Sretno....

Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline jovanovic28

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
Re: Pomoc oko punjenja lipo bat.
« Reply #6 on: September 17, 2011, 02:08:06 PM »
Hvala soprano, punjenje sam vec usavrsio, ustavi je vrlo prosto .. a ja pravio dramu oko toga  (fiu)
Evo gde sam gresio:
Procitao sam negde da prva tri punjenja budu sa manjim strujama kao npr. 0.5c ..  tako da sam na punjacu struju podesio na 0.5 umesto na 2.5-3A ( jer nisam shvatio sa su amperi u pitanju ) i punjenje je trajalo u nedogled.  :sljus Tek mi je sam jasno sta je Magic hteo da kaze u prvom postu.

Praznjenje jos ne kapiram .. nisam nasao na yutubu klip o praznjenju .. ali nema veze, praznicu bat u voznji otprilike do pola po osecaju .. a imam i karticu za programiranje pa cu podesio cutoff na ESC na 3.5V :D

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc oko punjenja lipo bat.
« Reply #7 on: September 17, 2011, 06:36:02 PM »
Vozi ne duze od 10 min i to je to, i ako ne mora nemoj davati pun gas.

poz
Veljko