Author Topic: Ziroli P 38 - Lightning  (Read 47746 times)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #60 on: June 11, 2012, 04:53:11 PM »
Takodje  (res)

M. (pijemo)

P.S. Evo ga sinhronizator za motore http://www.troybuiltmodels.com/items/WRCTWINSYNC.html
       Ako bi se zbudzilo da se elise vrte u suprotne strane, do jaja. :jaki:
       Pa jos Mirconi stavis anlaser na oba motora ..... :superman:



WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #61 on: June 12, 2012, 12:02:14 AM »
Izgleda da vam se svidja Lightning... Bogami, jest'  opaka sprava...

Kao što napisah, sinoć sam zalepio napadne ivice.
Jutros sam ja vodio malu u školu, ustao sam u 7, što je za mene "teški urlik zore", ali sam zato imao ceo dan da šmirglam. Prekidao sam posao samo da bih primao "modelarske delegacije", koje su danas stizale iz svih krajeva. Prvo je došao Joja, potom Kariklić, pa Jole i na kraju Dragan...

Na kraju dana, falilo mi je malo da sve završim, ali nemari, i sutra je dan, pa ću nastaviti "bizmis"...

Danas sam mnogo pažnje posvetio šmirglanju napadnih ivica i to se vidi na modelu. Takodje,uške sam sa donje strane pregitovao tankim slojem akrilnog gita i ošmirglao.
Površine su perfektno glatke i baš sam zadovoljan.
Zadovoljan sam i činjenicom da nisam morao skoro uopšte da gitujem spoj centroplana i uški.

Evo i par slika, ali pošto je model veliki, problem mi je kako da ga slika, a da se sve vidi...










Što se tiče motora, ako Lightning ostane u Kombinatu, biće montirana dva Zenoah-a G 45. To su idealni motori za ovaj model.
Pošto oni nemaju elektronsko paljenje, ne može im se namestiti da se elise vrte kontra. No, to za te motore, nije ni bitno.
U razgovoru sa Zirolijem, rekao mi je da uopšte nema potrebe da se elise vrte kontra. Kaže da je on samo na jednom motoru nameštao ugao u desno, dok je drugi stajao u "nuli". To je sasvim dovoljno da model ne vuče ni na jednu stranu od obrtnih momenata...

Što se tiče alnasera, pa imao sam ga na prvom Hellcat-u. To je cool stvar... Mislim da za P 38 alnaser, tj. alnaseri, pošto ima dva motora, nisu dobra opcija, jer su mnogo teški. Sem toga, na "frajlaufu" motor gubi par stotina obrtaja...

Moj Zenoah 45 i alnaser su završili kod Belog i trebali bi da se ugrade u velikog Pipera. E, za taj avion, alnaser je super stvar, model je ogroman, težina nije bitna, i pošto Piper "jedri", mogao bi se motor gasiti u letu i onda ponovo paliti sa alnaserom u vazduhu.
To bi bilo strava... 

Pozdrav

Mirče
 
 
« Last Edit: June 12, 2012, 12:16:41 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #62 on: June 12, 2012, 01:49:34 PM »
IMoj Zenoah 45 i alnaser su završili kod Belog i trebali bi da se ugrade u velikog Pipera. E, za taj avion, alnaser je super stvar, model je ogroman, težina nije bitna, i pošto Piper "jedri", mogao bi se motor gasiti u letu i onda ponovo paliti sa alnaserom u vazduhu.
To bi bilo strava...
 

eto tebi ideje za sledeci model  :sljus

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #63 on: June 13, 2012, 11:05:13 AM »
Juče sam konačno završio sva gitovanja na krilu...







Još par detalja i ovo može da se presvlači sa tkaninom i smolom...

P 38 je odložen, do daljnjeg, a koliki je možda mogu da vam dočaraju sledeće slike...









Sa plana, koji već dugo stoji na zidu radionice, odsečen je deo sa rešetkom za trup...



...i posle detalnog brisanja radnog stola, postavljen na isti.
Pripremio sam balze za rešetku na koji će da se navlače rabra...



...kao i sve delove od bumova...



Rešetku dimenzije 1/4 x 1/2 incha pravio sam od dva sloja balze 3 x 13 mm. Balze sam morao da produžavam, a zalepio sam ih medjusobno belim lepkom...



Kad se sve osušilo, postavio sam prve dve bočne strane...



Danas nastavak radova...


Napisa Marko da postoji sinhronizator za motore...
Čitao sam na RC Universu, da je neki modelar stavio, da li baš to ili neku sličnu elektroniku na model.
Sinhronizator je dobar i ako vam se jedan motor ugasi, on odmah na drugom smanjuje gas na ler. Ovo je možda još važnija opcija, nego da motori rade isto, jer sa jednim motorom, kao što znate, P 38 dok si kazao "keks" pada u kovit i onda tu-tu pa-pa...

Sve u svemu, namesti čovek tu elektroniku i leteo je model neko vreme...
U jednom letu, iznenada, smanji se gas na jednom motoru, model poče da se ljulja, levo, desno, usvira se i bammmm...

Kad su prišli da utvrde šta se desilo, imaju su šta da vide, sa jedne strane iz elektronike ispao je magnet i hal element je to prepoznao da se motor ugasio i automatski skinuo gas na drugom motoru...
Ustvari, motori su radili sasvim dobro...

Ja se poprilično bojim svih tih elektronskih "dodataka" - regulatora napona, BEC-ova, raznih sinhronizatora... To sve radi dok radi, a onda, odjednom, nešto "crkne" i ćao...
U mojim modelima skoro da nema takvih stvari...
Ne kažem da je moje gledište ispravno, jednostavno je ih ne koristim, i ceo sistem servoa, baterija, prijemnika... napravljen je tako da nemam potrebe za takvim delovima...

Pozdrav

Mirče





« Last Edit: June 13, 2012, 11:14:01 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #64 on: June 17, 2012, 01:30:36 PM »
Radi se i na ovom modelu...

Pre početka sam prostudirao planove, kde se lepo vidi sa su sva rebra trupa postavljena pod odredjenim uglom u odnosu na rešetku na koju se navlače...



...Ziroli je dao i šablon...



...i ubrzo su rešetke bile gotove. Za lepljenje sam koristio Zap (retki) super lepak...





E sad počinje "sex"... Pošto trup ima levu i desniu stranu treba se voditi računa o montaži rebara. Iako ima više tabaka sa planovima, naravno, da nisam sve odmah poredjao kako treba. Srećom pa ih nisam ulepio. Da se ne bih "zeznuo" pričvrstio sam bočne delove na koja će kasnije doći krila. Sa njima sam lako odredio kako se lepi koje rebro, jer su ti bočni šperovi postavljeni na različitim visinama...









Nastavak sledi...

Pozdrav

Mirče


Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #65 on: June 17, 2012, 03:12:35 PM »
Kako dobro ovo izgleda cak i u ovoj fazi izrade......koliko vidim Mirce ipak ce ovaj model da ostane kod tebe :D

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #66 on: June 17, 2012, 03:45:05 PM »
He, he, mislim da ne vidiš dobro...  (nene)


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #67 on: July 02, 2012, 12:39:24 PM »
U Kombinatu se radilo ovih dana i na P 38... Ovako komplikovan model još nisam pravio, "milion" letvica, delova ima i za levu i za desnu stranu, tako da se baš mora voditi računa o svemu...

Bumovi (trupovi) lepo napreduju...











Nastavak sledi...

Pozdrav

Mirče
 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #68 on: July 09, 2012, 03:40:03 AM »
Evo, samo par slika od P 38...

Radim na prednjem delu trupa, kutiji koja će sa prednje strane imati fire wall. Malo po malo bumovi dobijaju formu...








Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #69 on: July 09, 2012, 08:48:57 AM »
tek sada, kada stoji pored Zero-a , sam ukapirao koliko je u stvari ovo veliki model.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #70 on: July 09, 2012, 09:52:19 AM »
Da, Lightning je ogroman... 2,9 m raspona, biće to vrlo impresivan model...

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1254
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #71 on: July 09, 2012, 11:25:35 PM »
Svaka cast , pa ovaj P38 je jos duzi od Thunderbolta koji radis. Puna garaza pravih modela :)aplauz

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1254
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #72 on: August 24, 2012, 04:27:36 PM »
Jos jedan lepotan za bolju inspiraciju, OSHKOSH 2012...






Offline hrelja

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #73 on: September 29, 2012, 12:44:08 AM »
UUUU :) Kakva masina. Kad si ovo bio na Kosh-u? :)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1254
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #74 on: September 29, 2012, 12:49:58 AM »
He he, nisam ja ali si mi ti jako sumnjiv, ;namig