Author Topic: kad preventivno promeniti svecicu?  (Read 5942 times)

Offline jugamarko

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 160
kad preventivno promeniti svecicu?
« on: September 19, 2011, 08:40:30 PM »
Interesuje me da mi se ne bi motor ugasio u letu i eventualno unistio model,nigde nisam nasao podatak.
Imam motor evo.46 i na njemu je njegova prva svecica i potrosio sam oko 10l goriva.Opruga na svecici je sjajne boje ali je oko nje sve crno i ima malo naslaga.Probao sam motor sa novom svecicom i kao da bolje sagoreva.

Ima li neko pravilo kad bi trebalo menjati svecicu,posle nekog vremena,utrosenog goriva,na osnovu izgleda izgleda?hvala

Offline jugamarko

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 160
Re: kad preventivno promeniti svecicu?
« Reply #1 on: September 20, 2011, 03:14:19 PM »
I da li sme da se mesa glow gorivo razlicitih proizvodjaca?

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: kad preventivno promeniti svecicu?
« Reply #2 on: September 20, 2011, 04:10:00 PM »
ne bi valjalo mesati, ali mogu se koristiti razlicita goriva... preporucujem Metil/MOTUL/NITRO min.10%
Inace EVOLUTION za svoje motore preporucuje 10-30% nitro, sto ga vise ima boje radi.. veci broj obrtaja i snaga..
Ako si potrosio 10 lit goriva to je negde 15-17h rada motora, mogao bi da zemenis i svecicu...i malo cetkicom i benzinom operes spolja motor ....
Nije samo svecica ima milion razloga zasto bi se ugasio motor u letu, gorivo, stelovanje, temperatura, vlaznost vazduha itd, samo da je avion visoko pa moze i bez motora, doleee

 preporucuju za svoje motore HANGAR9 evo ga link

http://www.horizonhobby.com/Products/Default.aspx?ProdID=HAN3011#quickOverview

Radi odlicno na 2 ili 4 taktnim motorima... Imam ih ja na stanju 10E.


Specs
Type:   2-stroke glow
Displacement:   .46 cu in (7.65cc)
Bore:   .86 in (21.8mm)
Stroke:   .80 in (20.3mm)
Cylinders:   Single
Total Weight:   16.96 oz (482 g)
Engine (Only) Weight:   13.76 oz (390 g)
Muffler Weight:   3.20 oz (92 g)
Crankshaft Threads:   1/4 x 28
Benchmark Prop:   11x6 @ 12,500 rpm
Prop Range:   10 x 6 to 11 x 7
RPM Range:   2000 to 12,500
Fuel:   10% - 30% Nitro
Mounting Dimensions:   44mm x 17.5mm
Muffler Type:   Cast
Cylinder Type:   ABC
Carb Type:   Barrel, with two needles
Crank Type:   Ball Bearing

poz Zajko
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline jugamarko

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 160
Re: kad preventivno promeniti svecicu?
« Reply #3 on: September 20, 2011, 08:37:03 PM »
Zajko hvala na odgovoru.
Nikad mi se nije ugasio motor,ali volim da letim blizu zemlje pa bi ako se ugasi bila katastrofa.Inace letim twist 40 koji sam pazario kod tebe.Na internetu sam citao da je bolji rad motora sa os 8 svecicom,ali nije tako probaao sam,eto mozda nekom koriste ove informacije.

Pozvace te drugovi iz Svilajnca ovih dana,Milan i Darko,da te pitaju nesto oko stanica 2.4,kako se zakljucava frekvencija,ja im nisam mogao pomoci imam 35mhz,hvala,pozdrav

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: kad preventivno promeniti svecicu?
« Reply #4 on: September 20, 2011, 08:53:13 PM »
ok... onda se pazi i proveravaj stelovanje motora, ako volis nisko da letis, ili bar digni ler gas sto vise dok si u letu..
Na boljim stanicama, uz jedan elektronski uredjaj koji se ubacuje avion, odredis recimo da ispod 35% gasa, ta elektronika napaja svecicu strujom, greje svecicu i onda je rizik gasenja motora kud i kamo manji, ali skuplja varijanta, trazi i posebnu bateriju, 'DIGITAL GLOW DRIVER' .... bla bla...

pozdrav
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: kad preventivno promeniti svecicu?
« Reply #5 on: September 20, 2011, 09:11:42 PM »
Ako se dobro secam negde na forumu sam procitao da postoji sprej koji sluzi za skidanje tih naslaga na svecici,Znam da nije nikakav razmascivac jer svecica nije masna vec na njoj ima ostaci sagorevanja.E sad ja ne mogu da se setim sta to bese ali ako se taj motor sa toliko letova nije gasio onda ne vidim razlog zasto bi to radio i ubuduce.Posto si pisao da letis nisko i tako dalje,svi mi letimo nisko i previse nisko ali nikad nemoj da imas poverenje u motor pa kakav god on bio.Moze da se ugasi kad se najmanje nadas i opet nista,model mora da leti i sa ugasenim motorom i sletis lepo pa ponovo.Zajko je rekao da ima dosta razloga zasto bi se motor gasio i sve je to lepo naveo,ali trenutno treba se plasiti visokih spoljnih temperatura jer moze doci do veceg ostecenja na motoru.U ovom primeru navodim da gasenje moze biti blaza varijanta jer motor dostize temperaturu oko 90 stepeni + ako je velika spoljna temperatura napolju,njega nema sta da hladi i motor moze da se osteti.

Znaci,zameni svecicu za svaki slucaj,sipaj samo originalno gorivo,i nema sta da mislis.Naravno pre poletanja treba odraditi fino stelovanje i samo napred....Pozzzz
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline jugamarko

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 160
Re: kad preventivno promeniti svecicu?
« Reply #6 on: September 21, 2011, 01:34:52 AM »
Ok hvala.
Ler gas dignem onim trimerom za gas da bi bio pouzdaniji rad motora i da bi bolje primao gas,a pri sletanju smanjim.A motor letim sa bogatijom smesom koja ga hladi i da bi ga cuvao,kad sletim mogu da ga ovlas stegnem prstima.Cak sam primetio kad ga letim neko vreme sa 30% gasa da se ohladi i previse i nije nesto zustar odziv na gas sve dok ga malo ne isforsiram i onda se valjda zagreje motor i ponasa se dobro u svim rezimima letenja.A inace uvek letim pred kraj dana kad je hladnije.

Svecicu sam mozda mogao da cistim iglom ali nisam hteo da cackam da je ne ostetim,vala dosta je odradila to mu je jos prva,njome je razradjivan motor.Ja sam je natapao onim uljem za odrzavanje motora ali to nije skidalo onu cadj.
Nekako sam stekao poverenje u motor i razmisljam da jedino sto moze da me iznenadi je svecica,ali bicu ipak oprezan,pozdrav drugari