Author Topic: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora  (Read 6612 times)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« on: October 22, 2011, 09:17:50 PM »
Sta mi je bolje da uzmem za napajanje risivera i paljenja, mislio sam da to budu dva odvojena sistema sa dve lipo baterije i dva ubec-a, ali sam video LiFe 2s risiver pakove, pa me interesuje hoce li napon od 6.6 V smetati risiveru, servoima i paljenju, da izbegnem Ubec kompletno
dali da uzimam ovakavu low C bateriju
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14077__ZIPPY_Flightmax_2500mAh_6_6V_5C_LiFePo4_Receiver_Pack.html
ili klasicnu
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14060__ZIPPY_Flightmax_1800mAh_2S1P_30C_LiFePo4_Pack.html

ili mi je ipak sigurnije da idem sa Lipo 2s
kao sto je ova
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8272__ZIPPY_Flightmax_2100mAh_2S3P_Receiver_Pack_.html
i Megabec 8A
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6313__Turnigy_MEGABEC_8_.html

Hvala unapred!

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« Reply #1 on: October 23, 2011, 01:14:10 PM »
Hoce li neko ko leti avion sa benzinskim motorom izneti svoja iskustva sa napajanjem paljenja i prijemnika i servoa, koristite li Power box? Sta je u stvari Power box i koliko je bitan?
Koristi li neko Life 2s baterije direktno bez ikakvog regulatora?
Hvala!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« Reply #2 on: October 23, 2011, 03:04:15 PM »
Na tvoje pitanje oko napajanja elektronskog sklopa za svecicu je tesko odgovoriti iz sledeceg razloga.
Ne navodis o kom paljenju se radi koji proizvodjac koja generacija uredjaja. Proizvodi napravljeni ili osmisljeni pre masovne primene LiPo su se ogranicili na nazivni napon od 4,8V ili 4 celije NiCd baterije. Ja licno imam te varijante i kad sam skinuo proizvodjacevo uputstvo tacno opisuje vrstu baterija koju koristiti i kako ih povezati.
Malo pojasni tvoja pitanja za kakav avion koji motor pa ces dobiti odgovore.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« Reply #3 on: October 23, 2011, 03:06:42 PM »
Jos uvek ne letim benzince, ali ti mogu reci par stvari koje sam saznao dok sam bio zagrejan za iste. Ako nesto nije tacno, molim iskusnije da me isprave. Ovo sam uspeo da pokupim sa drugih foruma, nije moje licno iskustvo

Sto se tice napajanja paljenja motora, u nekim uputstvima ti pise da je strogo zabranjeno napajati ih naponom vecim od 6V. Tu je UBEC obavezan! MOras naci uputstvo motora i videti dozvoljen napon. Napajanje spektrum prijemnika je moguce direktno sa 2s lipo baterije-ali samo prijemnika!!! Ako nemas servoe koji rade na 7.4V i ovde je ubec obavezan! Napajanje futabinih prijemnika obavezno ubec do 6V.
Powerbox je uredjaj kojim se napajaju servoi i prijemnici velikih modela. Servoi na velikim modelima vuku veliku struju, koja prelazi limite prijemnika. A i omogucuje rad servoa na raznim naponima. Kako npr. futabini prijemnici rade na 6v, da bi na njima koristio servoe na 7.4V neophodan je powerbox. Ovo je najjednostavnije objasnjenje.Ne znam koliko servoa imas na tvojoj Cesni, ali powerbox je nepotreban do 50cc-grubo receno. To su modeli koji obicno imaju 5 standardnih i jedan servo za gas. Opet treba proveriri koji servoi vuku koliko struje. Ne treba se igrati

Sto se tice baterija za napajanje, ne znam za life, ali lipo 2s je sasvim zadovoljavajuce resenje. I to sa sto vecim C, ne zbog vece struje, ona je u ovom slucaju nepotrebna, vec zbog kvaliteta i trajnosti same baterije. Lipo bat za napajne prijemnika i paljenja, treba da ti budu na vidnom mestu u modelu. Treba ih redovno kontrolisati. Model se svaki cas nosi levo desno, a ako su bat ne vade iz modela, izlozene su naglim promenama temp sto im itekako ne odgovara. Moraju biti zasticene i od vibracija raznim sundjerima i trakama, nikako se ne smeju lepiti za trup.

Umesto tog megabeca ja bih pre isao sa ovim
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/%5F%5F6233%5F%5FTURNIGY%5F8%5F15A%5FUBEC%5Ffor%5FLipoly.html
ovo sam smekao za sebe da uzmem. Dobra je stvar i onaj dual ubec, ali naidjoh na neke negativne komentare tako da to jos uvek ne bih uzimao
Pozdrav

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« Reply #4 on: October 23, 2011, 04:04:43 PM »
Gile treba mi za ovaj avion http://rcfly4um.org/index.php?topic=8215.0  na kome se nalazi DZY kineski motor i na cijem paljenju se nalazi napisano  4.8V radni napon, za generaciju ovog uredjaja ne znam jer jedino sto sam pronasao na netu o ovom motoru je jedna slika i nista vise http://www.toprc.co.nz/DZY26S%20engine.htm , gde god sam procitao neku informaciju o paljenjima ovakvih kineskih motora prica se o naponu od 4.8-6V zbog toga i pitam nekoga ko ima vise iskustva da ne spalim CDI. Na avionu su 9 servoa, uglavnom Futaba 3003, ima jedan 9204 koji je koliko sam shvatio nepotreban na tom avionu jer je to servo koji je otporan na vlagu i prasinu pa je verovatno greskom zavrsio na avionu jer je servo za automobile.  Znam da ne mogu svih 9 servoa da se prikace pravo na prijemnik i da to bude sigurno pa i zbog toga pitam. mislio sam da preko razdelnika prikacim LiFe bateriju za napajanje servoa i prijemnika i da se servoi kace na razdelnik a samo signal da ide sa risivera, isto resenje bi koristio i kad bi koristio Lipo bateriju sa Ubec-om, Gorane  gledao sam Ubec-e samo koje nisu na backorder-u i jedini sa pozitivnim komentarima a da je 8A je Megabec8.

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« Reply #5 on: October 23, 2011, 05:40:49 PM »
Izvini sto nisam povezao tebe sa preradom cesne koju detaljno opisuje u toku saniranja ostecenje.
Na CDI-u pise proizvodjac pa na njihovom sajtu imas i PDF.
Pogledaj ovo vrlo je korisno  http://www.toni-clark.com/ftp/cat_11_2008_april_1_2010_en.pdf
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« Reply #6 on: October 23, 2011, 05:49:57 PM »
Tačno znam o kom modelu i opremi je reč. Takvu Cessnu je svojevremeno prodavao Zajko.Paljenje zahteva 4,8V NiMh baterije oko 2000mAh. Iz iste baterije nemožeš napajati i prijemnik, a da ne napraviš smetnje. Power box ti nije potreban jer struja koju vuku servoi je ispod mogućnosti prijemnika. Savet, a Ti kako hoćeš. Obavezno ugraditi kill swich, preko servoa ili elektronski. Samo paljenje i njegove baterije kao i prekidač smesti na vatrenom zidu. Sajla gasa i sajla između prekidača i njegovog servoa moraju biti plastične i bar 20 cm. dužine.Dovoljni su HXT900 servoi za obe funkcije.
Baterije prijemnika, ako su LiPo zahtevaju UBEC na 6V i struju 6A. Smestiti ih dalje od paljenja, odnosno kod prijemnika.
Ako Te još nešto zanima, pitaj slobodno,
Pozdrav
ex pseudonijum: licider

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« Reply #7 on: October 23, 2011, 09:31:16 PM »
Podrzavam Savin predlog za kill switch. On je dobar i kada palis motor: preko njega ugasis struju, i onda mozes da zavrtis elisu dok povuce gorivo. Posle vratis prekidac, i palis normalno.
Sto se napajanja tice, ja sam za Pitts uzeo ovo na Kreminu preporuku i super je stvar:

http://www.radicalrc.com/search/ACC135

Imas dva ulaza i dva izlaza, i regulaciju napona. Ja sam to stavio na prijemnik, a za napajanje sam uzeo Turnigy megabec 8A.
Za Cessnu sigurno ne treba toliko struje ali, ja sam uvjek za varijantu da se stavi jace kad se moze.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« Reply #8 on: October 23, 2011, 10:22:02 PM »
OK, napajanje je veoma dobro. Za takav model ide tako nešto. Ja na Pitsu imam power box jer koristim digitalne servoe od 10 kg. Gas i kill switch ne idu preko power boksa. Baterija LiPo2200 3p. Pored kill swich postoji i običan prekidač koji je povezan serijski . Na ovom modelu je motor DZY48 boxer. Njegovo napajanje je na 6v, NiMh 1600mAh. je baterija. Postoji zvučni signal kada je paljenje pod naponom.
Taj motor DZY26, koji je u Cessni radi veoma pouzdano, važno ga je pravilno razraditi i trajaće jako dugo. Ja sam takav motor razrađivao sa gorivom od bezolovnog benzina i 4% sintetičkog Dolmar ulja. Najbolje ga je razrađivati na modelu sa obavezno postavljenim krilima.Posle razrade može se smanjiti ulje na 3%. Inače taj motor nema ležaj na zadnjoj strani radilice, odnosno ima radilicu kao glow motor. Karburator je Kineska verzija Valbro i ako ga niko nije dirao već je podešen.
ex pseudonijum: licider

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« Reply #9 on: October 23, 2011, 10:59:12 PM »
Podrzavam Savin predlog za kill switch. On je dobar i kada palis motor: preko njega ugasis struju, i onda mozes da zavrtis elisu dok povuce gorivo. Posle vratis prekidac, i palis normalno.
Sto se napajanja tice, ja sam za Pitts uzeo ovo na Kreminu preporuku i super je stvar:

http://www.radicalrc.com/search/ACC135

Imas dva ulaza i dva izlaza, i regulaciju napona. Ja sam to stavio na prijemnik, a za napajanje sam uzeo Turnigy megabec 8A.
Za Cessnu sigurno ne treba toliko struje ali, ja sam uvjek za varijantu da se stavi jace kad se moze.

 (thumb)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« Reply #10 on: October 24, 2011, 12:02:59 AM »
Hvala na odgovorima, Savo jeste to je ta cesna koju je Zajko prodavao, ja sam je kupio ali je zbog loseg stanja morala da ide na komplet restauraciju, u avionu osim servoa od elektronike nije bilo nista pa moram da dokupim dosta stvari da bi sve funkcionisalo, za motor ne znam kako je razradjivan i koliko dugo, kupio sam Still sintetic ulje za motorne testere i napravio mesavinu bezolovnog benzina i 3% ulja, motor sam upalio na nekoliko minuta za sada bas mnogo trese ali je elisa malo okrzana pa sumnjam da je ona uzrok vibracija,  zasto je vazan kill switch? posle njega ide redno i obican prekidac, ovo paljenje po istom principu kao i to tvoje daje zvucne signale kada je pod naponom sve dok se ne okrene radilica ili motor ne upali, znaci nece se dogoditi da ostane pod naponom ako zaboravim na njega.
Sax ovaj uredjaj za koji si poslao link je koliko sam shvatio dual ubec 10-20Amp na izlazu (ako gresim ispravi me) koji pegla napon na 6V a zasto si pored njega korisito i Megabec?
Ili si Megabec koristio za CDI samo?

Onda koliko sam shvatio najbolje mi je da koristim dve Lipo baterije 2s od recimo 2000-3000mah sa dva Ubec-a od minimum 6A sto je donja granica, da pored obicnog prekidaca za napajanje CDI-ja stavim i elektronski kill switch i da sve servoe slobodno ubodem direktno u prijemnik. Baterija za paljenje mora da bude sto blize paljenju i svi linkovi koji prolaze pored paljenja da budu plasticni.

Hvala svima i bice jos pitanja....   (res) (res)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« Reply #11 on: October 24, 2011, 08:21:41 AM »
kao sto Gile rece, baterija napajanja elektronskog paljenja moze biti od 3 celije 1.2 (zenoa 20) pa do 6V

Mnogo korisnih informacija o postavljanje elemenata u u model, pocev od samog motora, rezervoara,
baterija i sl. imas u dva pdf fajla na ovom sajtu. Iako to nije motor koji ti imas, vecina stvari vazi za bilo koji benzinski motor.

http://www.toni-clark.com/index_en.htm

manuals / nstruction Manual Titan ZG 20  i
manuals / Instruction Manual Titan ZG 62PCI 

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« Reply #12 on: October 24, 2011, 08:32:16 AM »

Sax ovaj uredjaj za koji si poslao link je koliko sam shvatio dual ubec 10-20Amp na izlazu (ako gresim ispravi me) koji pegla napon na 6V a zasto si pored njega korisito i Megabec?
Ili si Megabec koristio za CDI samo?



Tako je Megabec koristim samo za CDI. To je s toga sto sam htio da paljenje bude kompletno odvojen sistem od prijemnika zbog mogucih smetnji.
Mozda za to nema razloga ali necu da rizikujem, bar u pocetku. Ja sam kompletnu struju pustio preko prijemnika (baterija/bec/prijemnik/servo) dok u slucaju powerboxa on napaja servoe direktno (baterija/prijemnik/powerbox/servo). Medjutim ja koristim FrsSky prijemnike koji imaju oznaku HV (High Voltage) tako da se ne bojim za prijemnik.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« Reply #13 on: October 24, 2011, 08:38:08 AM »
Beli iz Šapca(Belgraf) ima takvu Cessnu u originalu, dosta sam radio na njenom poboljšanju tako da sam upoznat sa svim njenim delovima. :mhm
ex pseudonijum: licider

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Baterije za risiver, servoe i paljenje motora
« Reply #14 on: October 24, 2011, 08:59:22 AM »
Nisam odgovorio, zašto kill swich? Skoro se jednom našem kolegi zaglavio gas na maximumu na samom početku leta, pola sata se preznojavao jer ja morao leteti pod punim gasom dok motor ne potoši gorivo. Slučaj drugi- model sleće nešto se dešava i ide pravo prema publici, elisa 24", bežanija, srećom pobegli su. Da su imali kill swich... nisam ga ja izmislio niti sam njegov zaljubljenik. Ja i glow motore gasim sa stanice. (nene)
ex pseudonijum: licider