Author Topic: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)  (Read 25564 times)

Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« on: March 08, 2015, 08:28:44 PM »
Pozdrav svima od novog clana,

Pratio sam malo forum i vidim da su neki od vas pravili Flitetest Spitfire. Ceo koncept na kome se zasniva taj avion je odlican i samim tim da je elektronika izmenljiva cini celu pricu primamljivom jer je moguce prebacivati isti setup izmedju razlicitih aviona. Sjajna stvar je sto su planovi dostupni i sto ljudi dele svoj dizajn sa drugima.
Ja sam oduvek hteo da napravim nesto svoje od nule a ideja da to mogu da podelim sa drugima mi je jos vise dala motivacije da krenem u pravljenje IK-3 koji je sam po sebi legenda. Na moju veliku zalost taj avion nije uspeo da prezivi i da bude negde sacuvan. Jos jedna dodatna motivacija za mene da ga napravim i na neki nacin omogucim tom avionu da ponovo leti :)
Nisam neki preterani znalac sto se tice pravljenja aviona jer sam stvari znao samo u teoriji. Jos uvek ucim i trudim se da se usavrsim koliko god mogu. Dosta sam istrazivao kako da isteram ovaj moj mali projekat do kraja a da bude uspesan. Poceo sam da crtam model u Google sketchup-u na osnovu tri projekcijskog crteza IK-3 koristeci isti princip sastavljanja kao kod Spitfire-a. Iako sam ucio da koristim program dok sam pravio planove islo je relativno glatko i nakon par meseci uspeo sam sve da zavrsim. Avion je napravljen i nakon prve (neuspesne verzije) druga verzija je letela odlicno.

Na Flite test forumu otvorio sam temu i podelio planove. Mislim da im nas IK-3 nije bas nesto primamljiv i atraktivan no dao sam nesto malo nazad RC zajednici i to mi je bilo najbitnije. Nastavicu da dizajniram nove pa ce doprinos biti veci :)

Nisam bio siguran koliko nasih ljudi prati strane forume pa sam hteo da podelim to i sa vama ovde. U prvi mah nisam znao ima li svrhe jer je foamboard u Srbiji nedostupan i u prvi mah nisam hteo da kacim planove ako ne mozete da ih iskoristite jer su pravljeni za tu odredjenu debljinu foamboard-a, no vidim da postoje neki drugi materijali od kojih je pravljen Spit sto me je veoma obradovalo.

Na ovoj temi mozete videti kako je sve islo u nekim kratkim crtama.
http://forum.flitetest.com/showthread.php?14631-Rogozarski-IK-3-swappable-work-in-progress

A evo ga i video da vidite kako leti


Avion jos uvek nisam ofarbao. Drugu verziju koja je na videu napravio sam bez hladnjaka jer mi prva verzija sa hladnjakom nije letela bas najbolje pa sam pomislio da ima veze sa tim. No nije leteo dobro najverovatnije iz nekih drugih razloga (balans, izvitoperen foamboard itd...). Hladnjak nisam izostavio sa planova i moze da se napravi. Trenutno radim na kabini i cim to zavrsim bacicu se na farbanje.

Bilo bi mi drago ako bi neko hteo da ga napravi i proba. Leti odlicno i izgleda sjajno u vazduhu. Jednako fino leti i brzo i sporo. Za moj ukus bi mogao jos malo brze ali na tome isto radim pa cu eksperimentisati i preneti utiske ako nekoga zanima. Odlican je u svim osnovnim akrobacijama. Vidi se da su ga sjajno osmislili i da je bio fantastican lovac za svoje vreme.



Eto da ne gnjavim vise,
Puno pozdrava i sve najbolje
Srdjan
« Last Edit: March 08, 2015, 08:46:15 PM by Dr.Gonzo »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #1 on: March 08, 2015, 09:35:21 PM »
Dobro dosao u ovu modelarsku zajednicu. Svaka cast na entuzijazmu i gradnji. Prave se i ovde modeli od kartonpene al se slabo pise o njima i o gradnji uopste tako da je ovaj tvoj post pravo osvezenje i uzivancija.  ()-()

Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #2 on: March 08, 2015, 09:54:00 PM »
Hvala na dobrodoslici Bojane :)

Znaci foamboard je kartonpena. Ok sad sam nesto novo naucio :). Koje su debljine toga?
Bila je uzivancija raditi na ovom avionu i pravo osvezenje i za mene licno jer je sama samogradnja interesantna koliko i letenje. Ispao je strava s obzirom da mi je prvi avion koji sam napravio.
Ja sam u Kanadi pa odatle cudna pitanja vezana za kartonpenu. Nepoznat mi je materijal.

Pozdrav  ()-()

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #3 on: March 08, 2015, 10:02:30 PM »
Da, foamboard je kartonpena, neka vrsta deprona presvucena debljim papirom , kao hamer za tehnicko crtanje. Ovde ga nabavljamo u nekim malo boljim stamparijama ili trgovinama stamparske opreme. Ja sam do sad natrcao na dve vrste, jedna je ispunjena kao dvoslojnim belim depronom , a druga kao purpenom i malo je zuckast, oba debljine 5mm. Uf pokvaricu ti temu o ovom lepom avionu, toliko za sad, pozdrav.

Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #4 on: March 08, 2015, 10:11:28 PM »

Opusteno, ne kvaris nista taman posla :) Ja sam taj koji je pitao.
Zanimalo me koja je razlika jer je foamboard 4.7mm. Znaci nije strasno u sustini, moci ce da se napravi i od 5mm bez da se prepravlja plan.


Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #5 on: March 08, 2015, 10:21:53 PM »
Znas sta, najvise sam se u temu ukljucio jer sam se naostrio da pravim FT spitfajera, odstampao planove i vec hteo da idem da kupim table.





 E sad mi se svideo ovaj tvoj IK3, skinuo sam planove sa linka sto si postavio. Cim krenem u gradnju postavljam slike

p.s. gde si predvideo CG?
« Last Edit: March 08, 2015, 10:26:55 PM by firebird »

Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #6 on: March 08, 2015, 10:32:31 PM »
Sjajno ()-()

Javi mi kako ide obavezno. Spit je odlican avion. Napravio sam ga za mog prijatelja i fantasticno leti. Malo drugacije od IK-3 ali dosta slicno. Pomislio sam cak da je i bolje ali smo imali 1200KV motor u odnosu na IK-3 gde sam imao 1100kv. Spit Ima i vecu povrsinu krila pa i to ima veze. Ako mozes da napravis oba to bi bilo sjajno, samo prebacujes powerpod :)

Kad ga budes radio obrati paznju na one formere iza kabine. Kada sam radio moj avion bili su malo veci i morao sam malo da ih trimujem da bi mi taj hamer papir legao lepo na "ledja" aviona. Promenio sam ih na planu, smanjio ali nisam testirao. To je jedini detalj koji nisam siguran da li ce lepo leci. Samo proveri pre nego zalepis.
Javi za sve detalje koji te interesuju kako sam radio i sta, ako mogu da ti olaksam gradnju nekako.
Planiram da stavim 1400kv cisto da vidim koliko dobijam na brzini. Iako jako lepo leti sporo treba mu brzina zbog manje povrsine krila nego kod Spita.

Jedva cekam da vidim jos jednog da leti kod kuce  :D



Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #7 on: March 08, 2015, 10:35:00 PM »

Sad tek vidim pitanje.
CG je 55mm od sredine (spoja) krila. To mi je propust na planu... moracu da korigujem. Stavio sam tamo u temi ali nije uocljivo.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #8 on: March 08, 2015, 10:35:51 PM »
Odličan rad! Svaka čast.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #9 on: March 08, 2015, 10:37:51 PM »
Napokon da procitam nesto lepo na forumu. Nisam radio modele na ovaj nacin i veoma mi se dopada projekat IK-3. Odicno uradjeno i jako lepo letenje. Samo cepajte  (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #10 on: March 09, 2015, 05:20:49 AM »
Odličan rad! Svaka čast.

Hvala nedbojsa  :)

Napokon da procitam nesto lepo na forumu. Nisam radio modele na ovaj nacin i veoma mi se dopada projekat IK-3. Odicno uradjeno i jako lepo letenje. Samo cepajte  (pijemo)

Hvala na lepim recima i podrsci :)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #11 on: March 09, 2015, 08:35:04 AM »
Sunce mu zarko,
ja isto kao firebird: odstampao planove za Spit-a, ali sad videh IK3. Mislim da cu i ja promeniti kurs.

Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #12 on: March 09, 2015, 08:50:50 AM »
 (pijemo)

Drago mi je pnedic! Ponavljam se ali, napravi oba ako je izvodljivo  :D

Mogu da okacim slike nekih detalja ako vas zanima. Uslikacu nije problem.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #13 on: March 09, 2015, 03:03:02 PM »
Sjajan model, bravo. (pijemo)
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #14 on: March 09, 2015, 04:45:22 PM »
Lep rad, lepo predstavljanje, stabilno i vešto letiš i dobro snimaš sa glave.  (thumb)

Quote
Odlican je u svim osnovnim akrobacijama. Vidi se da su ga sjajno osmislili i da je bio fantastican lovac za svoje vreme.
Veruj mi, da liči na neki drugi WWII borbeni avion, isto bi ovako leteo. Naravno pod uslovom da je ista ova tehnika izrade i isti pogonski delovi. Pogledaj koliko je bila minimalna razlika između WWII lovaca. Profil i oblik krila kao i proporcije celog aviona su tu negde, a glavna razlika je bila u snazi motora i težini konstrukcije. Dakle ko je pravio jače motore i ko je znao više da štedi na težini aviona, taj je bio veći car na nebu sa svojim zmajem. Tako je to i danas, ako izuzmemo navigacioni i ostali informatički sistem.

 ;namig
« Last Edit: March 09, 2015, 05:00:31 PM by tibeteagle »