Author Topic: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)  (Read 25561 times)

Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #45 on: March 13, 2015, 04:23:17 PM »
@marko.jovanovic

E to  :big smile

Da li imas fotke? Voleo bi da vidim tvoje resenje. Potpuno se slazem da je resenje jako nesretno. Nekako te osude na odredjenu vrstu elektronike jer ako hoces veci (tezi) motor i esc jako je tesko ili cak nemoguce izbalansirati model. Baterija mora nazad a fizicki nemas pristup da to uradis...
Mene npr smeta sto moram model da okrecem na ledja da bi ubacio bateriju. Svaki put samo cekam da polomim vertikalni stabilizator...plus kao sto rekoh izgleda ruzno jer prednji deo nije zatvoren.

No svidja mi se ideja izmenjive elektronike i ja sam hteo da ispostujem tu ideju i zato sam uradio originalan dizajn mada meni licno nije veoma bitno. Uvek sam za unapredjivanje :)

Hvala sto si se ukljucio u temu  ()-()


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #46 on: March 13, 2015, 04:39:50 PM »
Pa nemam slike da vam pokažem ali ću vam objasniti nekako.
pšto sam farbao model jer je rađen od karton pene koja se jako lepo farba običnim autolakovima morao sam da dodam papir na izoflor.
Znači postupak je sledeći. Uzmete sastavite model kako i sastavljate inače ali da krila budu fiksna.
one polukrugove koje korisite da napravite zaobljenje na gornjoj strani trupa gledajući od napred i na koje se lepi papir ili hamer , njih ne lepite i ne fiksirate za trup. Znači od kabine prema nosu trup bude potpuno ravan. Taj deo trupa odgore prosečete celom dužinom skoro do nosa da može da se odgore dođe do esc-a i motora i da se tu stavi baterija. Naravno nakon prosecanja rupe gledajte da ostavite po neko ojačanje kako bi držao gornji deo trupa jer prosecanjem slabite kontrukciju. One zaobljene komade koje niste lepili iskoristite da preko njih presvučete izovlor od 3mm
On je najbolji jer ima sa jedne strane one uzdužne nabore koji služe da se lakše savije i dobije oblik polucevi.
Pre savijanja ja sam pomoću dvostrane trake na glatku stranu izoflora lepio papir kako bi mogao da ofarbam autolakom a da se izoflor ne rastopi. Eventualno se doda još koji zaobljeni komad koji će držati bolje tu konstrukciju i obavezno se napred doda ravno još jedan kako bi na taj način izbegli šuplje delove ipred motora u koje su inače ovi sa fitetesta stavljali papir, sunđer.....
Nakon toga imate poklopac koji sa jedne strane (mislim po dužini) vežete šarkama a na drugu stranu ili magnet ili neki drugi vid sigurnosti za zaklapanje tog poklopca. A može i na onaj način kako je već neko postavio da se taj poklopac osigura potpuno magnetima bez šarki...
Naravno poklopac može da se napravi i od stirodura u jednom komadu pa da ga olakšate malo sa nekim rupama i sličnim načinima....
Nadam se da je malo jasnije
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #47 on: March 13, 2015, 04:44:56 PM »
A da još nešto da dodam. OBAVEZNO ko pravi ove modele i misli da ih baca iz ruke a početnik je treba strogo da vodi računa o tome da motor zbog okretanja u jednu stranu će da po poletanju vuče model u levo.
Tako da ugao motora mora biti par stepeni prema DESNO a i poželjno je i prema dole da pri dodavanju gasa ne bi došlo do naglog penjanja modela kao da je repat. Ono što može da pomogne je jedna m4 matica koja se postavi ispod gornjeg desnog vijka kojiim pričvrstite motor i nosač motora za komad šperploče na powerpod-u. Kada kažem gornji desni vijak onda mislim na onaj koji vam je desno kada gledate model od nosa prema repu.
The ground is the limit (or a water)

Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #48 on: March 14, 2015, 02:39:47 AM »
Sve jasno i bez slika! Hvala na detaljnom objasnjenju.
Ja svakako planiram da otvorim taj deo ispred kabine. Hocu pristup odozgo jer je praktičnije a i tako sam navikao. Ideja sa šarkama mi se svidja i super je rešenje. Odlična opcija dok je avion u fazi izrade. Ja moram da vidim da li cu praviti sarku ili stavljati samo magnete. U svakom slucaju bitno je da ima dosta varijanti :)
Jedna stvar koju ne bi menjao je da bih i dalje ostavio taj power pod da se vadi samo bi ga jos smanjio. Razmisljao sam da ga permanentno zalepim ali kada mi se odvalio nosac motora i malo pocepala pena skontao sam da bi bilo teze popraviti to ako je sve zalepljeno i spregnuto. Ovako sam napravio novi, potrpao elektroniku i idemo dalje. Za to drvce koje drzi taj pod si potpuno u pravu. Pena se iskida i razloka ako se često vadi i vraca plus ostala opterecenja tokom leta i sletanja. Ja sam stavio ojačanja na rupe sa strane i za sada radi ok, nemam primedbi mada mi se vizuelno ne svidja pa cu probati da nadjem drugo rešenje.

A da još nešto da dodam. OBAVEZNO ko pravi ove modele i misli da ih baca iz ruke a početnik je treba strogo da vodi računa o tome da motor zbog okretanja u jednu stranu će da po poletanju vuče model u levo.
Tako da ugao motora mora biti par stepeni prema DESNO a i poželjno je i prema dole da pri dodavanju gasa ne bi došlo do naglog penjanja modela kao da je repat. Ono što može da pomogne je jedna m4 matica koja se postavi ispod gornjeg desnog vijka kojiim pričvrstite motor i nosač motora za komad šperploče na powerpod-u. Kada kažem gornji desni vijak onda mislim na onaj koji vam je desno kada gledate model od nosa prema repu.

Da ovo je obavezno. Cak i ako se radi upgrade na motor sa vise kv moraće da se najverovatnije spusti jos dole i doda desno. Treba testirati pa videti jer nece biti svugde isto. Ja sam na 1100kv samo promenio prop sa 9x6 na 9x7.5 i vec je krenuo da se previse penje kad dodam gas pa je trebala korekcija. Juce sam stavio 1400kv na novi pod pa cemo videti kako ce ici.
Sto se tice "lansiranja" :) kad je model nov neutrimovan prvi let obicno bacim odozgo iznad dok ne utrimujem i ne vidim da li sam ok sa CG jer imam malo visine da se izvucem ako krene da me zeza. Posle ugl idem ispod ruke jer mi je tako lakse zato sto ovi modeli i nemaju bas mesto odozdo za sigurniji hvat. IK-3 se ponasa fino. Prvo bacanje prvi let bilo je malko cupavo ali je posle islo glatko.


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #49 on: March 14, 2015, 01:10:21 PM »
Malo sam pogrešio pa da se ispravim ne M4 MATICA nego PODLOŠKA za M4 maticu. Matica je ipak predebela pa bi pravila prevelik ugao pa bi se dobio kontra efekat.
Šta da vam kažem probajte eksperimentišite pa koja opcija odgovara koristite....
Ja lično Kada sam pravio te modele ugrađivao sam trapove tako da malo bezbednije slećem i polećem, jeste da se dobije malo lošija karakteristika leta ali čak i kada je premali ugao motora nekako na zemlji dok poleti možeš da ga koriguješ. Ovako kada ga baciš iz ruke nemaš vremena.
Prvo što sam radio jeste da natrimujem rudder na zemlji da kada dodam gas da ne vuče ni u jednu stranu nego lepo da ide ravno. Naravno za to je poželjna betonska pista ili što tvrđa i ravnija travnata ili zemljana.
Kada ga namestim da ide ravno onda tek polećem i trimujem po redu.
možda je to pogrešno ali meni je radilo posao. Naravno nakon toga znam da treba dodati ili smanjiti ugao motora ali to tek u radionici kada stignem kući.
The ground is the limit (or a water)

Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #50 on: March 15, 2015, 01:19:22 AM »

Da mora dosta da se eksperimentise. Cak i sa gotovim i proverenim modelima uvek moze nesto da se dotera i prilagodi ukusu :)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #51 on: March 15, 2015, 06:53:15 AM »
Što se tiče power pod-a meni se još nikada nije razvalio nosač motora i da bi se to desilo morao bi da se baš dobro zapuca na nos a tom prilikom sigurno ode prednji deo trupa a ne samo nosač motora....
Ja sam ga pravio na sledeći način. Umesto šperploče na koju se stavljao motor ja sam koristio pertinaks koji je malo čvršći. Ojačavao sam ceo powerpod sa duck tape koja je nepoderiva tako da je power pod bio praktično nesalomiv čak i pri nekim jačim udarcima. Pertinaks jeste krt ali na tako maloj površini dosta je jači od šper-a.
A za rupe kojje se razglavljuju pokušajte da napravite od špera nekakve pločice koje bispolja lepili i kroz njih bušili rupe ali na tesno tj da kada prođe štapić za ražnjić da ne bude labav, ili da ga jednostavno i ako je labav osigurate komadom trake da ne ispada kada se postavi.
Ako skraćujete power pod moj savet vam je da uradite isto što su i  na flitetest-u uradili sa onim FT mini serijom. Tj da kada prođe štapić kako ne bi izgledao ružno tu dodate šper kako sam gore opisao pa to iskoritite kao detalj izduvnog sistema za motor.
Ujedno imate ekoraciju i funkcionalnost...
A tibertagle-a bih upitao da li postoje planovi za pinkstck 10e i onaj pinkfire
The ground is the limit (or a water)

Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #52 on: March 17, 2015, 04:00:30 AM »

Polomio se jer sam imao los sper koji je napukao kada sam stavio samoresce da drze motor... Lepio sam ga i ja duck tape-om koji jeste jak ali ako se zacepi cepa se veoma lako, to se meni desilo. Promenio sam to i sad sam busio rupe i stavio M2 vijke i navrtke sa plasticnim prstenom. Uspeo sam da nadjem plastiku koja je cvrsta a lagana pa cu eksperimentisati. Pertinaks je super ideja takodje.

Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #53 on: March 21, 2015, 06:05:09 AM »
Nisam bas imao puno vremena da radim na avionu zbog obaveza kod kuce i na poslu pa nemam mnogo novina. Ni vreme me nije nesto ovde sluzilo jer je kisa nonstop pa nisam mogao detaljnije da ga testiram mada nema sta puno ni da se testira. No uspeo sam da ulovim jedan lep dan.
Ugradio sam ono parce foamboarda ispod baterije u dimenzijama koje sam dodao na planu i mnogo je bolje kod sletanja. Svakako najbolja varijanta bi bila zatvoriti taj deo dole kompletno i otvoriti pristup za bateriju odozgo. Ono sto sam najvise hteo da vidim je koliko je brzi sa novim motorom i veoma sam zadovoljan kako leti sa 1400KV. Mislim da bi sklop mogao da izdrzi i jace motore bez ikakvih problema. Ovaj motor je mrvu tezi pa je baterija isla nazad za nekih 5mm zbog korekcije CG. Elektronika je ista kao i pre osim motora, imam detalje u opisu videa ali evo i ovde.

Turnigy 28-36 1400KV
Turnigy Plush 40A
4 x Turnigy TGY-50090M Metal Gear 9g Analog Servo
APC Prop 9 x 7.5
Zippy 2200mAh 3S

Isao je na vagu sa ovim setapom i tezina spremnog za let je 786g. 



 :)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #54 on: March 21, 2015, 07:26:50 AM »
Odlcno ti ovo, ja moj jos nisam ni poceo... :(

Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #55 on: March 25, 2015, 04:01:56 AM »

Biće :)
Meni je drago da neko želi da ga napravi.


@pnedic

Jos jedno pitanje. Mozda je trebalo da gledam properties pdf fajlova koje si prilozio kao plan, ali nisam.
Pitanje je koji format papira treba da bi se ti planovi (onako kako si ih postovao) odstampali u 1:1 skali ? Ja moram da idem da mi to (usluzno) stampaju pa cisto da mogu da kazem koji format papira da koriste.

Javi mi ako hoćeš da ti složim komponente na neki određeni format papira da imaš što manje zezancije oko štampanja. A0, A1 Nije mi problem.

 

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #56 on: March 25, 2015, 07:13:25 AM »
Svi ti formati su na A0. Najednostavnije ti je da ceo pdf fajl sa celokupnim planom uneseš u korel, pre toga u korelu odabereš da papir bude formata A0 i onda lepo uporeiš onu skalu (crno bela) koja je na svakom planu data da se proveri da li je 1:1.
A to ćeš proveriti tako što ćeš nacrtati pravu liniju po toj skali (ja to radim samo za jedan podeok skale odnosno za 10 mm) i vidiš da li je crtež 1:1. Takođe kada ubacuješ pdf fajl u korel poželjno je izabrati da on bude u obliku krivih da ti jelakše posle manipulacija sa objektima....
Posle kada imaš uvezen ctež uzimaš pojedine delove i kopiraš na recimo A3 format jer je taj dostav velik i može da stane dosta toga na njega pa na više A3 prekopiraš delove. Ono što ne može da stane ti podeliš na dva dela pa staviš na 2 A3 a to su uglavnom krila i trup. Svi ostali delovi bar je kod spitfire-a bilo tako sus tajali na A3. Ako nekom treba mogu mu uraditi na A3 samo mi treba pdf fajl
The ground is the limit (or a water)

Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #57 on: March 25, 2015, 08:49:17 AM »
Marko hvala na ponudi za pomoc drugima!

Predpostavio sam da mu treba neki veci format jer je napomenuo da mu to neko usluzno stampa. Bar bih ja isao na najvece moguce sto mogu da dobijem ako je vec usluzno. Nije problem da se rasparcaju planovi na manje :). Ovi moji planovi nisu A0 jer sam ih radio po dimenzijama 20x30 incha sto je dimenzija table foamboarda ovde. Svi rade tako pa ajd i ja, da se olaksa ovima koji imaju laser cutter za 20x30 foamboard.  Ja sam ih stampao na kucnom stampacu i sekao pa lepio. Malo vece zezanje ali radi. Najidealnije bi bilo da se to odstampa u komadu na velikom ploteru pa lepo iseku komponente. Sto se tice razmere nema problema samo je bitno da se pazi da se stampa u 1:1 actual size i sve izadje kako treba.


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #58 on: March 25, 2015, 10:24:58 AM »
Uradio sam planove IK3 na A3 formatu tako da nema puno spajanja sem krila i trupa koji su rađeni u 3 dela pa bih zamolio sve ako neko zna da mi objasne kako da nakačim fajl na ovaj forum da ljudi mogu da skinu
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #59 on: March 25, 2015, 10:34:27 AM »
Pronašao sam način i evo liinka
https://www.mediafire.com/?o8qdku04et5ty0p

Fajl kada raspakujete imate dva foldera jedan je A3 format a drugi originalni sa slikovnim uputstvom pa kome šta treba neka skine
Imama ja i spita A3 i Ft racer A3 i pt-17 A3 ako vam treba da radite
The ground is the limit (or a water)