Author Topic: Pilatus PC-21  (Read 32986 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Pilatus PC-21
« on: February 20, 2012, 07:46:39 PM »
Odavno zelim da imam i jedan warbird u svojoj floti ali nikako mi pogon na struju ne ide sa nekim WW2 avionom. A tek od kada je Mirce postavio da ce da pravi warbird meeting nisam imao mira. Gledao sam i audio sisteme koji simuliraju zvuk pravog motora i to ispadne jako lepo ali je cena pozamasna, oko 200E da to radi kako treba. I tako nikako da i na tu temu nesto da uradim.

E onda jedno vece rekoh sebi, pa postoje i warbird turbinski modeli sa elisom, prakticno svi moderni treneri su takvog tipa, i kod ovakvih je elektro pogon cak realisticniji od nekog SUS motora. I tako sam krenuo u pretragu neta. Imao sam srece jer sam vec prve veceri nasao upravo nesto sto me je potpuno odusevilo http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=997884 i nesto sto se u potpunosti uklopilo i u opremu koju vec imam (ostala od Extre 260) i nesto sto mi se jako svidja!



To vece sam do 3 ujutro ostao na netu tragajuci za svim mogucim informacijama oko doticnog modela, Pilatus PC-21 od firme ESM, ciju distribuciju u Evropi radi Lindinger a u Americi KMP i TBM. Model ima bas lepe dimenzije, 180cm raspona, 210cm duzine (sa skala spinerom) i u mojoj varijanti bi trebao da ispadne oko 7,5kg. Trup je kompozitni a krila drvena i plankirana. Inace model je poneo laskavu titulu modela godine za 2011 po casopisu FMT, sto bas i nije mala stvar, a i svi koji ga vec imaju kazu da leti neverovatno lepo.

Model http://shop.lindinger.at/product_info.php?products_id=86853 je vec porucen, kao i elektro retrakti http://shop.lindinger.at/product_info.php?products_id=91355, i to bas u ovoj belo/crvenoj kolor semi jer je ona ipak najupotrebljivija za RC jer se gornjaka i donjaka krila bas lepo razlikuju, sto se lepo vidi na ovoj fotki, jako bitno za orjentaciju modela u vazduhu



Pravi kokpit je vrlo moderan




Naleteo sam i na par lepih videa o modelu kao i o nekim modifikacijama koje su ljudi radili i kada je kokpit u pitanju najdalje je otisao ovaj francuz



mada cu ja najverovatnije ici na nesto ovako

 

a kako sam model izgleda u letu u ovoj kolor semi  pogledajte ovde. Na ovom videu je i 5-kraka elisa firme Ramoser sa skala spinerom koja daje fantastican zvuk!



Ono sto je moja zelja je da ga poletim sa sredjenim kokpitom i klasicnom 2-krakom elisom, naknadno stavim 5-kraku elisu i rasvetu.

Ljudi ga lete sa raznim motorima i kombinacijama u elektro varijanti, a ono sto cu ja staviti je sledece: AXI 5330 F3A, Jeti Spin 99A ESC, 10S 4900mAh, 19x15 Xoar elisa, Futaba BLS 451 servoi na eleronima i repu a InoLab HGD-650HB na flapsovima. Tu su i 9 kanalni prijemnik sa 3 satelita kao i PowerBox prekidac sa UBEC-om. Neverovatno je to sto i nosac motora koji mi je vec bio na Extri tacno odgovara i za Pilatusa, u mm!

Zasad toliko, nadam se da ce model doci za jedno 3 nedelje pa cu pisati o impresijama. Zelja je da se pojavim sa njim i na skupu, vremena bi trebalo da je dovoljno za sklapanje, trimovanje i navikavanje na model.


poz
« Last Edit: February 20, 2012, 09:03:37 PM by magic »
Veljko

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Pilatus PC-21
« Reply #1 on: February 20, 2012, 08:17:38 PM »
Lep avion nema sta, ja vec neko vreme ciljam neki Tucano a  koliko vidim veoma su slicni. Cekam tvoje prve utiske kad stigne. Pozz

Offline vihor522

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
  • zelja za letenjem starija je od svake letilice
Re: Pilatus PC-21
« Reply #2 on: February 20, 2012, 09:56:05 PM »
  :)aplauz fantastičan izbor modela, sve čestitke i najlepše želje na livadi

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Pilatus PC-21
« Reply #3 on: February 20, 2012, 10:38:07 PM »
Prvo, sve čestitke na novom modelu. Mnogo je lep...
Drugo, polako ćeš ti preći u warbirde i slične "mašine". Čim ti već "merkaš" kokpit, pa pilote, pa svetla, zvuk... he, he.. na dobrom si putu...

Znam, sad će onaj OKO da kaže da je i Beograd, kao i Bečej, dobio svog Mirčeta... Neka, neka... Nema lepše RC kategorije.

Veoma se radujem Pilatusu, model je neverovatno lep i ono što mi se svidja, nije mali...
Jedva čekam da ga vidim uživo i nadam se da će biti spreman do Wabrird Day-a.

Moram odati malu tajnu, čim je Magic stis'o enter i kupivši Pilatusa, odmah me je zvao da mi kaže.
Srećom pa je to brzo obelodanio, već sam merkao neki "džbun" ne bi li bilo k'o u onoj priči "U cara Magica novi model"...

 ()-()

Mirče

 



 

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Pilatus PC-21
« Reply #4 on: February 20, 2012, 10:39:14 PM »
Cool Veljko oduvek mi se svidjao pilatus!!!
Ovaj je bas lep a i dimenzije su mu superiska!!!

 ()-()
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #5 on: March 04, 2012, 04:50:49 PM »
Mila majko koliko je ovo cudoviste  (:sok:). Trup je bumbarastiji i duzi nego kod F3A aviona, stvarno je velik. Kvalitet izrade je vrhunski, cak postoje i panel linije, vrlo prijatno iznenadjenje, a tek trapovi ...

Kabina je vise nego pristojna, ali raspored instrumenata je od PC-9 a ne od PC-21, no to cemo ispraviti ;)

Krila i trapove sam uspeo da donesem ali trup ide tek u sledecoj turi.

Bice i slika.

poz
« Last Edit: March 04, 2012, 07:52:01 PM by magic »
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Pilatus PC-21
« Reply #6 on: March 04, 2012, 06:57:01 PM »
Slike, slike...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Pilatus PC-21
« Reply #7 on: March 04, 2012, 08:04:23 PM »
Veljko, čestitke za model!
Možda već znaš, u Hrvatskoj imaš RC akro grupu sa modelima Pilatus PC-9. I to zna da bude interesantna zanimacija  :mhm

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #8 on: March 05, 2012, 01:47:06 PM »
Zaminljivo je to sa akrogrupom. Ima jos jedan veliki Pilatus kod nas, vlasnik je Goran ali nije aktivan na forumu, sve cita ali ne voli da pise :). On ima PC-9 i kada je video moj post odlucio je da i njegov bude na struju, inace su slicnih dimenzija. Ako bude prilike probacemo da napravimo neku sliku sa oba u letu pa makar na warbird mitingu.

Evo par obecanih slika trupa, ostalo slikam cim stignem.





poz
« Last Edit: March 05, 2012, 01:50:30 PM by magic »
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Pilatus PC-21
« Reply #9 on: March 05, 2012, 03:31:32 PM »
Baš lepo izgleda... Jedva čekam da vidim ostalo.

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Pilatus PC-21
« Reply #10 on: March 06, 2012, 12:18:55 AM »
cestitam na prinovi. sa bude ziv i zdrav 100 godina  :big smile

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #11 on: March 10, 2012, 03:32:03 PM »
Bas sam se pitao gde da nadjem detaljne slike kokpita i naravno nadjem ih na http://www.pilatus-aircraft.com tamo odete na Training sytem pa PC-21 Cockpit i dole desno imate 360 stepeni ineteraktivni pogled u kabinu, spektakularno!

poz
Veljko

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Pilatus PC-21
« Reply #12 on: March 10, 2012, 04:52:00 PM »
Prelepo Veljko cestito   (pijemo) a i setap ti je glava boli  (res) Axi, Jeti, Fitaba  :big smile
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #13 on: March 12, 2012, 10:59:47 PM »
Trup stigao u Beograd  :)aplauz Jos samo da stigne i pilot koji je vec porucen i sve je tu!

A evo kako izgledaju trapovi



poz
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Pilatus PC-21
« Reply #14 on: March 12, 2012, 11:27:36 PM »
Au, sunce ti žarko!?!  :sljus (thumb) :rock

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!