Author Topic: F3K ili DLG jedrilice  (Read 46422 times)

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #45 on: November 01, 2008, 08:28:53 AM »

Bolja je varijanta sa procenom visine.

Kome je bitno da li je komisija procenila visinu neke jedrilice na 140 ili 150m (pre komande "gasi motor") taj ne bi trebalo da se takmici.


Ne radi se o tih +/- 10 metara, uopste, jer to je jednostavno nemoguce odrediti tako , odokativno. Pa bas zbo toga, kada ti komisija kaze ej 150 metara, a ti molim, nisam cuo, sta si rekao.... Model ode jos vise. Vreme je bar egzaktnije, to mozes izmeriti. Pa moze se odrediti vreme rada motota i prema set up-u. Sto da onaj sa jacim setupom ima isto 30 s za start?
To su sada sve stvari za diskusiju naravno, samo jednostavno javno komentarisem neke stavove kao sto se komentarisu moji.

kd

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #46 on: November 01, 2008, 09:01:14 AM »
Evo mog predloga u 6 pravila.
1. 3 leta
2. maksimum 6 minuta, 360 poena
3. Ukupni rad motora 30 sekundi, za prekoračenje rada motora dobija 0 pena
4. Svaki sekund preko 6 minita se oduzima od 360 poena.
5. Svaki metar izvan kruga precnika 50 metara se oduzima od ostvarenog broja poena.
6. Za sletanje izvan kruga od 100m dobija se 0 poena.

Sudija bi trebao da ima 2 štoperice. Jedna za merenje trajanja leta a druga za merenje rada el. motora. Odredi se vreme rada od 30 sekundi. Moze da se leti 30 sekundi odjednom i li 2 puta po recimo 15 sekundi ili koliko odredi takmicar ali sa ukupnim radom motora od 30 sekundi. U koliko takmicar prekoraci vreme rada motora dobija za taj let 0 poena
Vreme leta ili maksimum je 6 minuta. Broj letova 3. takmičar  mora da se sleti u krug precnika 50 metara. Ovaj krug se ne crta negio se odredi tacka kao kod padobranaca i meri se udaljenost modela od tačke. Sve sto je sletelo ne dalje od 25 metara od tačke nema kaznene poene. Svako ko sleti na udaljenost od tacke izmedju 25 i 50 metara dobija kaznene poene. Ko sleti dalje od 50 metara od tacke dobija 0 za taj start.
« Last Edit: January 11, 2009, 07:25:06 PM by SABURO »

Offline modelar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #47 on: November 01, 2008, 09:12:10 AM »
Hteo sam da napravim anketu oko zainteresovanih za ovu kategoriju, da se jednostavno prebrojimo.........
Molim sve koji su zainteresovani da se sada jave i kazu sta misle o ovoj ideji.
Evo mog predloga u 6 pravila.
3. Ukupni rad motora 30 sekundi, za prekoračenje rada motora dobija 0 pena

Pogledao sam pravilmik i u njemu ne pise da HLG ili DLG imaju motor. Pa mi nije jasno zasto se sada predlaze rad motora od 30 sekundi.
Pozz

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #48 on: November 01, 2008, 09:14:35 AM »
Boco :)aplauz

U mom zadnjem postu dotakoh se  vremena rada motora.
Aj da i to definisemo nekako prema setup-u , da napravimo kategorizaciju  i prema tome odredimo vreme rada motora.  Mislim da nije u redu da svaki setup ima 30s na raspolaganju. To je u stvari kljuc cele price , visina na koju ce model da ode!!
kd

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #49 on: November 01, 2008, 09:56:13 AM »
Nemam nameru da se takmicim, ali citajuci sta pisete palo mi na pamet:

http://www.eagletreesystems.com/Standalone/standalone.htm

Siguran sam da imate dovoljno svega da smislite kompenzaciju za promenu pritiska ili recimo kako cete da spojite ovo na napajanje kod prijemnika sa 4 kanala.
« Last Edit: November 01, 2008, 10:01:03 AM by petar »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #50 on: November 01, 2008, 10:25:19 AM »
Siguran sam da bismo posle vrlo opsezne i detaljne analize teorijski uspeli da izjednacimo razlicite setove. Nazalost, ono sto nikada NECEMO uspeti da izjednacimo su ljudske sujete. Oni koji gube imaju pravo da se ljute, ali ce krivica uvek biti zbog necijeg jaceg motora, bolje baterije itd ... Niko ne voli da gubi.

Poenta je da barem u prvoj sezoni budemo sto izjednaceniji i nepobedjuje onaj koji ima "veci" nego onaj koji vise trenira ...

Predlazem da svi imamo IDENTICAN motor, regler i elisu. Baterija 3S. Rekao sam da je predlozeni model Primera leteo lepo i na Speed 600 sa 7,2V baterijom. Po motocalcu taj set daje 380g potiska i 15m/s. Jedna Keda A20-22L (16$) sa 3S lipo i 10x6 elisom daje cca 800g potiska i 18m/s a vuce 15A, samim tim dovoljan je kontroler od 20A (9,5$). Kapacitet baterije je nebitan zato sto cemo svi morati da dodajemo balast jer model trazi oko 500g mase u nosu. Mislim da 20Eur sa sve postarinom moze svako da sebi priusti. Donecu model na skup ako se dotle javi neki dobrovoljac da ga malo okrpi (samo malo na prednjem delu), i naravno da se kum slozi  :), pa mozemo da istestiramo vise kombinacija. Ja imam 4 motora koji mogu da stanu u njega. Neka svako donese to sto ima pa cemo probati.

Bojim se da ako krenemo po principu ko ima "veci" da ce vec na 3. takmicenju biti samo 3 coveka. Razmislite zasto ranije kod nas skoro nista nije uspevalo. Upravo zbog toga.

Pozdrav
« Last Edit: November 01, 2008, 10:31:14 AM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #51 on: November 01, 2008, 10:30:21 AM »
Nemam nameru da se takmicim, ali citajuci sta pisete palo mi na pamet:

http://www.eagletreesystems.com/Standalone/standalone.htm

Siguran sam da imate dovoljno svega da smislite kompenzaciju za promenu pritiska ili recimo kako cete da spojite ovo na napajanje kod prijemnika sa 4 kanala.

Palo je i meni na pamet ali mislim da je predlog sa identicnim setom za sve bolji.

Nije problem da porucim ovaj uredjaj ako hocete.

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6776&Product_Name=WS_HowHigh_Altimeter_(feet)

Pozdrav
Veljko

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #52 on: November 01, 2008, 12:30:14 PM »
Pošteno ne sviđa mi se kombinacija ni da svi kupuju isto ni da se odredi 30 sekundi.
Na 10 modela će se postići 10 različitih visina od 100 do 200m zbog mnogih faktora.

Ako je cilj takmičenja veština pilotaže, osećaj za termiku i iskustvo za sletanje, onda druge faktore treba isključiti.

Može neko da ima i Stork 2 (izvini Mirče) ako ne ume da naže termiku i nezna precizno da sleti džabe mu jedrilica od 3m i suprotno.

Ko će koga ovde na forumu da ubedi da kupi bilo šta što već nema ili nije u planu.

Ljudi treba da se takmiče sa onim što imaju ili sa onim što nameravaju da spreme.

Moja ideja je da svi imaju početno jednake uslove, a za jedrilice esencijalni početni uslov je jednaka visina starta za sve.

Pozdrav Goran
« Last Edit: January 11, 2009, 07:27:45 PM by SABURO »

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #53 on: November 01, 2008, 12:46:19 PM »
I još jedno, nije tačno da ne može da se odredi početna visina jedrilice.

Evo prostog primera:

Upotrebom Pitagorine teoreme može se izračunati daljina i visina.

Zadatak takmičara bi bio:

Iznad određene udaljene tačke na aerodromu bi se postavio jedan sudija koji bi toki vokijem javljao prelet iznad glave.
Na startu bi se postavio fiksni uglomer koji bi pokazivao ugao tj tačku koja u odnosu na prvog sudiju predstavlja dogovorenu visinu.

Svaki takmičar bi trebalo prethodno da isproba prelet preko udaljenog sudije gde bi sudija kod uglomera u trenutku dobrog preleta (na pravoj visini) uključio štopericu za start takmičara.

Pozdrav Goran

Taj uglomer bi ustvari bio lenjir koji bi se fiksno iskosio i postavio na npr. visoki stativ od foto aparata.
« Last Edit: January 11, 2009, 07:29:18 PM by SABURO »

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #54 on: November 01, 2008, 12:52:11 PM »
Ja predlazem da ja organizujem sastanak, da se svi zainteresovani  nadjemo u prostorijama VSS, u Uzun Mirkovoj 4.  Ovde imamo odlicnu salu za sastanke. Tu bi mogli da se  natenane  dogovorimo oko pravila za letenje elektro jedrilica i drugih dogovora.

Predlozio bih da se formiraju dve vrste takmicenja:

1. DLG ili F3K koja je dobro definisana po FAI-u  i nju ne bih menjao.

2. Elektrojedrilica, gde bih da se dogovaramo i nadjemo neko srednje prihvatljivo rešenje, da mogu da se koriste većina rekreativnih modela koje posedujemo.
Ovo bi moglo da traje par godina, kada će se stvori kritična masa i veći broj takmičara i moći će da se krene u formiranje kategorije, i da se krene u organizaciju ozbiljnih takmičenja.

« Last Edit: January 11, 2009, 07:30:23 PM by SABURO »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #55 on: November 01, 2008, 01:11:30 PM »
Gorane,

veruj mi da meni pored 4 motora koje vec imam najmanje sto mi treba je 5! Ali, ako ce to doprineti izjednacavanju i boljoj zabavi onda sam spreman da investiram 20Eur u to.

Da svi imamo identican model slazem se da je malo teze, jer ce tu trosak biti barem 100Eur i neko mozda vec ima nesto odgovarajuce. Definitivno treba dati planove i za neki model koji se moze napraviti u samogradnji, i dati predlog za neki kupovni model.

Ako odredimo minimalnu tezinu, bez obzira na raspon, onda cemo u slucaju identicnih komboa svi biti na skoro identicnim visinama. Naravno, ne ume svako da izbaci model na istu visinu i za isto vreme cak i na istom modelu, ali to je vec stvar umesnosti kao sto je i hvatanje termika.

A stanice? Koliko mixeva moze da se napravi na 9. kanalnoj, a sta sa analognim 4. kanalnim? Stanica moze da da veliku prednost ako neko i ume da je iskoristi.

Prva sezona je kljucna, ako se napravi dobra kombinacija bice stvarno puno ljudi. Posle mozemo da se priblizavamo F3J/F5J i da odlazimo i na medjunarodna takmicenja (o svom trosku) ako nas to zanima. Dotle, sto jeftinije i jednostavnije kako za veterane tako i za pocetnike. A sta cemo sa modelima sa kojima smo poceli sve ovo i investirali novac i vreme? Pa doci ce neki novi ljudi ako sve to bude bilo dovoljno interesantno, bice ko da ih kupi.

Ja mislim da sam do sada dovoljno pisao i da je moj stav apsolutno jasan. Neka se malo i drugi vise ukljuce u razmenu misljenja.

Pozdrav
Veljko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #56 on: November 01, 2008, 01:29:52 PM »
Gorane ne zaboravi uticaj vetra na model koji je u penjanju i koji će mu promeniti ugao penjanja, odnosno putanju...

Laik sam u ovoj oblasti, al ono što mogu da kažem je sledeće. Svaka ogranizacija skupa, a pogotovo takmičenja ( ma kakvog karaktera da je ), je ogromna stvar. S toga prvo sastanak pa onda izlazak na livadu...

 ;namig

Ako bih se takmičio, išao bih na varijantu koju je magic predložio. Razlog je nepristupačnost terena, odnosno našeg aerodroma gde letimo i mogućnost treniranja. Vitlo, sajle i šta ti je znam ne dolaze u obzir iz raloga što je uvek potreban neko da bude pored mene, a i u neposrednoj blizini je pruga sa vodovima od 25000V na koje ne daj bože da padne sajla... (:sok:)...


 
« Last Edit: January 11, 2009, 07:33:15 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #57 on: November 01, 2008, 02:17:02 PM »
Ljudi, ovde ima toliko predloga, da je sastanak po ovom pitanju neminovan.
Što se tiče terena za takmičenje, tu nije problem, taj problem je rešen, nema  boljeg od Lisičijeg jarka.
Ne znam dali radi restoran na Jarku, ali i tamo je sastanak izvodljiv recimo sledeće nedelje, uz jedan lep letački dan.
« Last Edit: January 11, 2009, 07:33:52 PM by SABURO »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #58 on: November 01, 2008, 02:47:59 PM »
Stvari se, naravno, komplikuju...

Ajmo ponovo, posto niko ne zna kako sta leti tj. svako zna kako leti njegov model, dajte da se nadjemo prvi put samo na letenju, da vidimo gde smo, kakvih modela sve ima, itd....

U pricu se uvodi elektro, naravno da treba, ali vise niko ne spominje sajle i vitlo. Pa, takvih modela ima isto koliko i elektro. Sta sad, ako Zemunski aerodrom nije adekvatan onda tamo da lete samo elektro, a ovi drugi, sta, da nedodju... Malo nema smisla...
Ako neki teren nije adekvatan za organizaciju pa, necemo ici tamo. Sta da se radi. Za jedrilice bar ima livada kliko hoces.

Sto se tice nabavke istih modela to vidim nece "piti vodu". Da se ne lazemo ni meni se ne daje 200-tinak evra za model koji cu mozda leteti samo par puta.

Odokativna varijanta visine takodje nije pravi put...

Stoga, kad budemo konkretno, na terenu, videli koliko brzo koji model ide gore smatram da cemo imati sliku koliko treba neki seting motora da radi...

Znaci, moj Stork za 30 sekundi ode garant na 300 metar dok npr. model od 1,6 metara Mouton sa svojim setingom nece se popeti 50 metara. Mozda prema snazi motora treba odrediti duzinu rada istog.... 
Hajde da se nadjemo na letenju, pa svako par puta podigne model pa, se vidi: Model na sajlu ide do neke visine (tu vreme nije bitno), Storku do te ili priblizne visine treba 10 sek. OK takvi motori rade toliko, Moutonu do iste visine treba 1 min. OK za motore koji su sa cetkicam, ovakvi, onakvi, rad je 1 min. itd....Ali prvo moramo videti cime raspolazemo...

Ko se seca i mi kad smo leteli Klub klasu, pocetkom devedesetih, na Aradcu, Subotici, Ceneju nisu svi imali iste modele. Pokojni cika Marko Vujic nas je godinama pobedjivao jer je, prvenstveno dobro leteo, ali i imao F3B model sa svim mogucim varijantama...
Time smo i mi imali stimulans da nabavljamo ili pravimo slicne "sprave" ne bi li ga stigli...
Nije Marko uvek bio najbolji, nekad je sticaj okolnosti, termika, vetar uticao da pobedi i savim prosecna jedrilica, pa cak i model sa samo repnim komandama....

Iz ove price, nazalost, pomalo je istisnuta HLG prica oko koje je sve i pocelo...

Potpuno podrzavam Magika da je prva sezona kljucna, a posto do iste imamo jos 6 meseci to je dovoljno vremena da se propozicije doteraju...
Slazem se i sa Bocinim predlogom da se podele ove dve klase ali, da sastanak bude na terenu...

Konkretno pitanje: da li sta za da se nadjemo na Ceneju 16-tog novembra u 10-11 sati da letimo jedrilice?

Pozdrav

Mirce

PS Dok sam ovo pisao Boca rece iduce nedelje Jarak, ajmo tamo da se nadjemo, kazu da ce desetak dana biti jos lepo i toplo. Do 16-tog moze da se promeni vreme, znaci Lisicji Jarak 9-tog novembra u 11 sati. Da li se slazete?

Jos nesto ajde ukljucite se i ostali nemojte da samo gledate sa strane... To pogotovo vazi za suboticane koji imaju jedrilice.

Offline modelar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #59 on: November 01, 2008, 03:04:19 PM »
Bilo bi dobreo da boca55 donese HLG modele da vidimo kako to leti i kako se startuje.
Pozz