Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 183727 times)

Offline norrin radd

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 167
    • FlyingCam
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #195 on: January 12, 2016, 05:11:07 PM »
U jeeee... nisam odavno pogledao ovaj post, no posto sam i ja jedan od "narodnih neprijatelja opasnih po drzavu" i posedujem raznorazne opasne letelice koje ugrozavaju lokalno stanovnistvo a i sire, reko ajde da vidim ima li sta novo povodom pravilnika.

I videh da nema nista novo, sve je po starom, sto me uopste nije iznenadilo.

Rasprava, svadja i l*******e g******i u punom zamahu kao i obicno, pa kad ovde ljudi koji sa bave istom stvari i imaju potpuno iste interese ne mogu da se sloze i treba zabraniti modelarstvo.

Ne prozivam nikoga licno, cak vecinu postova nisam ni procitao, posto svoje dragoceno vreme trosim na pametniji nacin.
 
Jedina mi je namera da vas nateram da se zapitate, nije li ono zavadi pa vladaj i ovde primenjivo kao sto kod nas redovno uspeva na svakom drugom planu?

Nije li pametnije da se svi udruzimo i uradimo nesto konkretno povodom trenutne sutacije, a razmirice, mrznju, ljubomore i druge decije bolesti ostavimo po strani? Jesmo li dovoljno zreli za to?

Svestan sam da zivim u svetu koji je onakav kako ga vecina ljudi oko mene kreira...pa se pitam hoce li vecina da se zanima sa svadjom, prepucavanjem i ostalim detinjarijama, a neki ljudi koji su za modelarstvo samo culi, a model videli samo na slici odlucivati o svemu?

Sta vi mislite?

Na zalost, kao sto sam gore napisao ishod situacije se i mene tice, pa se ne mogu potpuno drzati sa strane, sto bih jako voleo.  (pijemo)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #196 on: January 12, 2016, 05:13:51 PM »
I dok se na ovim prostorima hvatamo za vratove tamo daleko je ovaj "problem" vec pretvoren u simfoniju  :)aplauz



                                                     


http://www.blic.rs/slobodno-vreme/za-ginisa-kome-jos-treba-barut-za-vatromet-dovoljno-je-100-malih-dronova/qbp3zh7
« Last Edit: January 12, 2016, 05:15:41 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #197 on: January 12, 2016, 05:44:48 PM »
Izvinjavam se na upadu, imam jedno pitanje za kolege koji su bili na tim sastancima oko novog pravilnika. Pitanje glasi: da li je neko pomenuo slobodno leteće modele? Koliko vidim, po pravilniku i oni upadaju u tu priču. Jasno je da SLM ne može da se zloupotrebi na isti načIn kao model kojim se upravlja, ali ako se ovakav pravilnik usvoji, pitanje je dana kada će neko doslovno da ga primeni.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #198 on: January 12, 2016, 06:01:57 PM »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #199 on: January 12, 2016, 06:44:04 PM »
Citiraću samo moj prvi post na ovoj temi
"Smejaćemo se mi samo tako kada ovo stupi na snagu a stupiće sigurno.
Po ovome eventualno blade nanoqx i slični njemu će moći slobodno da se voze.
Jer kada uzmete recimo 250 seriju multikoptera sa FPV opremom itd. Svaki će biti teži od 500 gr.
Znači zaboravite slobodno letenje ma gde da je.
Po običaju pravlnik će pisati oni koji su dron uživo videli samo na onoj utakmici, takođe oni koji ni na svom auto ne umeju da zamene točak kada se probuši guma kao i oni koji od aviona poznaju samo biznis kalsu u putničkim avionima prilikom putovanja po raznim državama.
E kada se gomila tih eksperata pojavi potpomognuti savetnikom predsednika (onim koji je objašnjavao kako su išli nosom na dole) i sedne da napiše ovako nešto ozbiljno ima da se češemo tamo gde nas ne svrbi. Pitam se samo kako će na to da reaguje ekipa koja leti po aerodromima (sportskim) jer će im biti zabranjeno da tako nešto rade očigledno... " :sljus :sljus :sljus :sljus :sljus

I TAKO I BI!

No dobro ajde sada da vidimo šta će mo dalje pošto od izmene pravilnika nema ništa jer nema šanse da se dogovrimo kada nismo do sada da nešto predložimo i pokušamo da uradimo, u krajnjem slučaju čak i da se u nekom mediju pojavimo pa makr to bio i neki lokalni....


U blizini Sremske Mitrovice postoji pomoćni aerodom (pomoćna pista) na kojem su verovatno mnogi od vas i bili.
Pre par meseci čika Sava i ja samo bili da ga obiđem onako uz put da vidimo kako izgleda.
Trebalo bi proći malo sa nekim valjkom, i podšišati travu kosilicom, jedino je put malo zeznut do tamo (nije nemoguće doći samo se mora malo izbegavati po lošem letnjem putu) ali sreća nema ga puno. Tako da ko je zainteresovan imamo gde da se naalazimo.
Aerodrom Veliki Radinci nije pomenut ali nema apslutno nikakve šanse da se leti tamo jer su vikendom stalno letači sa jedrilicama velikim. I koliko vidim ni 13. Maj nije pomenut na ovoj FB stranici ali ko zna kada će nekom dunuti da i tamo zabrani letenje.
Leteće se u ilegali ko ih šiša. Ova livada u S.M. je savršena za to, izvan je svih mogućih zona, daleko od očiju javnosti, daleko od glavnog puta (oko 500-600m), na kilometar u krug nema DRVETA, sve njive. Prostor prosto vapi za letenjem....



The ground is the limit (or a water)

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #200 on: January 12, 2016, 07:09:31 PM »
Ova livada u S.M. je savršena za to, izvan je svih mogućih zona, daleko od očiju javnosti, daleko od glavnog puta (oko 500-600m), na kilometar u krug nema DRVETA, sve njive. Prostor prosto vapi za letenjem....

Gde je ta livada?

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #201 on: January 12, 2016, 07:33:42 PM »
Ovaj spisak zabranjenih lokacija sto je okacen na FB stranici RC Srbija odnosi se samo na DJI Phantom i Inspire letelice i to je DJI ubacio u novi softver.
« Last Edit: January 12, 2016, 08:26:00 PM by gizmo »

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #202 on: January 12, 2016, 08:15:29 PM »


 ;namig
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #203 on: January 12, 2016, 09:01:04 PM »
@nbatocanin
Nije livda nego pomoćna aerodromska pista koja služi da se avioni koji poleću sa V. Radinaca u slučaju nekog kvara prizemne negde.
Koordinate su joj
Sremska Mitrovica
44.955272, 19.685928

A inače se nalazi na putu Mitrovica-Jarak Vrlo je lako naći
The ground is the limit (or a water)

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #204 on: January 13, 2016, 01:24:10 PM »
Izasao je : 
DCV-AIR-PV-15D - Zahtev za upis bespilotnog vazduhoplova
http://www.cad.gov.rs/bespilotneletelice.php

Opet nejasan obrazac, a suma je  (:sok:)
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline Asterix

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 98
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #205 on: January 13, 2016, 01:40:32 PM »
Zar nije pisalo u pravilniku da ne treba registracija za letilce ispod 500g,

Беспилотни ваздухоплови који се користе у привредне сврхе, као и беспилотни
ваздухоплови категорије 2, 3 и 4 који се користе у непривредне сврхе, уписују се у
Евиденцију ваздухоплова коју води Директорат цивилног ваздухопловства Републике
Србије (у даљем тексту: Директорат) и обележавају се евиденционом ознаком.
Упис у Евиденцију ваздухоплова врши се на захтев власника или оператера
беспилотног ваздухоплова, по овлашћењу власника.


u ovom zahtevu treba registrovati bilo koju letilicu.

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #206 on: January 13, 2016, 03:24:41 PM »
Ovaj spisak zabranjenih lokacija sto je okacen na FB stranici RC Srbija odnosi se samo na DJI Phantom i Inspire letelice i to je DJI ubacio u novi softver.

I APM u Mission Planneru je izbacio zone zabranjenog leta, pa u tim lokacijama po default-u nije moguće ni arm-ovati letelicu. Bar tako je bilo ranije, ali već neko vreme ne pratim te stvari, jer verovatno izlazim iz ovog hobija...

Offline petarboj

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 55
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #207 on: January 13, 2016, 03:37:27 PM »
Zar nije pisalo u pravilniku da ne treba registracija za letilce ispod 500g,

Беспилотни ваздухоплови који се користе у привредне сврхе, као и беспилотни
ваздухоплови категорије 2, 3 и 4 који се користе у непривредне сврхе, уписују се у
Евиденцију ваздухоплова коју води Директорат цивилног ваздухопловства Републике
Србије (у даљем тексту: Директорат) и обележавају се евиденционом ознаком.
Упис у Евиденцију ваздухоплова врши се на захтев власника или оператера
беспилотног ваздухоплова, по овлашћењу власника.


u ovom zahtevu treba registrovati bilo koju letilicu.

pa ako se kategorija 1 koristi u privredne svrhe onda treba da se evidentira. 2300din je realno previse, ali pored toga treba overiti u sudu izjavu da si vlasnih, overiti u sudu izjavu da je odrzavana po pravilu proizvodjaca, a ovaj deo sa osiguranjem je mozda i najgori deo. to ce tek da kosta, glava da boli.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #208 on: January 13, 2016, 03:57:01 PM »
Pazi kada ću da im registrujem bilo šta.
Ko se usudi da mi priđe i napiše kaznu na aredromu ili livadi van grada vijaću ga modelom pa makar završio u i PRDEKANI!
Preterali su!
The ground is the limit (or a water)

Offline lumy010

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #209 on: January 13, 2016, 07:12:28 PM »
Carinska deklaracija? Odakle sad to. Sta ce biti sa onima koji su letelice nabavili "preko"?