Author Topic: Sigurnost pre svega  (Read 10501 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #15 on: January 27, 2013, 03:36:47 AM »
Quote
@ tibeteagle - pa nije li voda ne preporucljiva za gasenje lipo-a. Koliko ja pamtim lipo se gasi specijalnim prahom ili prekrivanjem peskom.
Tako je. Mislim da se LiPo nisačim ne može gasiti ako se zapali, jer u sebi ima sve komponente koje su potrebne za gorenje pa i kiseonik. Zato je i prava bombica. Pesak ili prah iz aparata za gašenje je  jedino što može da ublaži intenzivno gorenje odnosno nepoželjan efekat na sredinu. Ako se zapali, treba pustiti da sam izgori, jer smo viđali kako su drugi pokušavali da gase ćebetom uzaludno.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #16 on: January 27, 2013, 09:52:17 AM »
@kole Taj specijalni prah kojim se pune aparati za gašenje požara prahom imaš da kupiš u svakoj prodavnici i izuzetno je jeftin, a zove se soda bikarbona! Jedino što u toj sodi bikarboni u aparatima za gašenje ima dodat aditiv koji sprečava zgrudnjavanje sode kako bi nesmetano mogla da izađe kroz mlaznicu.

Tako da može da se kupi kilo dva i i stavi u kesu koja će biti zalepljena gore sa unutrašnje strane ormana pa kad sukne plamen on istopi kesu  i prah padne baš tamo gde treba!
« Last Edit: January 27, 2013, 09:59:56 AM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #17 on: January 27, 2013, 12:19:09 PM »
Da idejama nikad kraja i za ovakve stvari treba imati maste....
Tibeteagle, senzor dima je iznad ormana i javlja okolini da se nesto zapalilo i da ima ugjlen monoksida u vecoj meri nego sto je dozvoljeno, e sad vec se nesto zapalilo i jos i da senzor aktivira tus slavinu pa da se pored pozara desi i poplava... e to bi bio dan
 (yay) .
Kole totalno si u pravu za metalni sanduk iznad u kome cu cuvati baterije. Stavio sam ga tamo samo da bi slikao jer i orman za punjenje stoji odprilike u visini glave i bilo bi previse visoko da odlazem baterije u samducetu koje je jos vislje pa cu mu naci neko prikladnije mesto.

A sto se pregrada u samom ormanu tice padalo mi je to na pamet ali opet cilj mi je bio da sprecim da bilo sta izadje iz ormana. Vecina baterija koje ja imam se puni preko balans kabla koji je u najboljem slucaju 5 cm dugacak i sad treba praviti odeljak koji je zatvoren a opet metalni i kroz njega treba da prolaze i kablovi koje treba dobro izolovati da se ne ostete o limeni zid pregrade i ne naprave spoj koji bi opet izazvao paljenje baterije. Ovako sam isao logikom da ako se vec s.anje dogodi ostace u ormanu i nece ni u kom slucaju ugroziti prostoriju u kojoj je ili ceo objekat.

Onaj lipo bunker mi bas izgleda interesantno ali nakon koliko puta zatvaranja u njega bi se kablovi ostetili na izlasku iz limenog poklopca i da se dogodi nesto verovatno bi se dogodila i eksplozija jer mi ne izgleda ba bi sav pritisak izasao na mali otvor kod kablova.

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #18 on: January 27, 2013, 04:38:42 PM »
@kole Taj specijalni prah kojim se pune aparati za gašenje požara prahom imaš da kupiš u svakoj prodavnici i izuzetno je jeftin, a zove se soda bikarbona! Jedino što u toj sodi bikarboni u aparatima za gašenje ima dodat aditiv koji sprečava zgrudnjavanje sode kako bi nesmetano mogla da izađe kroz mlaznicu.

Tako da može da se kupi kilo dva i i stavi u kesu koja će biti zalepljena gore sa unutrašnje strane ormana pa kad sukne plamen on istopi kesu  i prah padne baš tamo gde treba!

Moram da ti kazem da sam u prethodnom zivotu, tj. u Srbiji bio profesionalni industrijski vatrogasac i to preko 8 godina, tako da znam o tome. Prah kojim se gasi litijum nije obican prah kao za svakodnevnu upotrebu u domacinstvu. Obicni aparati se pune sa preko 90% sode-bikarbone i resto nekih dodataka za protiv vezivanja vlage i jos po nesto. Svaki aparat mora u sebi da sadrzi prah koji je u pravom smislu reci tecan, kada se pomeri aparat. Aparati su se na svakih sest meseci kontrolisali tako sto se aparat protresao naglavacke, pa ako se prah i nabio tada se ponovo rasprsio. Svaki drugi servis se morao prah prosejati na vibracionom situ, i resto aparata servisirati. Stari aparati sa ampulom pod pritiskom su mogli tako da se urade dok novi pod pritiskom imaju sasvim drugi tip servisa. Otuda i podela aparata sa prahom na razlicite kategorije. Posto lipo gore bez pomoci jednog od tri sastojka, kiseonik-gorivo-temperatura, bukvalno samo i mozes da korigujes gorenje i da ga stavis pod kontrolu.
Ideja o kesi sa prahom je odlicna, samo bi trebalo da bude prah za delovanje po litijumu, ili obican pesak, sto je vrlo jeftino i zgodno resenje. U slucaju nenamerne aktivacije iz nekog razloga, mnogo je lakse ocistiti pesak sa bateriske nego taj prah. Poznati su slucajevi da je domacica aktivirala aparat u kujni zbog neceg sto se moglo poklopiti ili ugasiti na sasvim obican nacin, i posle nije mogla da ocisti kujnu od praha.

Pozdrav
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #19 on: January 27, 2013, 05:35:20 PM »
A mogu li baterije da cuvam u garazi (naravno dalje od kola), u nekoj kutiji, gde je temperatura, sada u ovim hladnim danima oko 10-12 stepeni ? Tj da li im smeta hladnoca ispod 10-ak stepeni ?
Nesto razmisljam da ih stavim u neku plasticnu kesicu (onu sa patentom), tako ubacim u kantu i zatpram ih peskom.
« Last Edit: January 27, 2013, 05:38:40 PM by pnedic »

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #20 on: January 27, 2013, 05:40:03 PM »
Lipo baterijma odgovara niza temperatura, smanjuje se samopraznjenje. Neki ovde na forumu su ih drzali u frizideru :D

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #21 on: January 27, 2013, 06:34:52 PM »
Hvala !

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1702
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #22 on: January 27, 2013, 08:58:27 PM »
A mogu li baterije da cuvam u garazi (naravno dalje od kola), u nekoj kutiji, gde je temperatura, sada u ovim hladnim danima oko 10-12 stepeni ? Tj da li im smeta hladnoca ispod 10-ak stepeni ?
Nesto razmisljam da ih stavim u neku plasticnu kesicu (onu sa patentom), tako ubacim u kantu i zatpram ih peskom.

Samo vas citam i cudim se ,kako mi znamo od komarca da napravimo magarca...Napraviste bre citavu nauku o tome...
Pa preteraste ga brate  :sljus a mozda u stvari i niste...ja cu da skoknem do Egipta da moje baterije zakopam u pesak ,pa cu tamo na prolece da odem da ih uzmem.
Mislim da ce tamo u pesku biti naj sigurnije ,a i daleko je od moje kuce...nemosh da dobaci plamen  :sljus :sljus :sljus   :hehe :_D :_D :_D
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #23 on: January 27, 2013, 10:01:58 PM »
Ako sanduce ne valja, onda je ovo prva liga :D

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #24 on: January 28, 2013, 12:18:54 PM »
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #25 on: January 28, 2013, 01:49:24 PM »
@sasa pa pretera ga sale kakav tvoj Egipat i pesak, pored onolikih zapuštenih nuklearnih skloništa! :_D
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline dandi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 107
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #26 on: January 28, 2013, 02:37:06 PM »
Moze i za punjenje a moze i za skladistenje ;)


Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #27 on: January 28, 2013, 07:00:57 PM »
Ili sacekate prvu subotu u mesecu, prosetate malo po gradu, bacite pogled da neko nije ostavio neki manji frizider koji mu vise ne treba, i eto savrsene zastite za dzabe :)

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #28 on: January 28, 2013, 08:10:52 PM »
Ili sacekate prvu subotu u mesecu, prosetate malo po gradu, bacite pogled da neko nije ostavio neki manji frizider koji mu vise ne treba, i eto savrsene zastite za dzabe :)

Taj manji frizider mislim da ne bi odgovarao jer je iznutra oblozen plastikom, vrata se ne zaljucavaju
a nema ni rupica (ukoliko se ne naprave) jer bi pod pritiskom vrata se otvorila, a ta plastika......
Mislim da ipak one metalne kutije bi dobro dosle.

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Sigurnost pre svega
« Reply #29 on: January 28, 2013, 08:23:31 PM »
Napraviste sprdnju od teme.....