Author Topic: BF109F Scratchbuilt  (Read 35762 times)

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #45 on: October 07, 2011, 12:44:27 PM »
Major Boobage je po treći put u svom životu poginuo za opšte dobro, pa sam želeo da vas sve obavestim i usput pomenem par detalja koji će možda nekom biti interesantni.
Konačno, mislim da je jedan od uzroka sva tri pada u sklonosti modela ka tip stall-u. Naravno, tu je i veština pilota da uopšte dozvoli da do toga dođe, kao i da se iz takve situacije izvuče  :big smile.
Mogao bih ponovo da okrpim trup kao i prethodnih puta, ali time ne bih bio zadovoljan. Gremlini bi ostali ugrađeni. Radije ću pokušati da napravim novi trup uz neke izmene... ide zima, biće vremena nadam se.
Tokom izrade sam se trudio da bude što više scale. Odstupio sam samo utoliko što su repne površine nekoliko procenata uvećane. Krilo je pod uglom +1.7° a horizontalac je u nuli (mogu se na netu naći različite informacije po ovom pitanju, a meni se ovako činilo najverodostojnije). Ukupan washout je recimo 2°.
Da neko ne pomisli drugačije, sa modelom sam inače vrlo zadovoljan, 4+. Ima scale pojavu, dovoljno snage, ispao je daleko čvršći nego što sam očekivao a da pri tome ukupna masa (850gr) nije prešla očekivanih 900gr. Prostor za bateriju je dovoljno velik pa se lako namešta cg. Zahvaljujući tome primenljive su baterije od 1300mAh/3S do 2200mAh/3S. Ovde je još interesantno da se veličina baterije ne odražava bitno na trajanje leta koje u proseku iznosi oko 12 minuta. Jedina moja zamerka je što se stall lako pretvara u spiralno poniranje. Ako se to desi na visini ispod 15m... ja nisam našao rešenje. Ne ubrajam sebe u iskusne pilote, ali imam ipak dve sezone RC letenja i nebrojeno sati na Iljušinu.
Zadatak je dakle popraviti tu nezgodnu karakternu crtu ovog aviončeta.
Pokušaću da usadim krilo malo dublje u trup, da spustim bateriju koliko je moguće niže, napravim predkrilca ... ali o tome ću uz radove.
Htedoh da podelim i jedno pozitivno iskustvo sa izradom spinera.
Iako sam u početku bio pomalo skeptik, pokazalo se da je sasvim moguće izraditi spiner od stirodura koji je dovoljno dobro izbalansiran i dovoljno čvrst da bez problema podnosi 12000rpm, a pri tome je daleko lakši od kupljenih HK spinera istih gabarita (i bolje balansiran! ). Da ne pominjemo koliko to doprinosi skala izgledu.
Izrada je krajnje jednostavna.
Osim parčeta stirodura pripremi se jedan šraf M6 bez glave



zatim tipla za ivericu (za nameštaj, takođe sa urezanim navojem M6) i jedna matica za kontriranje



Tipli sam probušio slepi kraj, da slučajno ne bi bila plitka kad se koriste tanje elise. Šraf uvrnuo u tiplu tako da proviri 1mm i kontrirao maticom. Lepak - PU.



Vrh šrafa sam namazao sa tovat masti, tek da se PU ne zalepi



Rupa u stiroduru, nešto dublja od dužine tiple, je zabušena na stubnoj bušilici (radi vertikalnosti). Zatim je takođe vertikalno usađena tipla prethodno tanko namazana lepkom





i tako ostavljena preko noći.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #46 on: October 07, 2011, 01:23:37 PM »
Neverovatno si uporan i inventivan covek, ja ti skidam kapu!  Alal ti vera koliko imas volje i ideja za "servis"  modela koji je imao toliko padova.

      (res)

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #47 on: October 07, 2011, 03:20:18 PM »
Pozdrav,

Prijatelju MENJAJ PILOTA!!!!u kokpitu. Keny je sklon pogibiji ;D

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #48 on: October 07, 2011, 05:12:55 PM »
Tri pada... i nije tako mnogo, a Keni je izabran upravo zato sto nece kukati ako tu i tamo pogine ;namig
Nego... spiner, kad je lepak odradio svoje, prvo sam grubo skalperom oblikovao



a zatim smirglom na dascici do zeljenog oblika (za tu priliku sam i ukljucio stubnu busilicu i postavio na najvecu brzinu)



Cela ova operacija oblikovanja ne traje duze od 10 minuta, a rezultat je sasvim zadovoljavajuci spiner tacno zeljenog oblika i velicine.
Ovaj na slici je precnika 65mm i visine kalote 30mm



i posle farbanja



Sasvim je dovoljan da se njime ucvrsti trokraki MasterAirscrew 9x7


Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #49 on: October 07, 2011, 05:29:15 PM »
Par fotki sa livade












Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #50 on: October 07, 2011, 05:39:11 PM »











Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #51 on: October 07, 2011, 08:34:27 PM »
Bratee, veliki  (res)

Offline apaskalmmx

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #52 on: October 08, 2011, 11:48:40 AM »
Brvao Mikula  :)aplauz

Spiner je fantastichan.

Bash mi je drago da je model i letnu stanje.

Oko problem, evo shto ja bi uradio.

CG malo napred, navuci trimer da bi dobio horzonatalni let. (model biche postabilen i malo spori)
Namalio bi hoda na eleronima za pochetok. Zashto ?? ... na kritichni napadni ugao eleroni rade obratno. Primer - model e vo desni nagib i naravno mi komandamo levo komandu, eleron na desno krilo ide na dole a so to smanjava brzina na krila, raste otpot i raste uzgon i krilo ide na gore. Do tu se slazhime svi, no ovo na kritichni napadni ugao ide obratno. Kad mi komandamo levo komandu, desni eleron ide dole i smanjava brzina na krilo a model ima mala brzina i u toj sluchaj na toa krilo dolaze slom na uzgon i model pada i desno. Mi smo komandale da toj nagib ispravimo a model pada bash i toj pravac. Ova e toliku brzo shto mislim da niko ne mogu da vrati model nazad se dok ne model dobie dovolno brzina.

stall lako pretvara u spiralno poniranje
Model ide u kovit, mora neko da ga izvuci. Prvo stop na vrtenje na model pa ondak navuci palica prema sebi. Opet ista pricha komandi su obratni, ako u spin pochnesh da vuchesh palicu ondak idesh u vechi spin. Ako imash trener sistem i iskusni pilot probaj ova na dupli komandi ili naravno simulator.

Pozdrav
Paskal

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #53 on: October 10, 2011, 02:08:05 PM »
Hvala na sugestijama Paskal.

Avionče trenutno nije u letnom stanju. Nisam izlagao hronološki, fotke su od pre tri nedelje, pre poslednjeg udesa.
Nije mi ovo prvo susretanje sa spinom, ni u stvarnom ni u virtuelnom letenju. Postupak izvlačenja sam upoznao i navežbao kroz igranje sa Iljušinom.
Takođe ne mogu da se vadim na iznenađenje... hajde možda prvi put. Posle nekih dvadesetak letova sa ovim modelom, mogu da zaključim da se ovde neću izvući sa par sati vežbe na simulatoru. Hirurgija je neizbežna. Model ima ugrađenih nedostataka koje ja još uvek ne umem da prepoznam. Napravio sam ga bez nacrta, na onovu 3 view crteža. Neki kiks se provukao. Možda prevelik diferencijal (+18mm / -9mm na eleronima).
Namera mi je da napravim novi trup, sa par izmena. Ako postignem da teže pada u spin a lakše se izvlači - to je pobeda, ako ne ... inače je poenta u igranju ;namig.

Veliki pozdrav.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #54 on: October 10, 2011, 03:16:06 PM »
Prevelik otklon na eleronima moze da bude uzrok upravo one price koju je napisao Paskal. Kada su otkloni preveliki desava se slom uzgona pri manjim brzinama.  Takodje dihedral na glavnom krilu dosta doprinosi stabilnosti, ali isto tako izaziva neupravljivost modela u odredjenim polozajima i brzinama. Ostaje ti samo da probas svaku varijantu sa otklonima i CG, cisto sumnjam da greska u izradi moze biti tolika. Kako god bilo, model izgleda fantasticno, steta sto nema neki detaljan video.

Offline mister no

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #55 on: August 21, 2015, 05:40:09 PM »
kad je vec rec o igri malko  mog experimenta

     


Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #56 on: August 21, 2015, 05:43:12 PM »
kad je vec rec o igri malko  mog experimenta

:)aplauz :)aplauz :)aplauz Pojavio se izgubljeni modelar  :big smile  Kao i dosad ,,, i ovaj model prelep  (res)
Nije sramota učiti !!!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #57 on: August 21, 2015, 05:51:36 PM »
Jako lepo si odradio. Čekam izveštaj sa livade  ;)

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #58 on: August 21, 2015, 11:58:32 PM »
Baš dobro izgleda. Kojom tehnikom je izrađen trup? Čime i kako je farban? Postoji li kojom srećom poneka fotka nastala tokom izrade?

Offline mister no

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #59 on: August 22, 2015, 03:05:32 PM »
cela prica svodi se na igru i odmor zivaca uzmes plan malo ga prilagodis , (minimalna sredstva maximalno scale )  dosta koristim  posebnu tehniku koja se zove smirglanje , farbanje lak pigment sunjdjer  nema tu neke velike filozofije a opet svaki avion prica za sebe i uvek naucim nesto novo, bilo da je dobro ili ne
         pozdrav    izgubljeni modelar ha   :)aplauz