Author Topic: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu  (Read 103212 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu
« Reply #135 on: April 14, 2013, 03:19:34 PM »
Neko je prepravio Alu gimbal za GoPro sa servoima koji se može kupiti za 10$



Neko se setio da se do cilja moža i na način ručne izrade sa malo alata i Al trake. Svako može sebi da dimenzioniše za svoju kameru, od GoPro pa naviče. Ma koji CAD-CAM-CNC-Water Jet i ostalo  (fiu)





http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1832271

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu
« Reply #136 on: April 14, 2013, 07:45:50 PM »
Otkrio sam šta je bio uzrok onom wobbleu na snimku dok sam danas šetao šumom i razmišljao :)

Problem je u dizajnu alexmos senzora koji se pričvršćuje samo sa dve rupe od napred, i sa njega visi prilično debeo i krut kabal (za tu namenu). Uglavnom, kada je vetar zaduvao on je zaljuljao taj flat kabl, koji je svoje pokrete preneo na senzor i on se taman toliko zaljuljao da napravi mali wobble na snimku:


Pošto nema mesta za još jednu ili dve rupe sa kontra strane, rešenje je da fizički zalepim jedan plastični distancer sa kontra strane (tamo gde je kablić), i da fiksiram i tu stranu, a ne bi škodilo ni da postojeći kablić zamenim sa nekim tanjim i fleksibilnijim.
Mislim da ces se morati jos malo prosetati kroz sumu i razmisliti o stelovanju pid jer ono vjerovatno nije razlog ljuljanju kamere.
Pozz

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu
« Reply #137 on: April 14, 2013, 08:59:27 PM »
Rekoh već, PID verovatno nije uzrok već ovaj kablić koji je isuviše krut, i to što je senzor board pričvršćen sa samo dve rupe napred, a pozadi može da se klati zajedno sa kablom.

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu
« Reply #138 on: April 14, 2013, 09:15:19 PM »
Zaljepi sa dvostranim ljepilo senzor za nosac, ne moras ga uopste pricvrstiti sa sarafima.
Ja sam ti rekao da je do pid jer se meni isto to desavalo na vjetru dok nisam podesio pid.
Uzmi nosac kada je ukljucena stabilizacija i drmni prstom roll osu ( pa onda tilt ) lagano i ako je pid dobar roll osa mora da se odmah smiri i da lagano vraca u nulu tj da klizi, ali to vracanje ne smije biti presporo.

Ako smanjes I onda ce to vracanje u nulu da bude sporije a ako ga povecavas brze, kada nadjes odgovarajucu brzinu onda sa D regulises sami dolazak u nulu kada ga I vec vrati do samoga kraja. Sto vise povecavas D to ce veci biti efekat ublazavanja trzaja od I koji ga vraca ( znaci zamisli da je D amortizer i sto je veci D to vise amortizuje sami kraj dolaska ose u nulu ).
Ukoliko je D prevelik doci ce do vibracija
P stavi oko 15 a snagu motora po potrebi.
Na grafikonu gdje ti idu linije roll i tilt treba da se poklope jedna preko druge i ne smije da bude izbocina na linijama vec treba da budu ravne.
I kada palis stabilizaciju ne smije da bude trzanja i klackanja dok kamera ne dodje u nulu na obe ose.
Eto nadam se da ce ovo nekome pomoci

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu
« Reply #139 on: April 14, 2013, 09:18:50 PM »
I jos jedan razlog zbog kojeg mislim da vjetar koji ljulja kablić nije uzrok smetnji je taj sto, sto ne moze vjetar ni da zaljulja taj kablic ni deseti dio koliko ga ljulja vazduh od potiska elisa a ti kazes da trzaje kamere imas samo kada je vjetar, a drugi razlog je taj sto sam ja imao isti problem kao i ti dok nisam dobro podesio pid

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu
« Reply #140 on: April 16, 2013, 07:50:53 PM »
Stabilizacija radi za sve pare :)


Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu
« Reply #141 on: April 16, 2013, 09:50:56 PM »
 (res)

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu
« Reply #142 on: April 16, 2013, 10:18:03 PM »
Slede updateovani crteži za sve zainteresovane :)





Isecanje aluminijuma (waterjet, glodalica, plazma...)


Nosač za ležaj koji se radi na strugu, tehnička plastika


Dimenzije


Ležaj koji se ugrađuje je dimenzije D19 x d10 x 5mm, ima ga na RC Srbija, link

Kompletno svi fajlovi uključujući SolidWorks, DXF i Corel crteže:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/49111849/GoPro%20Aluminum%20Gimbal/GoPro%20Aluminum%20WaterJet.zip

DXF i Corel crteži, direktno za rezanje:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/49111849/GoPro%20Aluminum%20Gimbal/Priprema%20za%20izradu.zip

eDrawings fajl sa kompletnim gimbalom:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/49111849/GoPro%20Aluminum%20Gimbal/GoPro%20Aluminum%20WaterJet%20Gimbal%20eDrawings.EASM
(eDrawings Viewer je besplatan i može se skinuti sa ovog linka)

Offline shone

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
  • www.koptervideo.com
Re: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu
« Reply #143 on: April 16, 2013, 10:26:52 PM »
Ajd ja ću da probam sa kliritom i lepkom trebalo bi da radi pošto nema neki otpor

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu
« Reply #144 on: April 16, 2013, 10:27:59 PM »
Danko dosao kraj i tvojim mukama  (pijemo)

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu
« Reply #145 on: April 16, 2013, 10:37:26 PM »
Danko dosao kraj i tvojim mukama  (pijemo)
Ma pusti, ja gledam u ekran, snimak miran, a kopter ode ko zna gde... Sad će mi trebati i cam-pilot pored mene :)

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu
« Reply #146 on: April 16, 2013, 11:43:52 PM »
Danko dosao kraj i tvojim mukama  (pijemo)
Ma pusti, ja gledam u ekran, snimak miran, a kopter ode ko zna gde... Sad će mi trebati i cam-pilot pored mene :)

Ti si poseban i tebi ovde nije kraj ;) ocekujem-o od tebe jos nesto bolje  :)aplauz
Za sad uzivaj i jedva cekam-o nove snimke.
Jedan moj kupac iz MK jos uvek ima problema sa sitnim vibracijama u letu ali i dok je hexa na zemlji, Darko je to lepo objasnio i treba se pridrzavati njegovog saveta.





Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
Re: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu
« Reply #147 on: April 17, 2013, 08:21:39 AM »
Danko svaka cast, i hvala na crtezima koje si podelio.Posto su radjeni za go pro kameru ja cu da probam da ih preuredim za Soni hdr as15 kameru pa javljam kako je ispalo.

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Alex Mos brushless gimbal - sve na jednom mestu
« Reply #149 on: April 19, 2013, 04:00:21 PM »
Evo tri ose gimbal u prodaji  ")  ")
http://www.goodluckbuy.com/cjmcu-ytv4-3-three-axis-brushless-ptz-mount-gimbal-controller-.html

Sve ok, ali jesam ja propustio nesto oko fimrware-a ?  Jel ga rus izbacio ili je to neka Fake verzija plocice ?  od kineza nista cudno da prodaju laznjake....