Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 183734 times)

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #330 on: January 17, 2016, 08:51:49 AM »
@Daki, ako se ne varam ti si pravnik, a pomoć pravnika bi nam i tek kako dobro došla, ako si raspoložen, mi možemo svi učestvovati u usaglašavanju predloga izmena pravilnika, ali nam i tek kako treba pravnik koji bi usaglašene stavoe sastavio u obliku pravne forme. Takođe sam negde unazad u ovoj temi predložio delovanje u vidu neformalne grupe.

Ja sam za razdvajanje na klase!
po tipu letelice
1. Avio modeli i jedrilice
   a) slobodno leteći modeli
   b) rc modeli 
2. Helikopteri
3. Raketni modeli
4. Multikopteri

Osiguranje:

- Obavezno osiguranje od štete trećim licima ali da se polisa ne vezuje broj modela već za vlasnika modela. tj. jedan rc pilot jedna polisa.
za Avio modele - helikoptere, raketne modele:
 Za operaterae multirotora takoznani doplatak  polise za letenje u urbanim sredinama i na javnim mestima, javnim skupovima ali takođe jedna polisa po vlasniku a ne po modelu.


Najava zauzeća vazdušnog prostora:

- Najava leta 24h i traženje dozvole ukoliko je planirana visina leta iznad G zone letenja sa evidencijskim oznakama modela koji će leteti.
- Za letove u G zoni kada najava aktivnosti 2h pre izvođenja istih sa evidencijskim oznakama modela koji će leteti.
(ukoliko je u pitanju grupa pilota ili skup) jedna prijava sa bojevima dozvola operatera i evidencijskim oznakama modela.
Multirotore
- za Mutirotore ukoliko lete u urbanim sredinama zakonska regulativa da ostane ista kao donešena, a da ukoliko lete van naseljenih mesta zakonska regulativa bude identična avo modelima sa evidencijskim oznakama modela koji će leteti.

- Za Rc modele ovlatiti


Polaganje:


- Polaganje za ispitivače i licence za iste podeljeno po okruzima ili opštinama, kako ne bi svaki modelar pa i onaj u najavi morao da ide za Beograd. Što bi bio torošak od još 50€ dodatnih uz taksu za polaganje za većinu modelara koji se nalaze van Beograda.

Evidencija (besplatna jer je to jedini realan način, da svi evidentiraju, a modeli kao što svi znamo znaju da potraju i veoma kratko)
Evidenciju u vidu online forme na sajtu DCV, vlasnik, karakteristike modela, težina, razmah, par fotografija istog i na kraju da dobije u PDF formi neka alfanumerička oznaka kojom kojom je modelar dužan da u svojoj režiji obeleži letelicu krilo i trup.

Evidencijske oznake

Evidencijske oznake, tipa inicijali vlasnika opština(numerički dve cifre), vrsta modela, klasa, i redni broj modela. tipa NB1013-13
ili možda najbolje svi modeli kao evidencijsku oznaku da nose broj dozvole operatera.

Drakonske kazne za neobeležavanje modela evidencijskim oznakama!


klase:
1. parkflajeri (do 0,5kg) domet 300m
2. Rc modeli od 0,5 do 2,5kg domet 1000 m
3. rc modeli od 2,5 do 10 kg domet 2000m
4. rc modeli preko 10kg domet 2000.ž
« Last Edit: January 17, 2016, 09:23:45 AM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #331 on: January 17, 2016, 10:31:45 AM »
Slazem se sa dosta stvari u Nedbojsinom predogu, sa par nejasnoca.

Prvo, zamolio bih nekoga da mi da link sa oznakama zona, ne mogu daizguglam koja je oznaka za koju zonu (sta je to G zona na primer)?

Drugo, nije definisano sta sa letovima van G zone (za koju predpostavljam da je urbana zona)? Za urbane zone naravno da se mora prijaviti, ali sta je sa livadama, brisanim prostorima na periferiji....? Prakticno svako mesto u zemlji bi trebalo biti neka zona, ili je to vec definisano? Treba dopuniti ovaj predlog.

Polaganje za ispitivace i licence? Ko su ispitivaci i sta oni polazu? U istoj recenici je pomenut "svaki modelar", pa mi nije jasno da li se ovde misli da treba neki ispitivaci ili modelari da polazu nesto i sta? Ako se misli da modelari/hobisti treba da polazu vozacki ispit, to je pa tek nedefinisano, jer onaj koji ulazi u hobi ne zna nista, znaci automatski treba biti i organizovana obuka. Ko ce organizovati to u svakoj opstini... sad u pricu ulaze aero klubovi koje nemamo.... Treba se ovo dopuniti malo, jer je vrlo osetljiva tacka.

Na kraju, ja bih parkflajere izuzeo iz cele price, jer su igracke male mase koje ne predstvljaju realnu opasnost. I do sada se letelo, i totani dunsteri kupe avioncic stiroporac raspona do 1m pa se priuce da voze ( za ime sveta, kao ovo http://www.rcsrbija.rs/avioni/jedrilice-sa-motorom/sky-surfer-780-ftr-model-motor-glider ). I nisam nikada cuo da je neki ovakav avioncic naravio neko sranje. Ne treba coveka zatrpavati tolikim obavezama zbog igracke za dete. Jos jedna pozitivna stvar ovde je sto nam ne bi trebala posebno organizovana obuka, vec kada covek leti neko vreme, pa se nauci, i ako odluci da ga to privlaci i da bi kupio MODEL a ne igracku, e onda mora da pokaze to sto je naucio i dobije licencu za nesto sto ima dovoljno kineticke energije da povredi nekoga ili napravi stetu, da se osigura i tako dalje. Kao kategorija do 50 kubika u saobracaju, nesto slicno, ako hoces da posle tomosa predjes na Yamahu od 250 kubika, moras da polazes. Dakle, parkflajeri, 0.5kg, 300m domet, 100m visina, ja bi to ostavio kao nevidljivu kategoriju za zakon jer ceo svet to leti svuda, i definisao bi je kao edukativnu kategoriju za sve ljude dobre volje.

Eto, jedno misljenje za dodatak Nedbojsinom predlogu.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #332 on: January 17, 2016, 10:42:28 AM »
Pa za ispitivače da odu modelari koji žele da steknu licence ispitivača, kako bi kasnije oni mogli da rade testiranja kandidata u svojim opštinama. Ni sportski piloti, padobranci... ne idu u Beograd na polaganje već polažu u matičnim klubovima gde vrše i obuku pa što onda to ne bi bio slučaj kod rc modelara. A sve to zbog smanjenja troškova.

G zona ti je u Srbiji definisana na 450 metara AGL tj. 450 metara od tla na celoj teritoriji zemlje. nije obavezno odobrenje kontrole leta

član 8. u uredba o klasama vazdusnog prostora Republike Srbije i uslovima za njihovo koriscenje
http://www.cad.gov.rs/docs/regulativa/Uredba%20o%20klasama%20vazdusnog%20prostora%20Republike%20Srbije%20i%20uslovima%20za%20njihovo%20koriscenje%20%28Sl.%20glasnik%20RS,%20br.%20106-13%29.pdf

http://www.smatsa.rs/AIS/Active/vfr/pdf/ENR/VFR_LY_ENR_1_4_en.pdf

gledajući uredbu koja dotiče nas ispada da su uveli nove klase vazdušnog prostora, što nikako nije slučaj, tj ako već žele moraju da uvedu novu kalsiufikaciju koja je zakonski nepoznata na svetskom nivou.

Zato nam je i bitno da neko ko je pravnik izčita regulativu i da traži ako ništa drugo usaglašavanje uredbe sa važećom zakonskom regulativom.
« Last Edit: January 17, 2016, 11:02:23 AM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #333 on: January 17, 2016, 11:23:08 AM »
Ljudi ako mislite bilo šta da promenimo to tako kako smo zamislili neće ići.
Svako na svoju vodenicu vuče i daje beskonačno mnogo predloga.
Kao prvo ko zna da li će mo uopšte nešto i postići jer će nas otresti verovatno sa one stvari u fazonu GDE STE BILI LETOS KADA SE O PRAVILNIKU RASPRAVLJALO.
Kao drugo ako im i padne na pamet da nešto izmene to će se ticati eventualno ponekog člana pa tako treba ići u smeru da se sa vrlo malo izmena uradi vrlo mnogo odnosno gađati na neke ključne delove pravilnika koji su nam zagorčali život.
A ja bih se osvrnuo prvenstveno na ono SVI BESPiLOTNI VAZDUHOPLOVI MORAJU BITI REGISTROVANI I NAJAVA LETA 5 DANA.
To je ono što nas realno jako pogađa, sve ostalo može i da prođe. ili eventualno da postignemo to da se modeli lakši od 2500 gr ne moraju registrovati ako lete po sportskim aerodromima i livadama ali da moraju da imaju oznaku (odnosno podatke o vlasniku) kao i neko osiguranje od štete da neko slučajno ne zapali šumu sa modelom na primer.....
Od BESPLATNE online registracije nema ništa, to u ovoj zemlji zaboravite, država nema novca i svaki prihod pa makar i 10 dinara od prosjaka joj dobro dođe. Deda mraz ne postoji to je valjda svima jasno. Polaganje ispita će biti sprdnja a lekarski koliko vidim i ne treba jer dokazjete da ste zdravstveno sposobni sa vozačkom dozvolom ako je imate ako ne onda lekarski. Polaganje će biti daj novac i litru rakije i polažete kao za čamac u lučkoj kapetaniji..... Ko je polagao zna o čemu pričam.... Ispitivači su izmišljeni kako bi neko od stranačke vojske dobio posao to treba da vam je jasno.

Naravno treba uvek tražiti više da se promeni jer neće sigurno sve usvojiti ali onda tražiti više samo u uskom delu pravilnika kako bi ono glavno uspeli da promenimo...

Dakle po meni modelari i oni koji lete u kategoriji I i II vazdušnog prostora nemaju potreba da registruju modele, nemaju potrebe da prijavljuju let osim ako let se odvija u nekoj od NONO zona. NAravno moraju da poštuju pravila o visini leta i da imaju recimo sa sobom položen ispit, vozačku, neko uputstvo koje će mo sklepati pa štampati i možda neku polisu osiguranja. Kako bi bili evidentirani u sistemu ne bi bilo loše da budemo članovi nekih klubova ili VSS-a....
The ground is the limit (or a water)

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #334 on: January 17, 2016, 12:00:23 PM »
@Igore.pl aka igor.sm aka marko.jovanovic ili kao god si se pojavljivao ovde na forumu ajde batali da spamuješ i ovu temu koja je kreće da bude konstruktivna rasprava. A svoje frustracije leči na nekom drugom mestu, nema teme i posta gde se nisi pojavo prosipao pamet. Iskreno batalio sam kao i mnogi drugi na forumu da bilo šta pišem od kada si ti krenuo da prosipaš pamet.

Ako imaš šta konstruktivno kaži ako ne batali prosipanje pameti.

Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #335 on: January 17, 2016, 12:20:23 PM »
Da smo se svi ukljucili u tematiku kada je za to bilo vremena, drugacije bi sve bilo.

Mislim da je sada kasno i da niko uslisiti vapaje 200-tinak modelara.

Moja razmisljanja:

Taksa od 2300 dinara se jednoktatno placa za upis u evidenciju i nece se menjati , jer su je tek doneli. Bar dok se ne vidi koliko nas ima.
Nelogicni je osiguranje, jer sigurno nece biti isto za nekog ko vozi model od 1Kg ili 3Kg.
Za nalepnice nisam siguran, jer moraju biti standardizovane za sve UAV modele. Kako cu istu koja , ako bude oko 10-15cm duzine, zalepiti na mog malisana ?
Sto se tice maksimalne visine do 30 m , za mene je dovoljna. To je zgrada od oko 10 spratova .
Nadam se da mi nece najbliza zona za letenjem biti 50 Km od Beograda.

Tek po objavljivanju KMZ filea sa dozvoljenim zonama za letenjem u Srbiji , videcu sta dalje.
Ovako je sve cisto nagadjanje



Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #336 on: January 17, 2016, 12:48:19 PM »
Nebojša tvoja dozvola na ovom forumu da bih pisao mi ne treba a ponajmanje pokušaji da napraviš još jednu raspravu u smeru banujte ovog.
To što se ti ne slažeš samnom lično to ti ne daje za pravo da me opet etiketiraš kao spamera....
Ako si čitao uopšte temu od početka ja sam među prvima pisao da treba da se skupimo i budemo jedinstveni i izađemo sa nekim predlozima. Naravno pošto sam ja crna ovca ovde niko me za ozbiljno nije ni shvatao. Takođe kada sam među prvima rekao da će te zaboraviti slobodno letenje što sam u nekom od gore postova i citirao bilo je u fazonu ajde nemoj da mutiš vodu, troluješ...
Što se na kraju ispitavilo kao tačno moje predviđanje jer vrlo dobro sam upućen u neke zakonske stvari, procedure..... Ne one koje se direktno tiču ovoga ali ma koji je zakon ili pravilnik ili uredba donešen kod nas u svakom postoji identičan princip DRŽAVE a to je pisanje od nestručnih kadrova, donošenje amandmana od strane nepismenih likova u skupštini i na kraju ubiranje još neke takse i kazni od strane DRŽAVE. Apsolutno se svugde kod nas svodi sve na isti kliše verovali ili ne. Država tako funkcioniše ako do sada niste shvatili.

Ja ću se truditi koliko znam i umem da pomognem i ništa loše nisam mislio kada sam rekao da treba da smanjimo sa zahtevima jer u ovom trenutku postoji samo možda tričavih 3% šanse da nešto imenimo. KASNO MARKO NA KOSOVO STIŽE.
Ono što nam ostaje jeste udruživanje pre svega i peticije što ovde pokušavamo da izvedemo i to je lepo. Kao što vidiš među prvima sam se potpisao....
Zatimm kao što je već pomenuto džaba peticija ako nema nekog zakosnkog tela ili udruženja koje može da deluje.
Zatim tu su društvene mreže svih vrsta...
Zatim ono najvažnije jesu MEDIJI i to bi nam najviše pomoglo da ostvarimo neke ciljeve jer oni dižu najveću prašinu kako protiv nas tako i u korist nas...
Naravno pre svega ovoga moramo prvo se obatiti nadležnima sa zahtevima pa tek kada nas odbiju krenemo svim silama po medijima ma kakvi oni bili i ma kakvi sadržaji bili pa makar to bio i Ivan Ivanović....
Peticija potpisana od strane svih nas može da deluje u možda optinskim i gradskim organima dok sa državnim institucijama postoji drugačija pravna igra koja mora prvo da se ispoštuje pre nego što krenemo da ih osuđujemo jer bez argumenata ne vredi....

E tako ja razmišljam a vi kako god hoćete.

A tebi Nebojša bih savetovao da mržnju prema meni usmeriš na ljubav prema deci, nekom modelu, nekom letu na livadi, nekom hobiju.....
Okani se osipanja paljbe i varnica bez potrebe!
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #337 on: January 17, 2016, 01:14:36 PM »
Kada sam rekao da prestanemo sa iznošenjem gomile sitnih CREVACA kao predloga rekao sam to jer imam iskustva u jednoj drugoj oblasti koja je daleko uređenija od ove.
Naime imam privatnu firmu koja posluje na osnovu nekog zakona koji je donet u R. Srbiji. Posedujem licencu, plaćam sve što se moralo plaćati, polagao stručni ispit radim za druga preduzeća nešto u domenu outsorcing-a
Zako je donet pre tačno 10 godina i naravno dosta stvari su tu bile nejasne i nakaradno napisane. U međuvremenu su se zakazivali razni seminari, dešavanja, predavanja od strane državne institucije koja sprovodi zakon , od strane privatnih udruženja, od strane raznoraznih.... Na svim tim skupovima su bile FIRME (PRAVNA LICA) koje su učestvovale u raspravama, davale predloge....
Došlo je vreme da se zakon izmeni. Izmenili su ga tako kako su ONI (DRŽAVA preko par likova u UPRAVI koji su stručni u poslu koji obavljaju kao i baba Joka za raketni program Severne Koreje) želeli i kako su zamislili pri tome napravivši još veću nebulozi u nekim članovima i još veću zbrku a nama svima zapržili čorbu kakvu ni sanjali nismo da će biti. Znači pri donošenju izmena učestvovale su FIRME i to najmanje više stotina njih koje legalno posluju po zakonu i kojima je ista ta uprava dala LICENCE.
Da li je nešto urađeno? NIJE! Da li je i jedan naš zahtev uslišen? NIJE
I vi sada očekujete da dođete i kažete gopodo to tako ne može ugušićete modelarstvo i blablabla. Koga od njih briga za to sem ako se sam ne bavi time a ne bavi se sigurno!
Takođe se očekuje da će te izmeniti veći deo pravilnika što bi u tom slučaju ako bi to uradili ONI sebe sami napravili NEUKIM I NESTRUČNIM (iako jesu). Alo oni su TATA a mi smo tek rođena BEBA koja mora da sluša ili će biti po golom D.... (čak bi nas mogao porediti i sa tek spojenom jajanom ćelijom sa spermatozoidom)
I to treba da vam bude jasno. Džaba što je neko od nas pravnik, sudija, inženjer, nasa projektant, programer googl-a...
To njih ne zanima mi smo za njih 0. I ako se smiluju toj nuli će MOŽDA dati neki popust a u koliko ne ostaćemo 0 i dalje.
E toga treba u stratu biti svestan i delovti smireno i po zakonu kako je i predviđeno a kada to ne prođe onda lepo tastature u šake i dopisi svim TV kućama, radio stanicama.... Negde će upaliti pa će objaviti bar nešto.
Ili da nam neko ko ima nekih veza u medijima pomogne.
Meni je samo opet kažem krivo što ljudi koji su išli na pregovore nisu bar ovde na forumu rekli ljudi takva i takva stvar nas troica idemo sutra, prekosutra ili kad već na pregovore da li neko od vas želi da nam se pridruži... Za predloge su najavili ranije da ih skupimo tu su u pravu ali za sastanak NIKO O NAS NIJE ZNAO što je po meni jako veliki njihov propust i nije trebalo tako.
The ground is the limit (or a water)

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #338 on: January 17, 2016, 01:15:44 PM »
.... i peticije što ovde pokušavamo da izvedemo i to je lepo. Kao što vidiš među prvima sam se potpisao....
Ovo u sta smo se upisali je samo obican spisak aktivnih modelara, a ne neka peticija.
Ne postoji nikakav osmisljen predlog o izmeni pravilnika, pa da se mi ispod potpisujemo.
Ovo je samo obicno brojno stanje, da se vidi koliko nas ima.

Pozdrav, Rale

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #339 on: January 17, 2016, 01:49:28 PM »
To jeste brojno stanje ali se nadam da će preći makar u neku peticiju jer prvo treba da se skupimo pa da vidimo koliko nas je pa onda lepo da neko sastavi neki dokument peticije, molbe, predloga ili šta već....
The ground is the limit (or a water)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #340 on: January 17, 2016, 05:35:10 PM »
Ja ne bih komplikovao to sa najavama i sl. Ok, kada je u sred grada, ali na livadama koje u udaljene od kuca i sportskim aerodromima
nema potrebe najvljivati vec se samo javiti nadleznom na aerodromu.

Sto se dozvola tice i tu ne bih preterivao jer ko da polaze i na cemu? To sto letis na treneru stiroporcu ne znaci da mozes i umes
da letis ozboljniji model. Kao sto sam u prethodnom postu napisao morali bi izmisliti mnogo kategorija od elektro pa do sus i jet.
pa onda prema komplikovanosti modela i sl.

Oznake? Gde ce na multirotor neko staviti jasno vidljive oznake?

Ako neko planira da nekim dronom pravi sranja i sl sigurno nece razmisljati o registraciji, niti ce ga ovaj zakon u tome spreciti.
Dakle zakonom se tu nista ne menja

Modelarstvo treba uvrstiti kao sto je i do sada bilo u hobi. KRAJ.
Jedino oni koji se profesionalno bave letenjem, koji lete u naseljenim podrucjima, treba da traze dozvole, papire i sl.
Cak je glupost i da ih traze od Direktorata jer ne ugrozavaju avione vec vise ugrozavaju one na zemlj.
Dakle trebalo bi dozvolu traziti od policije. Kao sto sam nekoliko puta vec rekao, ko je smislio, sve je naopako smislio.





Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #341 on: January 17, 2016, 06:12:26 PM »
cisto da ne bude zabune posto me nekoliko modelara  pitalo koji sam pravilnik citao i komentarisao

ja sam citao ovo i svi komentari su se odnosili na ovaj pravilnik

http://www.cad.gov.rs/docs/regulativa/Pravilnik%20o%20bespilotnim%20vazduhoplovima%20(Sl%20glasnik%20RS,%20broj%20108-15).pdf
« Last Edit: January 17, 2016, 06:14:00 PM by misha »

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 745
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #342 on: January 17, 2016, 08:11:53 PM »

     Tema je aktuelna vec duze vreme, i oko ovoga bi se trebali svi sloziti i boriti. U ovoj nasoj zemlji chuda, sve ide preko veze, pa i ovo jedino preko veze moze da se sredi ili ublazi.. Nista drugo ne pomaze, eventualno jedna molitva u crkvi za sirote modelare muchenike i patjenike, proterane iz vazdushnog prostora (Jerusalima)..    :_D   :_D   :_D

     Ako neko ima neku vezu ili nesto, nek proba, koliko toliko... 

    Ps. ja nesto pokusavam, ali mrka kapa...                  (pijemo)         

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #343 on: January 17, 2016, 08:21:31 PM »
Ja ne bih komplikovao to sa najavama i sl. Ok, kada je u sred grada, ali na livadama koje u udaljene od kuca i sportskim aerodromima
nema potrebe najvljivati vec se samo javiti nadleznom na aerodromu.

Sto se dozvola tice i tu ne bih preterivao jer ko da polaze i na cemu? To sto letis na treneru stiroporcu ne znaci da mozes i umes
da letis ozboljniji model. Kao sto sam u prethodnom postu napisao morali bi izmisliti mnogo kategorija od elektro pa do sus i jet.
pa onda prema komplikovanosti modela i sl.

Oznake? Gde ce na multirotor neko staviti jasno vidljive oznake?

Ako neko planira da nekim dronom pravi sranja i sl sigurno nece razmisljati o registraciji, niti ce ga ovaj zakon u tome spreciti.
Dakle zakonom se tu nista ne menja

Modelarstvo treba uvrstiti kao sto je i do sada bilo u hobi. KRAJ.
Jedino oni koji se profesionalno bave letenjem, koji lete u naseljenim podrucjima, treba da traze dozvole, papire i sl.
Cak je glupost i da ih traze od Direktorata jer ne ugrozavaju avione vec vise ugrozavaju one na zemlj.
Dakle trebalo bi dozvolu traziti od policije. Kao sto sam nekoliko puta vec rekao, ko je smislio, sve je naopako smislio.

Naravno da je tako najbolje ako je moguce. Najbolje bi bilo da modelari udju u zakon kao kategorija na koju se taj zakon (pravilnik) ne odnosi, i time budemo zakonski zasticeni od..... zakona.... Ako moze super, a ako ne, onda treba razvuci pitu koju su nam ispekli sto vise :/

Offline Decky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 206
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #344 on: January 17, 2016, 08:41:02 PM »
Ovo nama fali,
batalite prepirke!
Ide proleće!
 (<--) (<--) (<--)